Patelnia głęboka GRANITEX 28 cm z powłoką ceramiczną
Jeśli szukasz pomysłu na obiad, który zachwyci Twoją rodzinę, a jednocześnie nie zajmie zbyt wiele czasu w kuchni, polędwiczki wieprzowe z kapustką będą strzałem w dziesiątkę! To danie łączy w sobie delikatność mięsa z aromatyczną, duszoną kapustą, tworząc kompozycję smaków, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Sprawdź przepis stworzony przez Adama Borowicza. Do ich przygotowania przyda Ci się głęboka patelnia.
Co jest potrzebne do przygotowania polędwiczek wieprzowych z kapustką?
Na polędwiczki:
- 500 g polędwiczki wieprzowej
- Sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 1 łyżka masła
Na kapustę:
- 1 mała główka kapusty (biała lub czerwona), poszatkowana
- 1 cebula, pokrojona w drobną kostkę
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka cukru
- 1/2 szklanki bulionu (warzywnego lub drobiowego)
- 1 łyżka octu balsamicznego
- Sól i pieprz do smaku
Co jest potrzebne do przygotowania polędwiczek wieprzowych z kapustką?
Zacznij od przygotowania polędwiczek. Oczyść je z nadmiaru tłuszczu i błon. Przypraw je solą i pieprzem z każdej strony. Na głębokiej patelni rozgrzej oliwę, a następnie smaż polędwiczki po 3-4 minuty z każdej strony. Powinny się dobrze przyrumienić. Dodaj do nich masło i czosnek, a następnie smaż je przez kolejną minutę. Przełóż je na talerz i przykryj folią aluminiową, aby odpoczęły.
Kapustę poszatkuj na cienkie paski, a cebulę pokrój w drobną kostkę. Na dużej patelni lub w niskim garnku rozgrzej masło lub oliwę. Dodaj do naczynia cebulę i smaż ją, aż zmieni swój kolor na lekko złocisty. Dodaj poszatkowaną kapustę oraz cukier. Smaż całość na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając przez ok. 5-7 minut. W tym czasie kapust powinna zmięknąć.
Dodaj do całości bulion, ocet balsamiczny, sól oraz pieprz. Duś wszystko na niewielkim ogniu przez 10-15 minut, aż kapusta zmięknie. Dodaj do niej bulion, ocet balsamiczny, sól i pieprz. Duś na niewielkim ogniu przez koleje 10-15 minut. Kapusta powinna być miękka i dobrze przyprawiona.
Jak podawać polędwiczki wieprzowe z kapustką?
Na talerz wyłóż kapustę. Na wytworzonej w ten sposób „poduszce” podawaj polędwiczki. Możesz je dodatkowo udekorować świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki i tymianek.
Czy polędwiczki wieprzowe to delikatne mięso?
Zdecydowanie. Polędwiczki wieprzowe są jednym z najdelikatniejszych kawałków mięsa wieprzowego. Mięso to pochodzi z okolicy lędźwi, czyli z części środkowej tułowia świni, i charakteryzuje się wyjątkową miękkością oraz soczystością.
Czy polędwiczki wieprzowe wymagają długiego czasu przygotowania?
Absolutnie nie. Dzięki swojej delikatności polędwiczki wieprzowe wymagają krótkiego czasu obróbki cieplnej, co sprawia, że są idealnym wyborem na szybki i smaczny obiad.
Czy polędwiczki wieprzowe są dobrym źródłem witamin?
Polędwiczki wieprzowe są dobrym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B6 i B12, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek.
Czy wiesz, jak usmażyć polędwiczki tak, by nie były twarde?
Sprawdź porady Adama Borowicza i przygotuj naprawdę smaczne, delikatne danie. Ten krótki instruktaż na pewno Ci w tym pomoże!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.