0

Jak dbać o sekator nożycowy i kowadełkowy?

Aby nasze narzędzia ogrodowe służyły nam jak najdłużej musimy przede wszystkim zainwestować w produkty wysokiej jakości, posiadający trwałe i ostre ostrze, najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej (sekatory Gerlach). Jednakże dobry sekator to nie wszystko, jeśli nie będziemy o niego odpowiednio dbać. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zachować ostrość i wytrzymałość narzędzi przez długie lata, nawet intensywnego użytkowania.

Pielęgnacja sekatorów nożycowych i kowadełkowych

Pamiętajmy, aby po każdym użyciu narzędzia dokładnie go przetrzeć szmatką i osuszyć. Nie odkładajmy mokrego i brudnego sekatora, gdyż doprowadzi to do wystąpienia korozji na ostrzu, a w konsekwencji stępienia narzędzia. Do wystąpienia korozji może też przyczynić się jego złe przechowywanie. Zwłaszcza po zakończeniu jesiennych prac w ogrodzie, nie pozostawiajmy narzędzi na dłuższy czas w wilgotnych piwnicach i nie rzucajmy ich niestarannie do szafy. Znajdźmy miejsce na przykład na ścianie naszego garażu, aby powiesić narzędzie na haku. 

Od czasu do czasu warto szczególnie zadbać o nasz sekator, przecierając go odrobiną alkoholu, a następnie preparatem chroniącym przed rdzą. Wykonujmy tą czynność kilka razy do roku, zwłaszcza po zakończeniu sezonu.

Dodatkowo, zawsze przed rozpoczęciem sezonu naostrzmy nasz sekator. Możemy wykonać ostrzenie sami, lub też zgłosić się do firmy specjalizującej się w naprawie sprzętu ogrodniczego. Bądźmy świadomi, że cięcie tępym narzędziem doprowadza do okaleczania gałęzi oraz rozszarpania kory, co skutkuje większą podatnością drzewa na zachorowania i atak szkodników.

Sekator dwuręczny kowadełkowyNa zdjęciu: Sekator dwuręczny kowadełkowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności