Posiłek po treningu jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i uzyskania efektów po odbytych ćwiczeniach. Jednak dzień większości z nas układa się w taki sposób, że czas na jakiekolwiek aktywności fizyczne mamy dopiero wieczorem.
Wtedy też pojawia się pytanie, czy po późnym treningu powinniśmy jeszcze przygotowywać sobie posiłek? Czy jest to zdrowie i czy pozytywnie wpłynie na osiągnięcie naszych celów treningowych? W tym artykule postanowiliśmy zmierzyć się z wątpliwościami na ten temat.
Czy powinniśmy jeść posiłek po treningu wieczornym?
Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście, że tak. Posiłek potreningowy powinien składać się z dwóch głównych elementów: białka i węglowodanów. Białko odpowiedzialne jest za budowę i regenerację mięśni, natomiast węglowodany dostarczają odpowiednią dawkę energii, która jest niezbędna do przeprowadzenia powyższych procesów. Nie jedząc nic po treningu doprowadzamy do osłabienia organizmu, utraty mikro- i makroelementów oraz spowolnienia przemiany materii. Nasze mięśnie nie zregenerują się, ani nie urosną, natomiast tkanki tłuszczowej również się nie pozbędziemy.
Nie bójmy się jeść węglowodanów wieczorem po treningu – nie odłożą się one w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ zostaną one przemienione w energię potrzebną do strawienia i wykorzystania białka w naszym organizmie.
Zasady przyrządzania i jedzenia wieczornych posiłków potreningowych
W przypadku jedzenia wieczornych posiłków najważniejszą kwestią jest jedzenie produktów spożywczych, które szybko zostaną strawione. Dlatego unikajmy ciężkostrawnych, smażonych potraw — są one źródłem niezdrowych tłuszczów nasyconych, które dodatkowo potrzebują bardzo dużo czasu, aby zostały strawione.
Zastąpmy je produktami ugotowanymi lub pieczonymi. Ponadto, aby nasz organizm miał wystarczająco dużo czasu na strawienie kolacji, starajmy się jeść posiłek 3 godziny przed pójściem spać. Pamiętajmy, że węglowodany zapewniają spokojny sen, ponieważ nie obciążają naszego żołądka. Mowa jest tutaj oczywiście o węglowodanach prostych, które znajdziemy w warzywach, ryżu i makaronie. Nie sięgajmy po owoce wieczorem – są to węglowodany złożone, które zawierają duże ilości cukru, dlatego lepiej spożywać je rano i w południe, dzięki czemu energia będzie uwalniana dłużej i systematyczniej w ciągu dnia.
Jeśli posiłek jesteśmy zmuszeni zjeść o naprawdę późnej porze, dostarczmy sobie odpowiednią ilość białka i węglowodanów w postaci płynu. Najlepiej przygotujmy shake’a lub ugotujmy zupę. Taki posiłek zostanie szybciej strawiony, a składniki odżywcze zostaną również przyswojone w szybszym tempie. Poniżej przedstawiamy bardzo prosty i najbardziej popularny przepis na shake’a potreningowego:
Shake bananowy:
Składniki:
- 1 szklanka mleka
- 1 banan
- 3 kostki gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania:
Wystarczy zblendować wszystkie trzy składniki i shake jest gotowy do wypicia.