ASSIST Sekator dwuręczny kowadełkowy
Czy wiesz, kiedy przycinać drzewka owocowe? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić to tak, aby cięcie było skuteczne. Przygotuj swoje akcesoria ogrodowe i zabierz się do pracy! To zadanie jest niezwykle ważne – pozwala na odmłodzenie roślin i może w pozytywny sposób wpłynąć na Twoje zbiory.
Dlaczego przycinanie drzewek owocowych jest tak ważne?
Drzewka owocowe, tak jak i większość roślin, które rosną przez wiele lat, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby dawały jak najlepszy plon. Przycinanie jest zaś jednym z najważniejszych, podstawowych zadań, które można wówczas wykonać.
Ten prosty zabieg odmładza roślinę i pobudza ją do puszczania nowych pędów, a co za tym idzie: do produkcji większej liczby owoców. Ponadto dzięki temu usuwane są chore oraz martwe elementy. Ważne jest też to, że przycięcie i przerzedzenie gałęzi sprawia, że światło słoneczne dociera do wszystkich części rośliny. Dzięki temu wszystkie potencjalne owoce będą miały do niego dostęp, co z kolei sprawi, że będą mogły równomiernie dojrzewać i odpowiednio rosnąć.
Przycinanie drzew ma również zalety praktyczne i estetyczne. Odpowiednio pielęgnowane, nie będą rosły tak mocno w górę, a raczej na boki, co da w efekcie ładny pokrój i wygodny dostęp do gałęzi.
Kiedy przycinać drzewka ogrodowe?
Przycinanie drzewek owocowych przeprowadza się w różnych miesiącach, zależnie od ich rodzaju i wytrzymałości na mrozy. Drzewa z grupy ziarnkowej, tzn. jabłonki, grusze i pigwy można podcinać późną zimą lub wczesną jesienią, od lutego do marca, nim ruszy wegetacja. Dodatkowo można przyciąć je pomiędzy czerwcem a lipcem, usuwając gałęzie, które urosły zbyt gęsto lub przez które drzewo zaczęło tracić formę.
Śliwy, czereśnie i wiśnie należy przycinać latem, po zebraniu owoców. Wynika to z faktu, że z natury są delikatniejsze, mniej odporne na choroby, a przycinanie może je osłabić. Dlatego dla ich bezpieczeństwa lepiej zrobić to w takich warunkach, aby miały one możliwość zregenerowania się przed zapadnięciem w zimowy sen.
Brzoskwinie czy morele przycina się zaś wiosną, tuż przed wypuszczeniem pąków. Dzięki temu rosną bujniej i mają większe plony.
Jakie narzędzia są potrzebne do przycinania drzewek owocowych?
Do przycinania drzewek owocowych warto przygotować kilka różnych narzędzi, dopasowanych do rozmiarów drzewa. Na pewno przydadzą się sekatory ogrodowe. Do przycinania roślin żywych użyj sekatora nożycowego, a do przycinania pędów suchych – kowadełkowego. Dobierz też jego rozmiar do wielkości rośliny. Sadzonki i młode drzewka przytniesz sekatorem jednoręcznym, jednak do dużych prawdopodobnie przyda się ten dwuręczny.
Przydadzą się również piły ogrodnicze, którymi przytniesz grubsze gałęzie oraz konary, których z jakichś powodów chcesz się pozbyć (np. są martwe, lub też nadają drzewu zły pokrój).
Pamiętaj, aby zakupić również maść ogrodniczą, a także rękawice i okulary ochronne. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy dokładnie oczyść ostrza.
Jak przycinać drzewka ogrodowe krok po kroku?
Główne cięcie drzew, niezależnie od okresu, w którym je wykonujesz, należy wykonać zgodnie z odpowiednią kolejnością. Zacznij od przygotowania narzędzi. Powinny być czyste i dobrze naostrzone. Nie zapomnij też o maści ogrodniczej! Zabezpiecza się nią wszystkie zranienia drzew o średnicy większej, niż 2 cm. Mniejsze można spryskać preparatami w spreju.
Zacznij od usunięcia chorych i suchych gałęzi. Takie cięcie sanitarne powoli Ci zorientować się, we jakim stanie jest drzewo i ustalić dalszy kształt drzewa. W następnej kolejności usuń pędy, które się krzyżują, rosną od środka lub są po prostu zbyt gęste albo zbyt długie. Ważne jest to, aby ucinać gałęzie ok. 0,5-1 cm nad pąkiem.
Na koniec należy uformować odpowiedni kształt drzewa. U młodych drzewek zostawia się ok. 3-5 głównych konarów i gałęzi. Starszych drzew raczej nie przycina się aż tak mocno, jednak nadaje się im regularny, półkulisty lub stożkowy kształt. Nie należy usuwać więcej, niż 25-30% masy drzewa za jednym razem.
Pamiętaj, aby cięcie wykonywać w suchy dzień. Deszcz może zmyć nałożoną na rany maść. Ponadto staraj się wykonywać cięcia tak, aby były czyste i miały jak najmniejszą powierzchnię. To zminimalizuje ryzyko wdania się zakażenia.
Przycinając drzewka owocowe, zwracaj uwagę na potrzeby jednostki
Przycinanie drzewek owocowych to dobry moment na to, aby dokładnie obejrzeć drzewo i zająć się jego indywidualnymi potrzebami. Pamiętaj, że każdy egzemplarz, zależnie od gatunku, wieku, miejsca nasadzenia, gleby itd. będzie rósł w inny sposób, a co za tym idzie – będzie wymagał nieco innej pielęgnacji. Warto poświęcić czas, aby przyjrzeć się każdemu drzewu z osobna i odpowiednio o nie zadbać.
Nie zapomnij też, że czasem drzewka warto po prostu wymienić, ścinając te starte i wiekowe, a na ich miejscu sadzając młode, wytrzymałe okazy. Aby je posadzić, na pewno przydadzą Ci się szpadle ogrodowe. Jeśli posiadasz starszy sad, warto zacząć co kilka lat lub co roku wymieniać niewielką ilość drzew, aż do jego odmłodzenia.
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w pracy w ogrodzie. Niech Twoje drzewka owocowe rosną bujnie i zdrowo, dając smaczne, zdrowe oraz pyszne owoce.