Szybkowar First z rączką 6 litrowy
Czy wiesz, jak wzmocnić organizm domowymi sposobami? To szczególnie istotne w jesienno-zimowym okresie, kiedy to niesprzyjająca pogoda, szybko zapadający zmrok oraz niedobory słońca utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, co warto w tym czasie zrobić, by rzadziej chorować.
Jak wzmocnić organizm domowymi sposobami?
Aby zadbać o codzienne funkcjonowanie organizmy na co dzień:
- zadbaj o różnorodną, zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy;
- postaw na naturalne napoje wzmacniające;
- pij dużo wody;
- ruszaj się regularnie;
- zadbaj o sen;
- nie obawiaj się konsultacji ze specjalistą.
Jak zadbać o zbilansowaną dietę, by wzmocnić organizm?
Zbilansowana dieta powinna być różnorodna i zawierać wystarczająco kalorii, witamin i mikro- oraz makroelementów, aby organizm mógł dobrze funkcjonować. Zimą warto zadbać, aby była szczególnie bogata w witaminę C, którą dostarczają np. kiszonki, papryka, czy cytrusy.
Dbając o swoje posiłki, pamiętaj, że zazwyczaj najzdrowszym rozwiązaniem jest samodzielnie ich przygotowywanie. Ponadto techniki gotowania mogą mieć wpływ na to, czy Twoje dania będą zawierały więcej lub mniej cennych składników. Dobrym przykładem naczynia, które Ci w tym pomoże, może być szybkowar, który wytwarza wewnątrz ciśnienie i zachowuje w żywności wiele cennych substancji. Sprawdź te specjalistyczne garnki, znajdujące się w ofercie marki Gerlach.
Jeśli masz problem ze zbilansowaniem diety i chcesz popracować nad swoimi codziennymi nawykami możesz wybrać się do specjalisty, który pomoże Ci skomponować odpowiedni jadłospis, dostosowany do Ciebie i Twoich potrzeb.
Jak gotować zdrowiej w okresie jesienno-zimowym?
Aby zdrowiej gotować, staraj się unikać posiłków smażonych na głębokim tłuszczu. Staraj się używać takich składników, jak oliwa z oliwek, orzechy czy awokado. Regularnie spożywaj też ryby i nie zapominaj, że to warzywa powinny być podstawą Twojej diety.
Do smażenia warto wykorzystać patelnię grillową, która pozwoli Ci ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu. Ponadto możesz postawić na w pełni bezpieczne dla zdrowia garnki, zrobione np. z pokrytego emalią żeliwa. Nie posiadają one niklu, dlatego są bezpieczne dla osób uczulonych na ten pierwiastek.
Pamiętaj, aby regularnie gotować sycące zupy, wykorzystuj warzywa korzenne i przygotowuj dania poprzez zapiekanie w piekarniku. Szukaj ciekawych przepisów, które pozwolą Ci na urozmaicenie diety i dbaj o to, aby Twój talerz zawsze był kolorowy.
Nawadnianie się jest ważne dla prawidłowego działania organizmu
Każdy człowiek powinien pić dziennie co najmniej ok. 2 l płynów, z czego większość powinna stanowić woda. Zimą łatwo jednak o tym zapomnieć. Dlatego warto ustawić sobie przypomnienia, lub popracować nad nawykami, np. wypić szklankę wody za każdym razem, gdy przychodzisz do kuchni. Pamiętaj, że w okresie grzewczym powietrze jest suche, co może powodować problemy z drogami oddechowymi. Regularne picie może ograniczyć te problemy.
Aby pić regularnie wodę poza domem warto mieć zawsze przy sobie butelkę, taką jak np. stalowa butelka AMBIENTE. Jej wygodny i ergonomiczny kształt dobrze sprawdzi się w plecaku czy torebce.
W tym czasie warto również przygotowywać napoje rozgrzewające, które będą wspierać Twój organizm. Różnorodne napary z np. rumianku, czy dzikiej róży, imbir oraz cytryna dodana do herbaty, czy inne podobne dodatki to naprawdę dobry pomysł na urozmaicenie swojego dnia w tym okresie.
Ruszaj się regularnie w chłodne dni!
Regularne ruszanie się jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto zadbać o takie aktywności. Nie musisz od razu zajmować się ekstremalnym sportem: już 15 minut spaceru dziennie sprawi, że poczujesz się lepiej. Ponadto warto w tym czasie przynajmniej od czasu do czasu wybrać się na basen, na siłownie czy np. zapisać się na zajęcia z jogi lub tańca. Oczywiście możesz ćwiczyć również z domu. Nie jest istotne, co wybierzesz – ważne, by po prostu to robić. Zwiększona sprawność organizmu wpływa pozytywnie na całe jego funkcjonowanie, a ponadto może poprawić Ci samopoczucie.
Ile należy spać każdego dnia?
Czas poświęcony na sen jest niezwykle ważny. Wypoczęty organizm funkcjonuje sprawniej i lepiej radzi sobie ze wszelakimi infekcjami. Staraj się spać codziennie około 7-9 godzin na dobę. Warto też słuchać swojego organizmu i jeśli np. czujesz, że potrzebujesz odrobiny więcej odpoczynku postaraj się znaleźć na to czas. Zadbaj też o odpowiednią higienę snu: kładź się spać i wstawaj o podobnych porach, dbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni i odpowiednie warunki. Nie zapominaj o zadbaniu o swój komfort – wygodny materac, odpowiednia poduszka i kołdra są niezwykle istotne.
Kiedy skonsultować się ze specjalistą w okresie zimowym?
Jeśli czujesz, że regularnie chorujesz, a Twoje przeziębienie nie chce odpuścić to sygnał, aby jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Odwiedzić go mogą jednak również osoby w pełni zdrowe, aby np. uzyskać specjalistyczną konsultację. Zimą niektóre osoby mogą potrzebować suplementacji witamin, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są zalecenia Twojego lekarza.
Pamiętaj również, że zdrowie fizyczne jest nie mniej ważne od tego psychicznego i jeśli czujesz przedłużający się spadek nastroju warto odwiedzić lekarza lub psychologa. Podłoże takiej sytuacji może być różnorodne, od niedoborów witamin, przez zmniejszoną aktywność fizyczną oraz nieprzyjemną aurę po zaczynające się problemy, które mogą szybko eskalować. Jak najszybsza konsultacja jest więc zawsze dobrym pomysłem.
Dbaj o organizm i żyj pełnią życia
Zadbany, zdrowy organizm funkcjonuje lepiej i sprawniej, pozwalając na łatwiejsze osiąganie celów oraz czerpanie radości z codzienności. Pamiętaj, że czas poświęcony w odpowiednią dietę, ruch czy sen to inwestycja w Twoją przyszłość, która naprawdę się opłaci. Osoby dbające o siebie rzadziej chorują, są bardziej aktywne i chętniej podejmują się różnorodnych wyzwań, prowadzących do spełniania marzeń. Dlatego zwróć na to uwagę zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to dbanie o swój dobrostan jest nieco trudniejszy, niż w letnich miesiącach roku.