Dżem morelowy z kiwi i miętą jest pyszny, słodki i orzeźwiający zarazem. Doskonale nadaje się na kanapki czy na naleśniki. Jest przy tym łatwy w przygotowaniu. Do jego przygotowania warto zaopatrzyć się w garnek z grubym dnem.
Co jest potrzebne do przygotowania dżemu morelowego z kiwi i miętą?
- 800 g moreli
- Kilka gałązek świeżej mięty
- 4 kiwi
- 1 cytryna
- 450 g cukru
Składniki wystarczą na 6 słoików średniej wielkości.
Jak zrobić dżem morelowy z kiwi i miętą?
Umyj morele i gałązki świeżej mięty. Pokrój miętę w cienkie, krótkie paski. Możesz wykorzystać do tego tasak do ziół NATUR. Morele przekrój na pół, usuń z nich pestki, a następnie pokrój w drobną kostkę.
Kiwi obierz ze skórki i pokrój w ósemki. Do miski przełóż morele, wlej świeżo wyciśnięty sok z cytryny, dosyp cukru i wymieszaj wszystkie składniki. Do mieszania polecamy akcesoria z linii NATUR, które zostały wykonane m.in. z silikonu oraz naturalnego drewna. Całość pozostaw w misce pod przykryciem na ok. pół godziny.
Po tym czasie przelej zawartość do większego garnka np. z linii MODEL, doprowadź ją do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie do moreli dodaj pokrojone kiwi i wymieszaj. Przełóż dżem morelowy z kiwi i miętą do słoików. Dokładnie je zamknij, postaw na pokrywce, dnem do góry i pozostaw do wystygnięcia.
Skąd wziąć świeżą mięte?
Świeża mięta jest obecnie często dostępna na dziale warzywnym wielu sklepów spożywczych i nie tylko. Po zakupie warto o nią odpowiednio zadbać, m.in. przesadzając ją do lepszej ziemi. Dzięki temu będzie mogła rosnąć na kuchennym parapecie i będzie gotowa do użytku w razie potrzeby.
Czemu warto dodać kiwi do dżemu?
Kiwi doda do dżemu nie tylko odrobiny tropikalnego smaku, ale również sprawi, że dżem będzie miał lepszy kolor. Staraj się wybierać dojrzałe, miękkie owoce. One najlepiej sprawdzają się do dżemów!
Czy można ograniczyć ilość cukru z przepisu?
Tak, jak najbardziej możesz zmniejszyć ilość cukru w przepisie. Dostosuj go do swoich własnych potrzeb. Pamiętaj, że bardzo dojrzałe owoce są zwykle słodsze, dlatego jeśli masz bardzo miękkie morele, użyj go nieco mniej.