ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, jak wyhodować drzewko cytrynowe w domu? Lepiej je kupić czy wykorzystać do tego pestkę? Jak duże urośnie, jakie warunki są mu potrzebne i czy możesz spodziewać się owoców? Sprawdź nasz poradnik i poznaj odpowiedzi!
Drzewko cytrynowe – co to za roślina?
Drzewko cytrynowe, czyli cytryna zwyczajna, w naturze występuje w Azji Południowej, przede wszystkim w Indiach i w Chinach. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin cytrusowych uprawianych na świecie. Jest zimozielona, co oznacza, że nie traci liści w ciągu roku. W naturze osiąga do 5-6 m wysokości, w doniczce zaś do ok. 2 m. Ma gęstą i rozłożystą koronę. Kwitnie nawet kilka razy w roku niewielkimi, białymi kwiatami z których, w sprzyjających warunkach, powstają owoce.
Czemu warto mieć drzewko cytrynowe w domu?
Ta roślina ma wiele walorów, które sprawiają, że jest doskonałą ozdobą mieszkania. Ma zimozielone, błyszczące liście i tworzy zwartą koronę. Jeśli kwitnie, zaczyna intensywnie pachnąć, a unoszący się w mieszkaniu aromat działa odprężająco i poprawia nastrój. Niektóre odmiany wydzielają zapach również z liści. W odpowiednich warunkach można spodziewać się też własnych owoców, a obecność roślin poprawia jakość powietrza w domu, podwyższając wilgotność i filtrując niektóre zanieczyszczenia.
Drzewko cytrynowe w domu z sadzonki czy z pestki?
To zależy od tego, jakie masz zamiary i plany względem rośliny w domu. Rozpoczęcie uprawy drzewka cytrynowego z sadzonki na początku będzie nieco droższe, ponieważ wyrośnięta roślina może kosztować nawet ponad 100 zł. Jednak zakup takiego drzewka ma wiele zalet: zwykle to uformowana już roślina, dostosowana do uprawy domowej, w odpowiedniej odmianie, z rozbudowaną bryłą korzeniową. To sprawia, że szybciej możesz doczekać się owoców, a sama roślina będzie zdecydowanie trwalsza.
Posadzenie drzewka z pestki będzie początkowo tańsze i może być ciekawym eksperymentem, zwłaszcza jeśli masz w domu dzieci, jednak tak posadzona nie musi powtórzyć cech odmiany, z której pochodzi owoc. To sprawia, że w ciągu kolejnych kilku lub nawet kilkunastu lat mogą nie pojawić się na niej owoce. Sadzonka będzie też przez pierwsze lata delikatna i będzie wymagać odpowiedniej opieki. Bez wątpienia jest to więc satysfakcjonujący sposób hodowli, jednak niekoniecznie będzie odpowiedni dla wszystkich.
Jak posadzić drzewko cytrynowe z pestki?
Jeśli chcesz posadzić drzewko cytrynowe z pestki oczywiście w pierwszej kolejności musisz ją zdobyć. Warto wykorzystać do tego owoc ekologicznego pochodzenia, dojrzały, bez uszkodzeń. Warto wysiać kilka pestek naraz – niektóre z nich mogą okazać się jałowe, co warto brać pod uwagę.
Oczyść pestki z miąższu i opłucz je w letniej wodzie. Możesz delikatnie zdjąć zewnętrzną łupinkę, co przyśpieszy kiełkowanie, ale nie jest konieczne. Wsadzaj je od razu po oczyszczeniu. Nie mogą przeschnąć przed – wówczas nie wykiełkują.
Pestki wsadzaj do doniczki z przygotowanym drenażem, wykorzystując ziemię uniwersalną zmieszaną z perlitem. Pestki wsadzaj do gleby na głębokość 1-2 cm. Ziemię delikatnie ugnieć i podlewaj niewielką ilością wody. Doniczkę przykryj folią spożywczą, umieszczając ją w ciepłym, jasnym miejscu, zachowując temperaturę ok. 21-25°C. Pamiętaj, by regularnie wietrzyć pojemnik, by uniknąć powstawania pleśni.
