0

Jakie garnki nadają się do zmywarki?

Posiadanie w domu zmywarki to duży komfort, oszczędność czasu oraz energii. Zanim wybierzemy nasz wymarzony komplet połyskujących naczyń, upewnijmy się, czy nie są one przeznaczone tylko do ręcznego czyszczenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe garnki, które bez obaw mogą być myte w zmywarce.

Garnki do zmywarki ze stali nierdzewnej 18/10

Garnki, które nadają się do mycia w zmywarce to przede wszystkim naczynia wykonane ze stali nierdzewnej 18/10 z domieszką niklu oraz chromu. Określenie „18/10” oznacza, że do produkcji wyrobów została użyta stal chromowo-niklowa. „18” określa zawartość procentową chromu, natomiast „10” to zawartość procentowa niklu. Chrom gwarantuje zwiększoną odporność na zarysowania oraz korozję, natomiast nikiel odpowiedzialny jest za jasną barwę stali. Nasze garnki ze stali 18/10 będą wyróżniać się nienagannym wyglądem bez oznak rdzy.

Jak dbać o garnki ze stali nierdzewnej?

Zaschnięte lub przypalone resztki jedzenia, przed umyciem odmocz w wodzie, co znacznie ułatwi proces mycia. 
Przystępując do gotowania, ustaw garnek centralnie na źródle ciepła. Nie rozgrzewaj nadmiernie pustego garnka. Sól dodaj dopiero po zagotowaniu się wody. Jeśli wsypiesz sól do zimnej wody lub pustego naczynia na garnkach mogą wówczas wystąpić plamy.

W celu uniknięcia plam i zacieków, po każdym myciu, dokładnie wytrzyj garnek miękką ściereczką. W przypadku garnków wykonanych ze stali nierdzewnej, w wyjątkowych przypadkach, zaraz po gotowaniu na dnie garnka mogą pojawić się plamy różnych kolorów. To nie wada fabryczna, a efekt osadzania się składników mineralnych zawartych w wodzie na ściankach naczyń. Plamy nie są szkodliwe i z łatwością możesz je usunąć poprzez umycie w wodzie z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego (jasne plamy) albo środków do czyszczenia stali nierdzewnych (trwałe i ciemne plamy). 
Przechowując zestaw swoich ulubionych garnków, nie układaj ich jeden w drugim, a unikniesz nadmiernego porysowania. Pamiętaj również, że garnki służą jedynie do przygotowywania żywności, a nie jej przechowywania.

Na zdjęciu: zestaw garnków Prestige

Czy można używać garnków ze stali nierdzewnej w piekarniku?

Dodatkowym plusem garnków ze stali nierdzewnej 18/10 jest to, że możemy korzystać z nich w piekarniku. Pamiętajmy, aby temperatura nie przekraczała180⁰C. Jeżeli temperatura piekarnika przekroczy tą wartość na garnkach mogą powstać nieusuwalne odbarwienia. 

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2020

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności