0

Jakie patelnie można myć w zmywarce? Sprawdź te!

Jakie patelnie można myć w zmywarce? Większość z tych, które znajdują się na rynku, nie nadaje się do czyszczenia właśnie w tym urządzeniu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli szukasz patelni do automatycznego mycia. To pomoże Ci zaoszczędzić czas!

Jakie patelnie można myć w zmywarce?

Patelnie, które można myć w zmywarce, to przede wszystkim modele stalowe, pozbawione powłok ceramicznych i nie tylko. Najlepiej też, aby naczynie nie posiadało dodatkowych elementów, takich jak gumy, rączki z drewna czy tworzywa sztucznego. Dzięki temu ograniczasz ryzyko, że zautomatyzowane mycie uszkodzi naczynie.

Jaką patelnię do mycia w zmywarce wybrać?

Jeśli szukasz patelni, którą możesz bez przeszkód myć w zmywarce, koniecznie zwróć uwagę na model używany między innymi przez profesjonalnych kucharzy, czyli PRESTIGE. To naczynie, które jest dostępne w dwóch rozmiarach (24 cm, 28 cm), dzięki czemu można dopasować je do potrzeb swoich oraz własnej rodziny. Zostało wykonane ze stali nierdzewnej 18/10, która jest odporna na korozje, ma wysoki połysk i zapewnia wyjątkowy, jasnoszary kolor.

Patelnia PRESTIGE nadaje się na wszystkie typy kuchenek, w tym na indukcje. Jest niezwykle trwała. Jednocześnie należy pamiętać o tym,  że przed rozpoczęciem smażenia, należy ją do tego przygotować przez przepalenie. Między innymi z tego powodu wymaga nauczenia się jej poprawnego użytkowania, dlatego też większość hobbystów gotowania wybiera patelnie z powłokami nieprzywierającymi.

Dlaczego patelnie z powłokami nie nadają się do zmywarki?

Zmywarka to niezwykle przydatne urządzenie, jednak zautomatyzowane mycie jest po prostu znacznie mniej delikatne, niż mycie ręczne. Dotyczy to zarówno samego procesu, jak i użytych detergentów, które często są po prostu mocniejsze, niż zwykły płyn do naczyń.

To doprowadza do szybszego zużywania się czyszczonych produktów. W przypadku patelni z powłokami takie mycie może doprowadzić do utraty właściwości powłoki, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do jej pękania i zdzierania się, jeśli jakość produktu nie jest najwyższa. Ponadto zmywarki zwykle nie najlepiej radzą sobie z brudem osadzonym właśnie na patelniach.

Należy przy tym pamiętać, że nawet patelnie stalowe bez powłok nieprzywierających mogą szybciej się zarysować w trakcie czyszczenia w zmywarce, co sprawi, że stracą swój pierwotny blask. Dlatego też, jeśli chcesz, by Twoje naczynie przez dłuższy czas wyglądało jak nowe, koniecznie czyść je ręcznie, z użyciem delikatnej gąbeczki i łagodnego detergentu.

Patelnia ze stali bez powłoki – wady i zalety

Patelnia wykonana ze stali, która nie posiada powłoki, jest przede wszystkim bardzo trwała. Jeśli ma odpowiednią grubość ścianek i dna, nie odkształca się, a nawet po przypaleniu produktów można ją wymyć i użytkować po raz kolejny. Dzięki temu to zakup na długie lata. To wybór idealny dla tych, którzy chcą żyć zgodnie z ideą zero waste.

Brak powłoki sprawia jednak, że smażenie może wymagać wprawy. Ponadto przez brak nieprzywierających właściwości, zwykle wymaga użycia większej ilości tłuszczu. Między innymi z tego powodu nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego warto mieć w swojej kolekcji różne rodzaje naczyń, które dobierzesz do typu gotowanej potrawy.

Patelnie do zmywarki — ograniczony wybór

Niestety, na rynku nie ma obecnie zbyt wielu rodzajów patelni, które można czyścić w zmywarce. Większość, zwłaszcza tych tanich i łatwo dostępnych, nie nadaje się do tego. Patelnie wykonane np. ze zazwyczaj tańszego od stali aluminium muszą posiadać powłokę, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur mogą negatywnie wpływać na potrawy. Z tego też powodu nie zaleca się używania patelni z powłoką, z których ta zaczęła już odchodzić.

Z tego też powodu warto wybrać wysoką i sprawdzoną jakość. Dzięki temu codzienne życie będzie łatwiejsze, a czas spędzony w kuchni znacznie przyjemniejszy.

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności