Brytfanna indukcyjna do pieczenia GRANITEX
Bigos świąteczny musisz przygotować na Boże Narodzenie. Aby go stworzyć, wybierz najwyższej jakości składniki – dzięki temu uzyskasz najlepszy smak. To danie wymaga długotrwałego gotowania, ale naprawdę jest tego warte. Stwórz je, korzystając z wygodnej brytfanny lub garnka żeliwnego.
Co jest potrzebne na bigos świąteczny?
- 0,7 kg karkówki wieprzowej
- 0,7 kg pręgi wołowej
- 300 g kruchej kiełbasy
- 200 g boczku
- 1,5 kg kapusty kiszonej
- 0,7 g kapusty słodkiej
- 1 szklanka czerwonego wina
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego (opcjonalnie)
- garść suszonych grzybów
- garść suszonych wędzonych śliwek
- 5 liści laurowych
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 5 kulek jałowca
- papryka słodka w proszku
- mielony kminek
- sól
- pieprz
- smalec do smażenia
Jak przygotować świąteczny bigos?
Śliwki namocz przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Zrób to samo z grzybami, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, trzymaj je w wodzie przez całą noc.
Poszatkuj białą kapustę. Przełóż ją do dużego garnka np. żeliwnego NATUR IRON, dodaj szklankę wody, mielony kminek i duś przez ok. 20 minut. Boczek pokrój w kostkę, podsmaż na patelni na niewielkiej ilości smalcu, a następnie przełóż do duszonej kapusty.
Pozostałe mięso pokrój w większą kostkę, podsmaż na tłuszczu pozostałym po boczku, dołóż do kapusty i duś przez kolejne 30 minut. Następnie dodaj pokrojone grzyby i śliwki razem z wodą, w której się moczyły.
Drobno posiekaj cebulę i zeszklij na smalcu. Dodaj do niej poszatkowaną kiszoną kapustę i smaż przez kolejne ok. 15 minut. Przełóż do garnka z białą kapustą. Dodaj koncentrat pomidorowy, liście laurowe, ziele angielskie, jałowca, paprykę słodką, sól, pieprz i szklankę czerwonego wina. Całość wymieszaj i gotuj na najmniejszej mocy palnika przez ok. 3 godziny. Mieszaj go co pół godziny, aby zapobiec przypaleniu się.
Pod koniec gotowania dołóż do bigosu pokrojoną w kostkę kiełbasę. Jeśli wybierasz kruchą, nie będzie ona wymagać wcześniejszego smażenia. Bigos jest gotowy do spożycia już pierwszego dnia, ale z czasem nabierze smaku. Warto każdego dnia podgrzewać go przez ok. 1 godzinę. Będzie najlepiej smakował po trzech dniach.
Smacznego!
Czy można odgrzewać bigos?
Jak najbardziej! Bigos nie traci smaku w trakcie podgrzewania. Wręcz przeciwnie, ten w najbardziej tradycyjnej wersji gotuje się nawet kilkukrotnie przez wiele godzin, aby uzyskać jak najlepszy smak. Dlatego nie obawiaj się podgrzewania całego garnka z tą potrawą.
Jakie są różne rodzaje bigosu?
Bigos występuje w wielu odmianach. Istnieje bigos staropolski, który zawiera białą kapustę kiszoną i świeżą, a także suszone grzyby, mięso i wędliny, często również śliwki i cebulę. Z kolei bigos węgierski podawany jest z ostrą papryką i śmietaną, zaś wersja myśliwska zawiera sarninę. Istnieją również wersje wegetariańskie, w którym mięso jest zastępowane tofu, czy wersje, w którym cukinia zastępuje kapustę.
Jaki boczek wybrać?
Wybierając boczek, postaw na taki, który nie jest zbyt mocno przerośnięty tłuszczem. Dobrze też stawiać na mięso ekologicznego pochodzenia. Takie produkty charakteryzują się zazwyczaj wyższą jakością. Ponadto wybierając je, wspierasz zrównoważone rolnictwo.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.