ASSIST Sekator jednoręczny kowadełkowy
Czy wiesz, kiedy sadzić piwonie? Dowiedz się, jak to zrobić, aby te piękne rośliny rosły bujnie. Na co zwrócić uwagę i jakie akcesoria ogrodowe warto mieć wówczas pod ręką? Poznaj nasze porady i spraw, aby Twój ogród zakwitł.
Dlaczego piwonie to dobre kwiaty do ogrodu?
Piwonie, zwane też peoniami to naprawdę dobre rośliny do ogrodu. Ich kwiaty są duże i efektowne, a ponadto pięknie pachną. Występują w wielu kolorach i odcieniach, dlatego w prosty sposób można stworzyć z nich piękną kompozycję. Kwitną od maja do czerwca.
Są to też rośliny wieloletnie, które mogą długo rosnąć w jednym miejscu, a po ukorzenieniu się z roku na rok kwitną coraz to obficiej. Ponadto dobrze znoszą polski klimat i są odporne na mrozy. To wszystko sprawia, że wiele osób decyduje się na posadzenie ich w swoim ogrodzie.
Jakie są rodzaje piwonii?
Piwonie można podzielić na trzy główne rodzaje. Piwonie zielne są najczęściej spotykane w ogrodach. Zwykle osiągają one ok. 60-100 cm. Charakteryzują się tym, że każdego roku ich część naziemna zupełnie zamiera, a na wiosnę wyrasta ze znajdującego się w ziemi korzenia. Istnieją jednak również piwonie drzewiaste/krzewiste, które posiadają zdrewniałe pędy. Rosną do 2 m wysokości i są bardziej wrażliwe na mróz, jednak nie zamierają w pełni na zimę.
Istnieją też tzw. piwonie ITOH – nowoczesne hybrydy, które łączą cechy piwonii drzewiastych i zielnych. Osiągają do 90 cm wysokości, kwitną długo i obficie, a przy tym są naprawdę odporne.
Kiedy sadzić piwonie?
Najlepszym okresem na sadzenie piwonii jest czas od sierpnia do połowy października. W tym czasie gleba jest ciepła, rozmarznięta, ale zwykle nie trwają już upały. Wilgoć pozwala roślinom na regeneracje lub wytworzenie odpowiedniego systemu korzeniowego, który pozwoli im na przetrwanie zimy. Drugim możliwym terminem jest wiosna (kwiecień, początek maja), jednak nie jest to wskazana opcja. Może to osłabić roślinę, która będzie puszczać pędy bez rozwiniętego systemu korzeniowego.
Piwonia — sadzenie z rozsady, nasion czy cebul?
Piwonie można pozyskać na kilka sposobów. Najczęściej sadzi się je z karp, czyli z sadzonek z kłącza. To fragment korzenia z pąkami odnawiającymi. Taka roślina zakwita zwykle po 1-2 sezonach, a jej sadzenie jest stosunkowo bezpieczne. Można też wykorzystać piwonie z rozsady, w doniczkach. Są one zwykle najsilniejsze i można je sadzić przez właściwie cały sezon.
Istnieje też możliwość zasadzenia piwonii z nasion, jednak to proces wymagający cierpliwości. Czas kiełkowania takiej rośliny to ok. 1-2 lata, a pierwsze kwitnienie odbędzie się po 4-7 latach. Piwonii nie sadzi się z cebul.
Co jest potrzebne do sadzenia i pielęgnacji piwonii?
Do sadzenia piwonii na pewno przydadzą Ci się grabie i szpadle ogrodowe. Możesz również zaopatrzyć się w konewkę, łopatkę do roślin czy mniejsze akcesoria, takie jak kultywator. Przydadzą się również rękawiczki, dzięki którym ochronisz swoje dłonie przed ewentualnymi zranieniami.
Do późniejszej opieki nad tymi roślinami mogą Ci się przydać sekatory ogrodowe, zwłaszcza kowadełkowe, które pozwolą Ci przyciąć przekwitnięte kwiaty, a jesienią usunąć naziemną część rośliny.
Jakie stanowisko dla piwonii wybrać?
Piwonie lubią stanowiska słoneczne: powinny mieć dostęp do światła słonecznego przez min. 6 godzin dziennie. W półcieniu będą gorzej kwitły, a nadmierna wilgoć może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Nie sadź ich bezpośrednio pod drzewami.
Rośliny te lubią glebę żyzną, próchniczą i przepuszczalną. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny (pH 6,0–7,0). Unikaj gleby zwięzłej, gliniastej i podmokłej. Piwonie mogą w niej gnić, a także mieć trudności z przebiciem się przez jej warstwy, a co za tym idzie – z odpowiednim rozwojem korzeni.
Jak sadzić piwonie?
Sposób sadzenia piwonii jest zależny od tego, jaki rodzaj rośliny wybierzesz.
Jeśli sadzisz je z karp, wykop dołek o wymiarach ok. 40 x 40 x 40 cm. Na jego dno dodaj kompost lub obornik. Na wierzch zaś – warstwę ziemi, tak aby korzenie nie miały bezpośredniego styku. Umieć karpę w dołku, tak aby pąki wzrostu znajdowały się maksymalnie 3-5 cm pod ziemią. Dołek delikatnie zasyp i ugnieć. Nie rób tego zbyt mocno! Następnie podlej kłącze.
Proces sadzenia piwonii z rozsady jest bardzo podobny, z tym że w tym przypadku należy pamiętać, aby nadziemna część rośliny została przykryta glebą w tym samym miejscu, co w doniczce. Pomiędzy roślinami pozostawiaj ok. 60-80 cm odstępu.
Jeśli chodzi o nasiona, zasadzaj je na głębokość ok. 2-3 cm. Podlewaj je aż do pierwszych przymrozków. Piwonie powinny puścić pierwsze pędy na wiosnę lub dopiero po kolejnym sezonie.
Zadbaj o swój ogród
Odpowiednia pielęgnacja ogrodu wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i pracy. Choć jest bardzo satysfakcjonująca, zdecydowanie uczy cierpliwości, wytrwałości i skutecznej obserwacji. Często kluczowe jest dostrzeżenie problemów roślin w porę, nim np. choroba rozprzestrzeni się na całą rabatkę. Dlatego zawsze staraj się być osobą uważną i zwracającą uwagę na detale.
Marka Gerlach doskonale zdaje sobie sprawę z trudów ogrodnictwa, dlatego, aby ułatwiać codzienną pielęgnację roślin oferuje wysokiej jakości narzędzia ogrodowe, takie jak piły ogrodnicze, szpadle, czy kultywatory. To sprawi, że Twoja praca będzie zdecydowanie przyjemniejsza.
Sprawdź też, jak przycinać piwonie.