ASSIST Sekator dwuręczny kowadełkowy
Taka przestrzeń łączy w sobie harmonię i minimalizm. Jakie rośliny do ogrodu japońskiego wybrać, aby stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym będziesz się czuć dobrze. Poznaj najciekawsze gatunki, które możesz swobodnie sadzić w polskim klimacie!
Czym charakteryzuje się ogród japoński?
Ogród japoński to przestrzeń stworzona do kontemplacji, która odzwierciedla przemijanie, spokój i prostotę. Styl ten jest mocno zakorzeniony w filozofii kraju kwitnącej wiśni. Każdy element, który się w nim znajduje ma nadane znaczenie, np. kamień może oznaczać górę, a tafla wody – ocean. To właśnie te dwa elementy są kluczowe, jeśli chodzi o ogrody tego typu. Roślinność ma tworzyć wrażenie harmonii, a nie dominować nad ogólną kompozycją. Ważne jest też to, że taki ogród, w przeciwieństwie do europejskich stylów, nie ma być asymetryczny. Kompozycje w ogrodzie japońskim powinny przypominać te występujące w naturze.
Jakich roślin szukać do ogrodu japońskiego?
Rośliny do ogrodu japońskiego powinny być dobrane z jak największą uwagą. Muszą one pasować do całej kompozycji, podkreślając jej harmonijność i podkreślając sezonową zmienność przestrzeni. Warto wybierać rośliny wolno rosnące, o naturalnym pokroju, które w łatwy sposób można formować. Możesz też zadbać o to, aby w każdym sezonie w ogrodzie pojawiało się coś ciekawego, tak aby móc pochylić się nad zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stawiaj też na rośliny o przygaszonych barwach, kolorowe kwiaty traktując jako dodatek, a nie bazę.
W ogrodzie japońskim powinien występować też zbiornik wodny. Dlatego też warto dobrać rośliny, które będą sobie dobrze radzić w jego okolicy. Dobrym pomysłem jest też stawianie na rośliny zimozielone. Nie zapomnij także o tym, że niektóre rośliny pełnią w ogrodzie w tym stylu funkcje niemalże duchową, o które należy szczególnie dbać. Rozstawia się je zwykle w punktach widokowych i w ważnych miejscach ścieżek.
Jakie są najlepsze rośliny do ogrodu japońskiego w Polsce?
Poniżej znajdziesz listę roślin do ogrodu japońskiego, które dobrze sprawdzą się w polskim klimacie. Mamy nadzieję, że podział na kategorie pomoże Ci w doborze odpowiednich gatunków do Twojej przestrzeni.
Drzewa i krzewy
- Klon palmowy
- Azalia japońska
- Dereń kousa
- Magnolia japońska
Rośliny zimozielone
- Sosna górska
- Cis pospolity
- Bukszpan wieczniezielony
- Mahonia pospolita
Trawy i paprocie
- Miskant chiński
- Turzyce
- Paprotnik japoński
- Hakonechloa smukła
Rośliny wodne i nawodne
- Irys syberyjski
- Tatarak zwyczajny
- Grzybień biały
Na czym powinna polegać zmienność sezonowa w ogrodzie japońskim?
Zmienność sezonowa jest jednym z kluczowych elementów w ogrodzie japońskim i to właśnie o niej warto pamiętać, gdy dobiera się odpowiednie rośliny. W okresie wiosennym przestrzeń powinna być radosna i symbolizować czas przebudzenia. W Japonii zwykle podziwia się wówczas kwitnącą wiśnię, którą w polskim klimacie można zastąpić azaliami, magnoliami i forsycją (oszczędnie!). Okres letni to czas zieleni, spokoju i stabilności. Ważne są wówczas naturalne formy i lekki cień. To nie czas bogactwa barw, a harmonii i równowagi.
Jesień to z kolei okres przemijania, w którym następuje prawdziwa kulminacja barw. Rośliny przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo. To moment zachwytu nad ostatnim tchnieniem natury przed zimą. Z kolei ta ostatnia pora roku to czas zatrzymania się, ciszy i pustki. To zimozielone rośliny, surowe kształty kamieni i linie suchych traw stają się wówczas centrum kompozycji.
Rośliny „do patrzenia” w ogrodzie japońskim – czyli jakie?
W ogrodzie japońskim część roślin sadzi się z myślą o kontemplacji, a nie o funkcji stricte użytkowej czy dekoracyjnej. Umieszcza się je w strategicznych miejscach, np. w punktach widokowych, w okolicy altanek, na zakrętach ścieżek itd. Powinny być wyeksponowane pojedynczo lub pojawiać się w małych grupach. Takie rośliny mają zwykle wyraźną strukturę gałęzi, pokroju lub liści. Zmieniają się w trakcie różnych pór roku i powinny harmonijnie pasować do znajdujących się w okolicy kamiennych struktur i wody.
Taką rośliną może być na przykład klon palmowy, czyli prawdziwy symbol ogrodu japońskiego. Jego liście zmieniają kolor, tworząc z niego niezwykłą ozdobę. Ciekawym pomysłem może być również posadzenie sosny i formowanie jej w stylu niwaki. Takie gałęzie symbolizują dostojeństwo oraz długowieczność. Irys syberyjski to kolejna propozycja. Kwitnie on krótko, lecz intensywnie. Często sadzony jest nad wodą, ponieważ jego delikatność kontrastuje z jej taflą. Jest symbolem przemijającego piękna.
Warto zwrócić też uwagę na trawy ozdobne, które poruszają się na wietrze, działając medytacyjnie, a obserwowane z daleka nadają przestrzeni naturalnego wyglądu. Możesz posadzić też bambus mrozoodporny, który wydaje przyjemny szelest i uspokaja.
Jak komponować rośliny w ogrodzie japońskim?
Samo dobranie roślin to nie wszystko! W tym stylu bardzo ważna jest odpowiednia kompozycja. Musisz połączyć ze sobą wrażenie spokoju, odpowiedni rytm, asymetrię oraz wyważyć wrażenie pustki z roślinnością. Dlatego też ważne jest tworzenie kadrów. Stworzone kompozycje powinny tworzyć spójny pejzaż – rośliny powinny być tłem, punktem centralnym lub kontrapunktem, np. dla kamieni lub wody. Nie każda przestrzeń powinna być zapełniona roślinnością. Żwirowa polanka czy fragment trawnika to równie ważna przestrzeń w ogrodach w tym stylu! Warto też sadzić rośliny obok dużych kamieni. Ograniczaj też liczbę gatunków. Najlepiej postaw na 3-5, które będą bazą dla Twojego ogrodu.
Wyjątkowy i ponadczasowy ogród pełen harmonii
Ogród w stylu japońskim jest odbiciem sposobu myślenia i filozofii rodem z kraju kwitnącej wiśni. To miejsce subtelne, kontemplacyjne, w którym spędzanie czasu ma Cię wyciszyć i pozwolić cieszyć się pięknem otoczenia. Mamy nadzieję, że nasze propozycje ułatwią Ci stworzenie przestrzeni z Twoich marzeń. Pamiętaj, że do prac ogrodowych przydadzą Ci się akcesoria wysokiej jakości, takie jak szpadle czy łopatki albo sekatory. Sprawdź ofertę marki Gerlach i ułatw sobie codzienną pracę przy ulubionych roślinach!