Gdy roślina wypuści pierwsze listki, usuń folię. Młodą roślinę chroń przed bezpośrednim, ostrym słońcem, które może spalić liście. Pamiętaj, aby mieć zawsze pod ręką podstawowe narzędzia ogrodnicze, które pomogą Ci także w domowej uprawie.
Ile lat po posadzeniu owocuje drzewko cytrynowe w domu?
Jeśli sadzisz cytrynę z pestki uzyskujesz tzw. roślinę generatywną. Większość owocujących sadzonek drzewek powstaje przez szczepienie, co może zmniejszyć jej plony. Dlatego też niektóre tak posadzone rośliny mogą w ogóle nie zakwitnąć i nie dać owoców. Jeśli zaś jakieś się pojawią, będzie to miało miejsce ok. 7-15 lat po posadzeniu.
Drzewko cytrynowe z sadzonki czasem można już kupić z owocami. Jeśli jednak posiadasz niewielki egzemplarz, powinno dać owoce po 2-3 latach, o ile ma zapewnione odpowiednie warunki. Roślina powinna mieć miejsce dobrze oświetlone, a w okresie zimowym należy ją przenieść do miejsca chłodniejszego, z temperaturą wynoszącą ok. 8-15°C, aby mogła odpocząć. W okresie kwitnienia należy zaś zapylić kwiaty ręcznie.
Drzewko cytrynowe w domu – jakie warunki są potrzebne?
Wymagania drzewka cytrynowego nie są szczególnie różne od innych roślin doniczkowych. Przede wszystkim kluczowe jest wybranie jasnego miejsca. Roślina wymaga ok. 6-8 godzin światła dziennego a przy jego niedoborze, np. zimą, warto doświetlać ją specjalnymi lampami LED. W sezonie letnim wymaga temperatury wynoszącej 18-25°C. Co ważna, drzewko to nie lubi gwałtownych zmian.
Gleba dla tej rośliny powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, bagnista. Należy podlewać drzewko, gdy wierzchnia warstwa gleby już lekko przeschnie. Od wiosny do jesieni warto też nawozić roślinę, stosując azot do wzrostu liści, fosfor do wsparcia kwitnienia i owocowania oraz potas, aby wzmocnić drzewko. Dbaj też o wilgotność powietrza oraz o regularne przycinanie rośliny, np. z użyciem sekatora.
Drzewko należy przesadzać co 1-2 lata w okresie szybkiego wzrostu. Starsze rośliny można przesadzać raz na kilka lat.
Jak zadbać o drzewko cytrynowe w domu w okresie zimowym?
Jeśli zależy Ci na powstaniu owoców, w okresie zimowym pozwól drzewku przejść w stan spoczynku. Przestaw je do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosić ok. 8-15°C. Ogranicz wówczas polewanie i zrezygnuj z nawożenia. Unikaj przeciągów i bezpośredniego kontaktu z kaloryferem, a także szczególnie mocno zadbaj o wilgotność powietrza wokół rośliny. Pilnuj również, czy na liściach drzewka nie pojawiają się szkodniki. W okresie zimowym będzie na to szczególnie narażone.
Ciesz się roślinami na parapecie przez cały rok
W Polsce zmiana sezonu z letniego na zimowy jest mocno odczuwalna. Gdy na zewnątrz jest szaro i buro, trudniej wykrzesać z siebie entuzjazm i chęć do aktywnego życia. Dlatego naprawdę warto mieć pod swoją opieką rośliny doniczkowe. Dzięki nim dom staje się bardziej zielony i przyjazny, a powietrze wydaje się świeższe. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi do Twojej kolekcji dołączy kolejna roślina, a drzewko cytrynowe będzie Ci towarzyszyć przez długie lata.