Tort czekoladowy dosłownie rozpływa się w ustach. Idealnie sprawdzi się nie tylko na przyjęcia urodzinowe, ale również po prostu na rodzinne spotkanie. Sprawdź, jak przygotować go krok po kroku. Wykorzystaj do stworzenia go wygodną formę silikonową.
Co jest potrzebne do przygotowania tortu czekoladowego?
Biszkopt
- 200 g masła
- 150 g cukru
- 70 g kakao
- 160 g mąki pszennej
- 4 łyżki mleka
- 6 jajek
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem czekoladowy
- 40 g masła
- 400 ml śmietanki 30 %
- 300 g gorzkiej czekolady
- 2 łyżki mleka
Dodatkowo
- 250 g konfitury malinowej
Jak przygotować tort czekoladowy?
Masło utrzyj z cukrem, stopniowo dodaj jajka. Wymieszaj. Dodaj mąkę, kakao, proszek do pieczenia i mleko. Mieszaj do połączenia się składników.
Wyciągnij dwie tortownice o dnie o średnicy 22 cm. Wyłóż je papierem do pieczenia (chyba że używasz silikonowych foremek — wtedy pomiń ten punkt). Boki posmaruj odrobiną masła (nie jest wymagane przy formie silikonowej). Ciasto podziel na dwie porcje, każdą z nich wykładamy do tortownicy.
Nagrzej piekarnik do 180°C i włóż tortownice z ciastem na 20 minut. W rondelku rozpuść masło, dodaj śmietankę i mieszaj. Wsyp kostki czekolady i ponownie mieszaj. Następnie miksuj całość na delikatną masę.
Gotowy krem czekoladowy włóż do lodówki by zgęstniał. Wyciągnij biszkopty z piekarnika i odstaw na bok do wystygnięcia. Każdy biszkopt posmaruj konfiturą, a następnie gotowym kremem czekoladowym.
Przykryj całość drugim biszkoptem i nałóż warstwę kremu. Pozostały krem przełóż do szprycy i dekoruj nim tort.
Do przygotowania tortu czekoladowego polecamy rondelek SIMPLE.
Jak rozpoznać, kiedy masło jest utarte?
Idealnie utarte masło powinno być napowietrzone, puszyste i zmienić swój kolor na niemal biały. Wykorzystuj do przepisu takie, które osiągnęło temperaturę pokojową. Dzięki temu praca z nim będzie zdecydowanie łatwiejsza.
Dlaczego warto użyć silikonowej formy do pieczenia?
Silikonowa forma do pieczenia nie wymaga dodatkowego natłuszczania, ani używania papieru do pieczenia. Wyciąganie z niej ciasta jest zaś naprawdę bardzo proste. Taka foremka jest również lżejsza i zdecydowanie bardziej ergonomiczna. Idealnie sprawdzi się na campingu!
Kiedy wyciągnąć upieczony biszkopt z formy?
Biszkopt wyciągnij z formy dopiero po tym, jak całkowicie wystygnie, najlepiej na następny dzień. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zniszczenia ciasta w trakcie. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie!