Co robić w ogrodzie w styczniu? W tym miesiącu na zewnątrz nie ma zbyt wiele pracy. Jednak warto już na początku roku przygotować rośliny, aby wiosną mogły bez problemu wzrastać. Od czego warto zacząć? Możesz na przykład przyciąć drzewka owocowe!
Dlaczego warto podcinać rośliny zimą?
Rośliny warto podcinać przede wszystkim pod koniec zimy. Wtedy pozostają jeszcze uśpione, soki krążą w nich wolniej i dzięki temu cięcia szybciej się zasklepiają, a gdy wiosną drzewka i krzewy się przebudzą, będą mogły rosnąć z nową siłą.
Podcinanie roślin odmładza je i sprawia, że mają więcej owoców. Ponadto dzięki temu możesz uformować je według własnej woli, sprawiając, że ogród wygląda elegancko i schludnie.
Czy można podcinać drzewa i krzewy w styczniu?
Jak najbardziej, już w styczniu można wykonać cięcie roślin, o ile sprzyja pogoda. Najlepiej wybrać taki termin, aby w ciągu dnia było możliwie ciepło i słonecznie, a następnie przez kilka kolejnych dni (ok. 5-6) planowana pogoda nie przewidywała przymrozków. Dzięki temu drzewa i krzewy zdążą zasklepić powstałe rany.
Jeśli styczeń jest bardzo mroźny i przymrozki nie są przewidywane, lepiej powstrzymać się z pracami aż pogoda będzie sprzyjała. Należy jednak pamiętać, że tego zabiegu nie można odkładać w nieskończoność i niezwykle ważne jest, aby zająć się tym, nim rośliny zaczną się przebudzać.
Jakie drzewa warto podcinać zimą?
Zimą można podcinać niemal wszystkie owocowe drzewka ogrodowe, poza tymi najbardziej wrażliwymi na mrozy i choroby, np. czereśnie oraz wiśnie. Bez obaw możesz jednak podciąć swoje jabłonie, grusze, czy też śliwki różnego rodzaju. Pamiętaj, aby dbać o ich wysokość. Jeśli zbyt mocno urosną, zbieranie z nich plonów może być zdecydowanie utrudnione.
Jakie krzewy warto podcinać zimą?
Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie takie krzewy, jak porzeczka, agrest, czy leszczyna na pewno warto podciąć je w okresie zimowym. Zwróć też uwagę na malinę, czy jagodę kamczacką. Dzięki sprawnemu przycięciu ich również pobudzisz owocowanie i sprawisz, że letnie zbiory będą jeszcze bardziej obfite.
Jakich narzędzi użyć do podcinania roślin zimą?
Aby podciąć sprawnie rośliny, koniecznie wykorzystaj ostre narzędzia wysokiej jakości. Do krzewów możesz użyć sekatorów jednoręcznych. Kowadełkowy sprawdzi się szczególnie do podcinania suchych gałązek, a te żywe lepiej usuwać za pomocą sekatora nożycowego.
Jeśli zaś posiadasz w swoim ogrodzie drzewka, postaw na narzędzia dwuręczne (również dobierz odpowiednio sekator kowadełkowy bądź nożycowy). Dzięki nim znacznie łatwiej dostaniesz się do gałęzi i podcinanie będzie szło zdecydowanie szybciej.
Sprawdź osłonki roślin w styczniu
Osłonki na rośliny zakłada się już na jesień, jednak zimą warto sprawdzić, czy wszystkie znajdują się na swoim miejscu. Zwłaszcza jeśli posiadasz np. działkę ogrodową, która znajduje się z dala od Twojego miejsca zamieszkania. Mocne wiatry, czy nawet opady śniegu mogły spowodować ich przesunięcie, dlatego taka kontrola może naprawdę wspomóc rośliny. To sprawi, że zapobiegniesz ich przemarznięciu w razie mocnych przymrozków.
Podlej krzewy i drzewa zimozielone
Rośliny zimozielone warto podlewać sporadycznie również zimą, dlatego pamiętaj o tym w styczniu. W tym czasie ziemia może być zamarznięta, w związku z czym nie mają one jak pobierać wody. Jeśli więc następuje odwilż, w trakcie której gleba jest sucha, warto je podlać. Dzięki temu zapobiegniesz usychaniu cennych i wyrośniętych roślin. Pamiętaj, aby robić to tylko w dzień, w którym temperatura jest powyżej zera!
Co zrobić ze śniegiem zalegającym na roślinach?
Śnieg, który znajduje się na roślinach, chroni je przed zamrożeniem. Dlatego w chłodne dni nie należy go w żaden sposób ruszać. Warto również unikać chodzenia np. po trawniku, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, dlatego że źdźbła trawy mogą łamać się pod ludzkim ciężarem. Są w tym czasie szczególnie wrażliwe.
Jeśli jednak na górnej warstwie śniegu pojawi się lodowa warstwa, należy ją przebić. Dlaczego? Nie dopuszcza ona powietrza do dolnej części trawnika oraz roślin, tworząc beztlenowe warunku, co może doprowadzić do powstania pleśni śniegowej.
Odśnieżasz swój podjazd czy chodnik? Nie usypuj na trawie kopców! To, tak samo, jak chodzenie po niej, może doprowadzić do łamania się źdźbeł. Ponadto możesz strzepywać śnieg z gałązek roślin zimozielonych. Suchy śnieg jest stosunkowo lekki, jednak gdy zacznie topnieć, może doprowadzić do łamania się gałęzi.
Bielenie roślin w styczniu? Jak najbardziej
Jeśli masz w ogrodzie drzewka owoce, to w styczniu jest ostatni dzwonek na bielenie ich pni, zwłaszcza jeśli temperatura jest stosunkowo wysoka. Dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniom mrozowym. Wapnowanie zapobiega powstawaniu pęknięć i zapobiega wniknięciu w drzewka patogenów, które mogłyby wywołać choroby. Aby to zrobić, stwórz roztwór wapna palonego (2 kg na 10 l wody). Możesz użyć również gotowego, kupnego roztworu.
Zaplanuj oprysk brzoskwiń i nektarynek
W Twoim ogrodzie rosną brzoskwinie i nektarynki? Jeśli tak, a temperatura utrzymuje się powyżej 5°C, to koniecznie przeprowadź oprysk przeciwko kędzierzawości liści. To bardzo groźna choroba o podłożu grzybicznym, doprowadzająca także do zbyt szybkiego opadania kwiatów. Oprysk zwykle przeprowadza się już w listopadzie, jednak jeśli nie zostało to zrobione wcześniej, koniecznie zajmij się tym w styczniu.
Styczeń w ogrodzie to czas poprawek
Styczeń w ogrodzie to doskonały czas na różnorodne poprawki. Jeśli zapomniałeś o czymś późną jesienią, część prac można po prostu przenieść na ten właśnie miesiąc. Dzięki temu wiosną Twoje rośliny będą wzmocnione i gotowe do wzrostu.