Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Tatar z tuńczyka to przepis stworzony we współpracy z Pracownią Smaku. Pełen smaku, zachwyci nawet tych, którzy na co dzień nie przepadają za rybami. Sprawdź, jak przygotować go krok po kroku. Do stworzenia dania przyda Ci się niski garnek oraz komplet ostrych noży.
Co jest potrzebne na tatara z tuńczyka?
- 250 g polędwicy świeżej z tuńczyka
- 1 pęczek dymki
- 1 zielona papryczka chili
- 250 g mąki kukurydzianej masa harina
- 300 ml wrzątku
- olej rzepakowy do smażenia
- sól
- 100 ml octu ryżowego
- 100 ml wody
- 50 g cukru
- 1 dojrzałe awokado
- 1 limonka
- garść kolendry
- kilka łyżek jasnego sosu sojowego
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1 łyżka srirachy
- suszony imbir
Jak przygotować tatara z tuńczyka?
Do mąki kukurydzianej dodaj sól i zalej ją wrzątkiem. Wyrób jednolite ciasto. Blat podsyp mąką, rozwałkuj masę (powinna być bardzo cienka!) i za pomocą ringu wycinaj małe kółeczka. Smaż na głębokim tłuszczu na głęboki kolor. Użyj do tego niskiego garnka.
Tuńczyk oczyść z błon i posiekaj na drobne kawałeczki. Dopraw go sosem sojowym, syropem klonowym, srirachą, imbirem i sokiem z 1 limonki. Dodaj posiekaną zieloną część dymki. Awokado wymieszaj z solą i z sokiem z limonki oraz z kilkoma listkami kolendry. Przełóż do dyspensera do sosów.
Papryczkę chili pokrój w cienkie plasterki, a następnie gotuj ją w wodzie z octem ryżowym oraz cukrem aż zblednie. Osusz ją na ręczniku papierowym.
Na przygotowaną wcześniej tostadę nałóż tuńczyka oraz mus z awokado. Udekoruj listkami kolendry i plasterkami chili. Podawaj z ugotowanym makaronem, wołowiną z bulionu bądź z surową polędwicą, ziołami, marynowanym czosnkiem oraz cząstką limonki.
Dlaczego ważne jest używanie świeżego tuńczyka do tatara?
Świeżość tuńczyka jest kluczowa, ponieważ jest on spożywany na surowo. Świeży tuńczyk zapewnia nie tylko lepszy smak, ale także minimalizuje ryzyko zakażenia bakteriami lub pasożytami. Dlatego ważne jest, aby kupować tuńczyka od zaufanych dostawców.
Jakie właściwości odżywcze ma mięso z tuńczyka?
Tuńczyk jest bogaty w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy (A, D, E, B12) oraz minerały (żelazo, magnez, fosfor). Spożywanie tuńczyka wspomaga zdrowie serca, poprawia funkcjonowanie mózgu oraz wspiera układ odpornościowy.
Jakie inne rodzaje ryb można wykorzystać do przygotowania tatara?
Do tatara można użyć różnych rodzajów ryb, takich jak łosoś, dorada, okoń morski czy makrela. Ważne, aby ryby były świeże i odpowiednio przygotowane, co zapewni bezpieczeństwo i wyjątkowy smak potrawy.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Marlena Starzec
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach