Tafelspitz to tradycyjne austriackie danie, które często podawane jest podczas uroczystych okazji lub jako niedzielny obiad. To przede wszystkim delikatne i aromatyczne mięso, które świetnie komponuje się z dodatkami i sosami. Do przygotowania tego dania przyda Ci się zestaw garnków. Przepis przygotował Adam Borowicz.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania Tafelspitz?
- 1,5-2 kg mięsa wołowego (najlepiej rostbef)
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 por
- 1 cebula
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- sól do smaku
- listek laurowy
- natka pietruszki, kawałki selera naciowego do dekoracji
- chrzan, musztarda, sos chrzanowy do podania (opcjonalnie)
- ziemniaki i warzywa korzeniowe do podania (opcjonalnie)
Jak przygotować Tafelspitz?
Zacznij od przygotowania mięsa. Umieść je w dużym garnku i zalej je zimną wodą. Powinno być całkowicie zanurzone! Możesz użyć np. garnka NATUR IRON o pojemności 5 l. Następnie dodaj do niego obrane i pokrojone kawałki warzyw: marchewki, pietruszki, pora, cebuli. Nie zapomnij też o przyprawach, takich jak ziele angielskie, pieprz, sól oraz listek laurowy.
Doprowadź całość do wrzenia. Następnie zmniejsz moc kuchenki i gotuj na niewielkim palniku przez ok. 2-3 godziny, aż mięso zupełnie zmięknie.
Jak przygotować dodatki?
Do dania możesz dodać np. ziemniaki lub warzywa korzenne. Obierz je i ugotuj osobno w tym czasie, w którym będzie się przygotowywać mięso. Do podania warto przygotować również sos chrzanowy, świeży chrzan oraz musztardę.
Jak podać Taflespitz?
Mięso wyjmij z wywaru i pokrój je na cienkie plastry. Układaj je na talerzu i polewaj odrobiną wywaru za pomocą np. chochelki. Następnie posyp je natką pietruszki i ułóż na talerzu wcześniej przygotowane dodatki. Sosy oraz chrzan możesz podać na tym samym talerzu lub w niewielkich sosjerkach.
Popularność wśród turystów
Tafelspitz jest jednym z najbardziej popularnych dań austriackich wśród turystów odwiedzających Austrię. Wielu z nich chce spróbować tego tradycyjnego dania, aby doświadczyć autentycznego smaku kuchni austriackiej.
Jak serwować Tafelspitz?
Tradycyjnie tafelspitz podawany jest na dużym talerzu, z pokrojonym mięsem układanym na plastry i polewanym odrobiną wywaru. Całość dekoruje się natką pietruszki i podaje z dodatkami oraz sosami.
Jak długo gotować mięso na Tafelspitz?
Jedną z charakterystycznych cech przygotowywania tafelspitz jest długi czas gotowania mięsa w aromatycznych przyprawach i warzywach. Proces ten ma na celu uzyskanie delikatnego i soczystego mięsa, które doskonale komponuje się z dodatkami i sosami.
Skąd wzięła się nazwa Tafelspitz?
Tafelspitz miał szczególne znaczenie dla cesarza Franciszka Józefa I, który był wielkim miłośnikiem tego dania. Cesarz często zamawiał tafelspitz podczas swoich przyjęć i posiłków, co przyczyniło się do wzrostu popularności tego dania w ówczesnej Austrii.
Tafelspitz został ponoć wymyślony w hotelu Sacher. Podczas dworskich uczt cesarz był zawsze obsługiwany jako pierwszy i również jako pierwszy kończył. Zgodnie z surową etykietą na dworze, nikomu nie wolno było jeść po odłożeniu sztućców przez cesarza. Dania podawano kolejnie zgodnie z hierarchią osób: najpierw cesarz, potem dygnitarze dworscy, wyższa kadra oficerska na samym końcu podoficerowie. Ci ostatni dostawali zwykle albo zimne potrawy lub w ogóle nie mogli zacząć jeść. Głodni, musieli więc potem wyjść gdzieś na posiłek. Anna Sacher miała przygotowane dla nich danie, które mogło się dusić przez wiele godzin, dzięki czemu było gotowe do podania w każdej chwili: Tafelspitz.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.