0

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie to bardzo ważny element pielęgnacji roślin, gdyż od niego zależy w jakim stanie przetrwają zimę nasze krzewy, byliny i drzewa. Do podstawowych obowiązków ogrodnika należy przycinanie gałęzi, koszenie trawnika, zabezpieczenie bylin przed mrozem, grabienie suchych liści i obfite podlewanie.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Przed mrozem będziemy zabezpieczać wszystkie te rośliny, które są wrażliwe na niższe temperatury. Poczekajmy do pierwszych przymrozków, aż rośliny przyzwyczają się do niskich temperatur, a następnie okryjmy je za pomocą specjalnej włókniny. Nie zapominajmy również o roślinach w skrzyniach, donicach i pojemnikach – te które nie przetrwają okresu zimowego przenosimy do pomieszczenia.

Przycinanie drzew i krzewów

Jesienne przycinanie drzew i krzewów to kolejna czynność w pielęgnacji naszego ogrodu, której nie powinniśmy pominąć. Najkorzystniej, przeprowadzić przycinanie na początku jesieni, gdy na krzewach i drzewach znajdują się jeszcze liście – nie przytniemy w ten sposób zdrowych części roślin. Do przycinania cieńszych gałęzi użyjmy sekatora kowadełkowego lub nożycowego, natomiast do większych gałęzi sekatora teleskopowego.

Grabienie i koszenie

Porządki jesienne w naszym ogrodzie możemy rozpocząć od dokładnego zgrabienia trawnika z opadłych, suchych liści i gałązek. Pozwoli nam to przygotować trawnik do koszenia. Pamiętajmy, że w okresie jesiennym nie kosimy już trawnika tak nisko i często, gdyż przestaje on intensywnie rosnąć. Wystarczy skosić naszą murawę dwa razy w ciągu jesieni na długość około 4 cm, a ostatnie koszenie wykonać na przełomie października i listopada. Oprócz koszenia, możemy również pomyśleć o spulchnieniu i rozluźnieniu gleby, czyli tzw. aeracji trawnika. Czynność tą wykonujemy specjalnym areatorem.

Porządki na rabatach z roślinami jednorocznymi i wieloletnimi

Rabaty z roślinami jednorocznymi oczyszczamy z chwastów i martwych części roślin. Następnie, nawozimy je gotowym kompostem (starajmy się nie stosować sztucznych nawozów) i przekopujemy.

Natomiast, z roślin wieloletnich usuwamy, najlepiej poprzez przycinanie sekatorem, martwych, chorych i uschniętych części. Dodatkowo, grabimy trawnik wokół roślin oraz obficie je nawadniamy, aby zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Ze wszystkimi powyższymi czynnościami musimy zdążyć przed nastaniem pierwszych przymrozków.

Sekator dwuręczny teleskopowyNa zdjęciu: sekator dwuręczny teleskopowy

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności