0

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Zestaw garnków to niezbędne wyposażenie w kuchni każdego kulinarnego miłośnika. Używamy ich praktycznie codziennie do gotowania kremowych zup, gęstych sosów lub dań jednogarnkowych. Czasami jednak zdarza się, że nasze gotowanie kończy się przypaleniem się resztek jedzenia. Nie spisujmy garnka na straty z tego powodu, nawet jeśli sytuacja wydaje nam się być beznadziejna. Poniżej zebraliśmy kilka prostych sposobów na wyczyszczenie garnka z użyciem produktów, które z pewnością znajdują się w każdym domu.

Przypalony garnek – jak wyczyścić?

Jeśli dojdzie już do przypalenia garnka najważniejszą zasadą jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków. Tuż po gotowaniu do naczynia wlewamy wodę tak, aby zakrywała ona przypaloną powierzchnię. A następnie stosujemy jeden z poniższych sposobów. Pamiętajmy, aby po zakończonej czynności usunięcia przypalonych resztek jedzenia, umyć dokładnie garnek miękką ściereczką w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. Unikajmy stosowania ostrych, metalowych zmywaków do szorowania, które powodują rysowanie się garnków. Korzystajmy z nich jedynie w przypadku, gdy mamy do czynienia z naprawdę ciężkimi do usunięcia przypaleniami.

Zestaw garnków VIVA

Na zdjęciu: zestaw garnków 8 el. Viva

Woda i sól

Pierwszym sposobem, który pozwoli nam poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami jest posypanie całego dna garnka grubą warstwą soli, zalanie wodą i pozostawienie na 12 godzin. Następnie całą zawartość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut.

Kwasek cytrynowy

W czyszczeniu sprawdza się również doskonale kwas cytrynowy. Zalewamy garnek wodą, dodajemy kwasek cytrynowy, gotujemy całą mieszankę do momentu, gdy przypalone resztki zaczną powoli dochodzić.

Ocet

Kolejną metodą jest zastosowanie octu. Zalewamy całą przypaloną część garnka octem i pozostawiamy na trzy godziny.

Soda oczyszczona

W walce ze spalenizną pomoże nam również soda oczyszczona. Zalewamy przypaloną powierzchnię ciepłą wodą, dodajemy sodę oczyszczoną tak, aby wytworzyła nam się wilgotna warstwa na dnie garnka i pozostawiamy całą miksturę na noc.

Coca-cola

Coca-cola to nie tylko napój, który ugasi pragnienie w trakcie upalnych dni. To również fantastyczny środek do czyszczenia przypalonych garnków. Wlewamy puszkę napoju do garnka i gotujemy zawartość przez 15 minut.

Ryż

Ostatnim sposobem na pozbycie się spalenizny jest zastosowanie ryżu. Wsypujemy torebkę ryżu do garnka, wlewamy wodę i gotujemy do momentu, kiedy przypalone resztki zaczną same odchodzić. Podczas gotowania, zwracajmy uwagę na poziom wody w garnku. Ryż chłonie bardzo szybko wodę, dlatego co jakiś czas dolewajmy jej, aby nie doprowadzić do przypalenia garnka.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności