Warzywne leczo z pieczonej papryki to pomysł na pożywny i zdrowy obiad, który doskonale sprawdzi się również jako lunch do pracy, czy lekka kolacja. Przepis został przygotowany przez Adama Borowicza. Do jego przygotowania przyda Ci się zestaw wygodnych noży.
Co jest potrzebne na warzywne leczo?
- 2 duże cukinie
- 0,5 główki czosnku
- 2 cebule
- 600 g kolorowych papryk
- 0,5 cytryny
- 650 g pomidorów
- 150 g passaty pomidorowej
- 8 łyżek oliwy z oliwek
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka pieprzu
- 1 łyżka bazylii
- 1 łyżka oregano
- 1 łyżka słodkiej papryki
- 1 mała papryczka chilli
Dodatkowo:
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 pęczek szczypiorku
Jak zrobić warzywne leczo?
Zacznij od obrania czosnku oraz cebuli. Czosnek pokrój w małe plasterki, a cebulę poszatkuj za pomocą noża szefa kuchni. Rozgrzej garnek (np. GRANITEX) i wlej do niego oliwę z oliwek. Dodaj cebulę oraz czosnek i lekko je podsmaż.
Papryki oraz cytrynę upiecz w piekarniku, używając silikonowej formy SMART. Temperaturę ustaw na 180°C i piecz, aż skórka zacznie sama odchodzić. Po upieczeniu obierz paprykę ze skóry i pokrój ją w kawałki. Przesyp ją go garnka, a cytrynę odłóż do wystygnięcia.
Cukinię umyj pod zimną wodą, obierz ze skóry i pokrój na małe kawałki. Dodaj do smażących się produktów. Zrób to samo z pomidorami oraz papryczką chilli, a następnie dokładnie wymieszaj znajdujące się w garnku warzywa. Gotuj bez przykrycia przez kolejne 20 minut.
Dodaj do garnka passatę pomidorową, przyprawy i pozostałe składniki. Wymieszaj i gotuj przez 15 minut. Danie podawaj z posiekanym szczypiorkiem, sokiem z pieczonej cytryny oraz kleksem jogurtu naturalnego. Smacznego!
Czym jest leczo?
Leczo to potrawa wywodząca się z Węgier. Zazwyczaj tworzy się ją na bazie papryki i papryki, często z dodatkiem boczku lub innego mięsa. Można je spożywać samodzielnie lub też jako dodatek do mięs. Dobrym rozwiązaniem może być też dodanie do niego ryżu.
Dlaczego warto dodać do leczo sok z cytryny?
Dzięki niej leczo nabiera większej wyrazistości w smaku. Kwaśny smak cytryny doskonale łączy się ze słodkawym smakiem warzyw.
Czy można dodać do przepisu świeżą bazylię?
Jak najbardziej! Świeża bazylia sprawi, że danie będzie wyśmienicie pachnieć i smakować. Dlatego też warto mieć ją np. w kuchni na parapecie.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.