Kuchnia śląska jest jedną z najbardziej charakterystycznych w kraju. Jakie potrawy warto przygotować na obiad? Sprawdź, co ugotować dla całej swojej rodziny. Czym się wyróżnia?
Jakie są cechy charakterystyczne kuchni śląskiej?
Kuchnia śląska to wiele tradycyjnych, polskich dań. Skupia się przede wszystkim na różnych rodzajach mięs. Bazuje jednak również na ziemniakach, kaszy i najróżniejszych sosach. Dania kuchni śląskiej są w większości proste i bazują na podstawowych składnikach, ale jednocześnie są bardzo syte. Ich przygotowanie może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o duszone mięsa oraz zupy na bazie bulionu.
Ponadto to zwykle bardzo aromatyczne dania, tradycyjnie bazujące na warzywach i mięsie z własnej, przydomowej hodowli.
Przygotuj tradycyjny śląski żur
Jeśli chcesz przygotować śląski obiad, bez wątpienia warto przygotować tradycyjny, śląski żur, czy też barszcz żytni. To zupa o charakterystycznym smaku, którą przygotujesz, tworząc własny, domowy zakwas. Wykonuje się go z mąki żytniej, która po zalaniu wodą i przyprawieniu jest odstawiana na kilka dni. To naprawdę proste i warto chociaż spróbować zrobić to samodzielnie. Taka zupa na pewno będzie znacznie smaczniejsza niż przygotowana z kupnego zakwasu.
Sprawdź, jak go przygotować. Do przepisu możesz wykorzystać dowolny większy garnek z pokrywką, np. wykonany z żeliwa model NATUR IRON.
Rosół – baza do wielu różnorodnych zup
Rosół jest daniem ogólnopolskim, doskonale znanym również na Śląsku. Nie można o nim jednak nie wspomnieć, ponieważ to dzięki niemu stworzysz bazę do wielu innych zup, np. jarzynowych, czy pomidorowych. Jeśli chcesz wykonać danie w duchu kuchni śląskiej, koniecznie zwróć uwagę na pochodzenie produktów. Najlepiej brać je z lokalnej hodowli i stawiać na ich najwyższą jakość. Sprawdź, jak przygotować aromatyczny rosół z gęsi.
Kluski śląskie w najróżniejszych odsłonach
Tradycyjnym daniem kuchni śląskiej są też kluski. Wykonuje się je z ziemniaków, skrobi ziemniaczanej oraz mąki. Można je podawać na wiele różnych sposobów. Są niezwykle sytym daniem, a ponadto możesz je przygotować z ugotowanych ziemniaków z dnia poprzedniego. Do przygotowania klusek przyda się stosunkowo niski garnek o dużej średnicy, np. GRANITEX 28 cm.
Jeśli chcesz przygotować kluski śląskie, ale nie przepadasz za innymi elementami tej lokalnej kuchni bądź po prostu chcesz odmiany, sprawdź przepis na kluski z pesto wykonane w duchu zero waste.
Kuchnia śląska to nie tylko rolady
Kluski śląskie tradycyjnie podaje się z roladami oraz modrą kapustą. Jednak warto pamiętać, że to nie tylko tego typu mięsa! W tym rejonie bardzo popularne były również mięsiwa zapiekane czy duszone przez kilka godzin. Poza tym znana była również szarpana wołowina. Dlatego do samych klusek bądź ziemniaków możesz dobrać również dowolne mięso oraz sos stworzony z płynów wytworzonych w trakcie jego przygotowania.
Co na deser po obiedzie?
Gdy już podejmiesz decyzje, co przygotujesz na obiad, warto pomyśleć o deserze. Szczególnie jeśli przygotowujesz posiłek dla całej rodziny, np. z okazji rodzinnego spotkania. Wówczas możesz spróbować zrobić kołocz śląski z serem lub z makiem. To pyszne ciasto z kruszonką, wypełnione nadzieniem. Tradycyjnie przygotowuje się go na święta lub śluby, ale to nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu zrobić go dla bliskich. Szczególnie że może być stosunkowo długo przechowywany.
Kuchnia śląska – warto z nią eksperymentować
Gdy już opanujesz podstawowe dania kuchni śląskiej, warto zacząć z nią eksperymentować i dopasowywać ją do swoich własnych gustów. Kluski możesz podać na wiele różnych sposobów. Tradycyjna rolada z kiełbasą może mieć wewnątrz wiele warzyw, a żur możesz podać na różnorodne sposoby, np. w chlebie, na talerzu czy z różnymi dodatkami.
W kuchni ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Nie bój się łączyć przepisów i tworzyć swoje własne dania.