Silikonowa forma do pieczenia keksówka 24cm SMART BLACK
Pieczeń z jajkiem na Wielkanoc, nazywana również klopsem lub pieczenią rzymską, to prawdziwy klasyk wśród świątecznych dań. Przygotowanie jej nie jest trudne, chociaż przydadzą Ci się do tego formy do pieczenia. Jak ją zrobić krok po kroku?
Co jest potrzebne na pieczeń z jajkiem na Wielkanoc?
- 500 g mięsa mielonego
- 3 jajka
- 10 suszonych pomidorów
- 1 biała cebula
- 1 czerwona cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 czerstwa bułka (mała)
- mleko do namoczenia bułki
- bułka tarta
- zioła prowansalskie
- majeranek
- mielona papryka (ostra lub słodka)
- sól i pieprz
Jak zrobić pieczeń z jajkiem na Wielkanoc?
Przygotuj noże kuchenne i deskę. Wyciągnij cebule, obierz ją i posiekaj na drobne, ale równe kawałeczki. Pomidory suszone pokrój zaś w równe paski. Suchą półkę pokrój w kostkę, przełóż do salaterki i zalej mlekiem. Czosnek przepuść przez praskę. Pamiętaj, aby wybierać drobne akcesoria kuchenne wyłącznie z wysokiej jakości składników.
W niewielkim rondelku ugotuj na twardo dwa jajka. Pamiętaj, by po dziesięciu minutach zalać je zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania. Do jajek wybieraj garnki z bezpiecznych materiałów, z grubszym dnem.
W osobnej misce pomieszaj mięso z przyprawami (ilość dostosuj do preferencji – po ok. 1 łyżeczce). Dodaj do mięsa czosnek oraz cebule i pomidory, a także odciśniętą bułkę i 1 surowe jajko. Całość wymieszaj. Jeśli masa będzie zbyt rzadka, dodaj bułkę tartą tak, by uzyskać odpowiednią konsystencję.
Sięgnij po keksówkę. Możesz wybrać zwykłą foremkę, lub np. naczynia żaroodporne. Jeśli naczynie nie posiada powłoki nieprzywierającej, posmaruj je masłem i posyp bułką tartą. Możesz użyć też papieru do pieczenia.
Na spód foremki wyłóż połowę masy. Ułóż na niej ugotowanie jajka, lekko dociskając, a następnie przykryj mięsem i wygładź ją lub nadaj inny wybrany kształt. Posyp górkę bułką tartą.
Piekarnik rozgrzej do 180°C. Zapiekaj całość przez ok. 50 minut. Następnie ustaw grzanie od góry i przypiekaj pieczeń przez kolejne 5-10 minut. Wyjmij pieczeń.
Zaczekaj, aż danie zupełnie ostygnie. Wówczas możesz wyciągnąć je z foremki. Pieczeń możesz serwować na śniadanie lub obiad, a także zamrozić ją i serwować według uznania.
Co wybrać – foremki do pieczenia czy naczynia żaroodporne?
Wybór między foremkami do pieczenia a naczyniami żaroodpornymi zależy od rodzaju potrawy i Twoich oczekiwań. Foremki stalowe z powłoką nieprzywierającą sprawdzą się idealnie do pieczeni, pasztetów czy wypieków, bo dobrze przewodzą ciepło i umożliwiają uzyskanie rumianej skórki. Formy silikonowe są lżejsze i bardziej elastyczne – łatwo wyjąć z nich gotowe danie, choć wymagają stabilnego podłoża, np. blachy.
Z kolei naczynia żaroodporne, zwłaszcza szklane, to opcja bardziej uniwersalna. Można w nich piec, podawać i przechowywać potrawy. Dają też możliwość kontrolowania stopnia wypieczenia dzięki przezroczystości. To świetny wybór, jeśli zależy Ci na estetyce podania – szczególnie przy świątecznych daniach, takich jak pieczeń z jajkiem czy zapiekanki.
Skąd wywodzi się pieczeń z jajkiem?
Pieczeń z jajkiem, często znana jako klops lub pieczeń rzymska, ma swoje korzenie w kuchni niemieckiej i francuskiej, choć podobne potrawy pojawiały się również we Włoszech. Do Polski trafiła prawdopodobnie w XIX wieku, za pośrednictwem kuchni niemieckiej – m.in. w regionach Śląska i Wielkopolski. Nazwa „pieczeń rzymska” (niem. falscher Hase) była popularna w kuchni mieszczańskiej i oznaczała niedrogą, lecz efektowną potrawę z mielonego mięsa z dodatkiem jajka na twardo. W Polsce danie to szybko zyskało status potrawy świątecznej, zwłaszcza na Wielkanoc, gdzie jajko pełni ważną funkcję symboliczną.
Jak serwować pieczeń z jajkiem na stół?
Pieczeń z jajkiem najlepiej podać w formie pokrojonej w równe, niezbyt grube plastry – tak, aby w każdym z nich widoczne było przekrojone jajko. Możesz ułożyć je na dużym, podłużnym półmisku, lekko nachodzące na siebie, dzięki czemu będą prezentować się efektownie i elegancko. Całość warto udekorować świeżymi ziołami, np. natką pietruszki lub szczypiorkiem.
Jeśli pieczeń podajesz na ciepło, serwuj ją z sosem (np. chrzanowym lub pieczeniowym), ziemniakami i sezonowymi warzywami. Na zimno sprawdzi się w towarzystwie sałatki jarzynowej lub marynat. Warto też zadbać o odpowiednie sztućce do serwowania i elegancką deskę lub naczynie – zwłaszcza przy świątecznym stole.