0

Co kwitnie zimą w ogrodzie? Sprawdź najpiękniejsze rośliny

Co kwitnie w ogrodzie zimą? Spraw, by Twoje otoczenie zawsze było pełne kolorów. Te rośliny warto posadzić jeszcze przed nadejściem mrozów, aby mogły się ukorzenić. Dzięki nim nawet nieprzyjemna pogoda będzie znacznie łatwiejsza do zniesienia.

Co kwitnie zimą w ogrodzie? Wytrzymałe rośliny

Większość roślin nie ma powodów, aby kwitnąć w okresie zimowym. Brakuje wówczas zapylaczy, takich jak pszczoły, które mogłyby zrobić z kwiatów odpowiedni użytek. Dlatego późna jesień oraz cała zima wiąże się z naprawdę niewielką ilością takich roślin. To jednak nie oznacza, że nie ma ich wcale. Istnieją gatunki, które są w stanie wytworzyć kwiatostan, nawet gdy pogoda nie sprzyja.

Należy jednak pamiętać o tym, że większość z nich swoje kwiaty pokaże w trakcie ocieplenia. Minusowa temperatura może doprowadzić po prostu do ich przymarznięcia. Jednak jeśli tylko się ociepli, te rośliny w bardzo szybkim tempie stworzą piękne kwiaty, będąc tym samym małym promyczkiem radości w trakcie chlapy.

Sprawdź, co kwitnie zimą w ogrodzie

Wśród roślin, które kwitną zimą, znajduje się jaśmin nagokwiatowy. Może on kwitnąć przez całą zimę, od października, z wyłączeniem okresu mocnych mrozów. Wytwarza niewielkie, żółte kwiaty rosnące na bezlistnych pędach, które ożywią każdy ogród. To krzew pochodzący z Chin. Ma jednak dość wysokie wymagania, jeśli chodzi o temperaturę – źle znosi mocne mrozy. Dlatego najlepiej sprawdzi się w cieplejszych rejonach Polski, w odsłoniętych miejscach.

Inną ciekawą rośliną jest wytwarzająca bladoróżowe kwiaty kalina wonna, która może zacząć kwitnąć już na przełomie lutego i marca (choć zdarzają się lata, gdy zaczyna już w październiku!). To krzew, który dorasta to ok. 2-3 metrów wysokości. Tak jak jaśmin, pochodzi z Chin, aczkolwiek jest powszechnie uprawiana w wielu krajach. W jej przypadku również warto wybrać osłonięte od wiatru miejsce – na takim stanowisku będzie najlepiej rosła.

Jeśli szukasz bardziej wytrzymałego gatunku, zwróć uwagę na leszczynę pospolitą, której kwiaty przyjmują rolę zwisających „kotków”.

Jakie niewielkie kwiaty kwitnące zimą do ogrodu?

Nie szukasz drzew bądź krzewów i zależy Ci po prostu na niewielkich kwiatach, przede wszystkim posadź przebiśniegi. To roślina cebulowa, która jest w Polsce symbolem przedwiośnia. Jest niewielka i powszechnie lubiana, a na dodatek dobrze znosi nasze lokalne temperatury.

Jedną z najładniejszych niewielkich roślin, która zimą może kwitnąć w ogrodzie, jest ciemiernik. Jego kwiaty osiągają nawet do 10 cm średnicy, przez co są naprawdę bardzo efektowne. Zaczynają się one rozwijać już w grudniu lub w styczniu, dlatego cieszą oko nawet w krótkie, chłodne dni.

Inne rośliny kwitnące zimą w ogrodzie

Wśród innych roślin, które kwitną zimą i które warto sprawdzić, znajdują się:

  • oczar;
  • kalina bodnarska;
  • dereń jadalny;
  • wrzosiec;
  • zimnokwiat wczesny;
  • wawrzynek wilczełyko.

Przed wybraniem rośliny sprawdź jej wymagania dotyczące temperatur, nasłonecznienia, czy gleby. Ważne jest również, aby dowiedzieć się, kiedy dokładnie należy je sadzić. Z tego powodu warto zaplanować sadzenie ich już zimą.

Jak posadzić kwitnące zimą rośliny?

Nim posadzisz konkretną roślinę, dowiedz się, kiedy jest optymalny czas, aby ją posadzić. Przygotuj sobie również zawczasu odpowiedni nawóz oraz narzędzia. Do większych krzewów może przydać się szpadel. W przypadku małych roślin dobrym rozwiązaniem będzie łopatka, np. wąska lub szeroka. W przypadku krzewów warto od razu pomyśleć o ich późniejszym przycinaniu i zaopatrzyć się w sekator jednoręczny.

Zajmowanie się ogrodem to naprawdę przyjemne i jednocześnie rozwijające hobby, które daje wiele satysfakcji. Dlatego tak go rozplanuj, aby cieszył Cię niezależnie od pory roku!

 

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności