ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Kiedy przycinać śliwę? Sprawdź krok po kroku jak zadbać o to drzewo, tak aby dawało obfite owoce. Na co zwrócić uwagę w czasie jego pielęgnacji i jakie akcesoria ogrodowe będą Ci potrzebne? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Czy śliwka to proste w utrzymaniu drzewko owocowe?
Śliwka to jedno z tych drzewek owocowych, które jest łatwe w utrzymaniu i nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Co prawda nie odnajdzie się w glebach ekstremalnie podmokłych czy zbyt suchych, jednak na większej części terenów Polski będzie dobrze rosło. Większość odmian jest odporna na mróz i owocuje już w 2-3 roku po posadzeniu, a ponadto istnieje wiele różnych odmian owoców. Śliwka nie wymaga szczególnego podlewania. To wszystko sprawia, że jest raczej prosta w utrzymaniu.
Jednakże, jak większość drzew owocowych, wymaga regularnego przycinania. Dlaczego i w jaki sposób należy to robić?
Dlaczego należy przycinać śliwkę?
Przycinanie drzew i krzewów, nie tylko śliwki, ma wiele zalet. Przede wszystkim odmładza roślinę, pobudzając ją do wzrostu i sprawiając, że może owocować obficiej. Taki zabieg pielęgnacyjny pozwala również na usunięcie chorych, osłabionych lub po prostu suchych gałęzi. Ważnym aspektem jest też kształt korony i docelowa wysokość drzewa. Odpowiednie przycinanie sprawi, że nie będzie ono tak mocno rosło w górę, a np. zacznie rozprzestrzeniać się na boki. Tym zabiegiem możesz również przerzedzić koronę, sprawiając, że do każdej gałązki będzie docierało światło. To zaś pozytywnie wpłynie na wzrost owoców.
Kiedy przycinać śliwki?
Śliwkę można przycinać kilka razy do roku, jednak należy pamiętać, że zależnie od okresu, nieco inny jest cel przycinania.
W lutym lub w marcu można przeprowadzić cięcie odmładzające. Dotyczy to szczególnie starszych, co najmniej kilkuletnich drzew, a samo zadanie wykonuje się raz na 2-3 lata, mocniej przycinając drzewo, tak aby pobudzić je do wzrostu. Pamiętaj, aby nie przycinać śliwek w razie ostrych mrozów!
Młode śliwki należy przyciąć zaraz po przesadzeniu. Warto je również regularnie pilnować w sezonie, dbając o to, by ich gałęzie nie krzyżowały się i odpowiednio rosły. W tym czasie można przycinać też osobniki owocujące, usuwając martwe gałęzie, czy tworząc prześwity, jeśli korona jest zbyt gęsta.
Po zbiorach owoców możesz przeprowadzić cięcie formujące, nadając śliwce odpowiedni kształt.
Czym przycinać śliwki?
Śliwki koniecznie należy przycinać za pomocą ostrych narzędzi, które stworzą jak najczystszą i najmniej poszarpaną ranę. Ważne jest też to, aby używać produktów czystych, odkażonych. Nim przejdziesz do kolejnego drzewa, możesz przeczyścić ostrze.
Do przycinania śliwki przydadzą Ci się sekatory ogrodowe, które pozwolą na usunięcie większości mniejszych gałęzi. Do drzew, zwłaszcza wyższych, najlepiej sprawdzą się dwuręczne nożycowe, które pozwolą na odpowiedni dostęp do gałęzi. Pamiętaj, aby sekatory kowadełkowe używać wyłącznie do przycinania martwych gałęzi.
Mogą przydać Ci się równie piły ogrodnicze. Będą one odpowiednie do przycinania grubszych konarów, z którymi sekator niekoniecznie daje sobie radę.
Jak przycinać śliwki?
Śliwki przycinaj pod lekkim kątem, starając się stworzyć jak najmniejszą ranę. Jeśli jej średnica będzie większa, niż 2 cm koniecznie posmaruj ją maścią ogrodniczą. To ułatwi drzewu zabliźnienie się. Po przycięciu drzewa pamiętaj o odkażeniu narzędzia – to ograniczy ryzyko przeniesienia ewentualnych patogenów na kolejny egzemplarz.
Śliwkę przycinaj w suchy dzień. Pamiętaj, że osłabia to w pierwszym momencie drzewo i warto dać mu czas, aby zasklepiło stworzone rany, nim spadnie na nie deszcz.
Jak rozpoznać, że śliwka potrzebuje cięcia?
Śliwka potrzebuje cięcia, jeśli zauważysz, że jej korona jest zbyt gęsta i do jej wewnętrznych warstw nie dociera słońce. Może też wymagać przycięcia, gdy owoców jest bardzo dużo i drzewo wyraźnie ugina się pod ich ciężarem. Coś takiego może doprowadzić do zerwania się całego konaru i mocnego uszkodzenia drzewa. Inną oznaką może być bujna korona przy stosunkowo niewielkich zbiorach. Ponadto jeśli zauważysz, że drzewo ma wyraźną liczbę suchych gałęzi albo też jeśli rosną one w sposób niekontrolowany, niesprzyjający odpowiedniemu rozwojowi drzewa, również warto zareagować i przyciąć śliwkę.
Uważaj na zbyt mocne przycinanie drzewek
Przycinanie bez wątpienia jest zdrowe dla większości drzewek. Jednak należy uważać na to, aby nie zrobić tego zbyt mocno. Może to w znacznym stopniu osłabić drzewo i np. doprowadzić do niezadowalających zbiorów lub zwiększyć ryzyko infekcji. Dlatego też, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze wyczucia, lepiej robić to rzadziej, ale częściej, obserwując, jak roślina zachowuje się po wykonaniu tego zadania.
Przycinając młode drzewka 1-3 lata po przesadzeniu, przy cięciu wiosennym należy usunąć do 40% korony. Cięcie odmładzające starszych drzew, przeprowadzane co 2-3 lata, może usunąć do 50%, a cięcie prześwietlające po zbiorach do 25%. W przypadku cięcia sanitarnego nie ma takich ograniczeń – należy usunąć wszystkie suche lub chore gałęzie.
Zadbaj o swoje rośliny z marką Gerlach
Praca w ogrodzie może być nie lada wyzwaniem i doskonale wiemy o tym w marce Gerlach. Dlatego też w naszej ofercie znajdziesz szpadle ogrodowe, sekatory, piły i inne narzędzia, które pozwolą Ci w prosty sposób zadbać o Twój ogród. Dzięki nim regularna pielęgnacja ulubionych roślin stanie się zdecydowanie łatwiejsza.