Czy wiesz, jak urządzić mały ogródek kwiatowy, aby przez cały sezon zachwycał swoim wyglądem? Sprawdź nasze rady i stwórz wyjątkowe miejsce, w którym odpoczywanie będzie czystą przyjemnością. Dowiedz się też, jakie akcesoria ogrodowe warto mieć pod ręką, aby móc odpowiednio zadbać o swoje miejsce.
Mały ogródek kwiatowy to piękne otoczenie w zasięgu ręki
Nawet jeśli nie masz wiele miejsca, ponieważ posiadasz tylko niewielki ogródek czy balon to w dalszym ciągu możesz przygotować mały ogródek kwiatowy, który będzie umilał Ci czas w letnim sezonie. Czasem wystarczy niewielka rabatka i wygodny stół lub ławka, aby móc odpocząć z bliskimi przez kilka chwil. Jednakże, aby to miejsce naprawdę mogło rozkwitnąć warto uważnie zaplanować nasadzenia – tak, by miejsce to przez cały sezon zachwycało swoimi kolorami i zapachami.
Ogródek kwiatowy może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój
Estetyczne otoczenie oraz bliskość natury ma pozytywny wpływ na nastrój. Przebywanie wśród roślin, obserwowanie kwitnących kwiatów i wsłuchiwanie się w szum liści może obniżyć Twój poziom stresu. Ponadto regularna pielęgnacja ogrodu to zajęcie, które daje satysfakcje i pozwala cieszyć się trwającą chwilą. Dlatego też warto urządzić mały kwiatowy ogródek przy swoim domu czy na balkonie.
Jak urządzić mały ogródek kwiatowy krok po kroku?
Warto zacząć od rozplanowania ogródka. Jeśli masz już w tym wprawę, możesz zrobić to „na oko”, jeśli jednak to Twój pierwszy projekt tego typu, warto to rozrysować. W ogródku przydomowym oznacz miejsca na rabatki czy miejsca, w których wsadzisz krzewy, a z kolei na balkonie rozpisz, gdzie i jakie donice będą umieszczane. Warto też zastanowić się nad stylem ogrodu oraz sprawdzić, kiedy kwitną wybrane przez Ciebie kwiaty i jakie mają wymagania glebowe. Staraj się rozplanować zakupy tak, aby ogródek przez cały rok zachwycał pięknymi kolorami.
Pamiętaj, że ogródek nie jest czymś stałym. Jeśli uznasz, że gdzieś jest zbyt pusto lub że jakieś rośliny Ci się nie podobają, albo też gdy jakieś się nie przyjmą zawsze możesz je przesadzić, dosadzić, czy usunąć. Stworzenie perfekcyjnej kompozycji może zająć nawet kilka sezonów, a ponadto możesz ją zmieniać według własnego uznania.
Co będzie potrzebne do urządzenia małego ogródka kwiatowego?
Do urządzenie małego ogródka kwiatowego przyda Ci się kilka podstawowych narzędzi ogrodowych. Na pewno przydadzą Ci się szpadle ogrodowe i grabie do przekopania terenu, jeśli chcesz przygotować grządki.
Ponadto warto zaopatrzyć się w drobne narzędzia, które pozwolą Ci na wygodną pracę przy niewielkich roślinach, np. łopatka, czy widełki, dzięki którym szybko zapewnisz swoim grządkom dobry wygląd. Warto również zadbać o swoje własne bezpieczeństwo i założyć w trakcie takich prac rękawiczki. W ten sposób ograniczysz ryzyko zadrapań, czy oparzeń, a pod Twoimi paznokciami nie będzie zbierać się ziemia.
Jeśli planujesz w swoim ogródku nasadzenie krzewów, np. róż czy lilaka to na pewno warto zaopatrzyć się w sekatory ogrodowe, dzięki którym w wygodny sposób przytniesz gałązki. To bardzo ważny element pielęgnacji roślin. W ten sposób je odmłodzisz i sprawisz, że będą lepiej rosły. Czasem jednak sekator to może być zbyt mało. Wówczas warto wykorzystać piły ogrodnicze.
Propozycje nasadzeń do małego ogródka kwiatowego
To, jakie rośliny do swojego ogródka wybierzesz, będzie uzależnione od specyfiki Twojego konkretnego ogródka: od nasłonecznienia, gleby, jego wielkości itd. Jednak aby Cię zainspirować, oto kilka naszych propozycji na nasadzenia. Warto zwrócić uwagę na to, aby dobierać rośliny tak, by różniły się od siebie wysokością i czasem kwitnienia.
Pastelowy ogródek
- Tło: hortensja bukietowa Limelight, róża parkowa
- Środek: lawenda wąskolistna, piwonia chińska
- Przód: fiołek wonny, goździk brodaty
Z myślą o motylach
- Tło: budleja Dawida, tawuła van Houtte’a
- Środek: jeżówka purpurowa, rudbekia błyskotliwa
- Przód: macierzanka piaskowa, szałwia omszona
Błękitny ogródek
- Tło: hortensja ogrodowa (biała odmiana), perowskia łobodolistna
- Środek: ostróżka ogrodowa, przetacznik kłosowy
- Przód: dzwonek karpacki, smagliczka nadmorska
Kwitnie od wiosny do jesieni
- Tło: pięciornik krzewiasty, forsycja pośrednia
- Środek: floksy wiechowate, nachyłek wielkokwiatowy
- Przód: stokrotki wieloletnie, nagietki lekarskie
W wiejskim klimacie
- Tło: lilak pospolity (bez), jaśminowiec wonny
- Środek: malwy ogrodowe, łubin trwały
- Przód: ubiorek wiecznie zielony, niezapominajka leśna
Jak dbać o mały ogródek kwiatowy?
Mały ogródek kwiatowy będzie wymagał od Ciebie regularnej opieki. Bardzo ważne jest to, aby rośliny regularnie podlewać: zarówno po podlaniu, krótko po nim, jak i w trakcie bardziej suchych okresów. Możesz wykorzystać do tego konewkę lub sięgnąć po wąż ogrodowy. Najlepiej wykonuj to zadanie rano. Warto sprawdzić też, jakie potrzeby mają Twoje rośliny, jeśli chodzi o nawożenie.
W przypadku niewielkich kwiatów rabatowych niezwykle ważne jest ich odchwaszczanie. Systematycznie usuwaj niepożądane rośliny, plewiąc grządkę. Dzięki temu nie będą one „zagłuszać” wzrostu kwiatów i nie będą czerpać z gleby składników odżywczych. Możesz też ściółkować kwiaty, aby ograniczyć przyrost niepożądanych roślin, a także sprawić, by gleba na dłużej pozostała wilgotna.