Danie z boczkiem i białą fasolą doskonale sprawdzi się na obiad dla całej Twojej rodziny! Sprawdź, jak zrobić je krok po kroku. Nim jednak weźmiesz się do pracy, nie zapomnij o przygotowaniu nie tylko samych składników, ale również naczyń. Na pewno przyda Ci się głęboka patelnia. Nie zapomnij też o ostrych i wygodnych nożach.
Co jest potrzebne na danie z boczkiem i białą fasolą?
- 7 plastrów boczku
- 1 seler naciowy
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 średnie pomidory
- 400 g białej fasoli z puszki
- 200 ml bulionu warzywnego
- 1 łyżka poszatkowanego, świeżego tymianku
- 1 łyżka poszatkowanej natki pietruszki
- 1 bagietka
- Olej rzepakowy
- Sól i pieprz
Jak przygotować danie z boczkiem i białą fasolą?
Obierz cebulę, czosnek i marchewkę. Czosnek przeciśnij przez praskę (polecamy wyciskacz do czosnku Gerlach SOLID), cebulę drobno posiekaj, a marchewkę pokrój w kostkę. Pomidory umyj pod bieżącą wodą, obierz ze skórki i pokrój w dużą kostkę.
Seler naciowy oraz plastry boczku pokrój w paski. Na głębokiej patelni (np. GRANITEX 24 cm z powłoką ceramiczną) rozgrzej olej. Dodaj bekon i zmniejsz nieco płomień. Smaż do momentu, aż się zarumieni. Gotowy boczek przełóż na talerz i odsącz z niego nadmiar tłuszczu za pomocą papierowych ręczników.
Cebulę, marchewkę i seler przełóż na patelnię, na której wcześniej smażył się boczek. Jeśli to konieczne, możesz jeszcze dodać odrobinę oleju rzepakowego oraz wody. Smaż warzywa tak długo, aż staną się miękkie. Na tę samą patelnię wlej bulion warzywny, dodaj pomidory, tymianek, pietruszkę, czosnek, fasolę oraz sól i pieprz do smaku. Całość doprowadź do wrzenia, dokładnie wymieszaj i zmniejsz płomień. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 20 minut.
Danie z boczkiem i białą fasolą możesz przyozdobić pietruszką. Najlepiej smakuje podawane ze świeżą bagietką.
Czym jest seler naciowy?
Seler naciowy to naziemna część selera, która charakteryzuje się słodkawym smakiem. Odmiany hodowane do uzyskania tego warzywa nie posiadają rozbudowanego korzenia spichrzowego. Ich liście są również pozbawione gorzkawego smaku, dlatego doskonale nadaje się do gotowania.
Czym różni się biała fasola od czerwonej?
Biała fasola jest najpopularniejszą odmianą hodowaną w Polsce. Jest mniej kaloryczna, niż odmiana czerwona, ponadto trawi się szybciej. Fasola czerwona jednak na dłużej pozostawia uczucie sytości.
Jaką bagietkę kupić?
Najlepiej sprawdzi się bagietka wysokiej jakości, z lokalnej piekarni, tworzona z naturalnych i ekologicznych składników. Pamiętaj, że wysoka jakość produktów wpływa na smak dania oraz na Twoje zdrowie, a na tym nie warto oszczędzać!