Szkocka zupa rybna jest nietypowym daniem w Polsce, jednak przepada za nią wiele osób na całym świecie. Sprawdź przepis opracowany przez Adama Borowicza. Do przygotowania zupy rybnej przyda Ci się wygodna patelnia z nieprzywierającą powłoką.
Co jest potrzebne na szkocką zupę rybną?
- 400 g wędzonego karmazyna (lub innej ryby)
- 2 filety z dorsza
- 2 ziemniaki
- 1 cebula
- 500 ml mleka
- 1 łyżeczka masła
- 2 liście laurowe
- świeżo zmielony pieprz
- szczypiorek
- sól do smaku
Składniki wystarczą na ok. 2 porcje.
Jak przygotować szkocką zupę rybną?
Zacznij od wyboru odpowiedniej ryby. Najważniejsze jest, aby była dostępna, świeża i dobrej jakości. Może być to np. dorsz wędzony, czy karp. W przypadku tej pierwszej ryby warto wybrać rybę w całości, razem z głową, ponieważ to po niej można poznać, czy dana sztuka jest świeża. Oczy nie powinny być mętne, a skrzela muszą mieć ciemnoczerwony kolor (a nie blady). Przepis przygotowany został na bazie karmazyna i dorsza.
Przygotuj mięso. Najlepiej wybierz do tego dosyć miękki, długi, lecz ostrzy nożyk, np. z zestawu noży w bloku GRANITEX. Zacznij od otwarcia ryby, nacinając ją wzdłuż. Dobrze uwędzoną poznasz po tym, że mięso samo powinno odchodzić od kości. Wyjmij kręgosłup i oddziel rybę od skóry (nie będzie już potrzebna).
Do przygotowania zupy przyda się głęboka, dosyć szeroka patelnia, co pozwoli na kontrolowanie tego, co się dzieje w trakcie całego procesu. Wlej na nią mleko i dodaj do niego dwa listki laurowe oraz sól i pieprz (najlepiej świeżo zmielony, np. z użyciem młynka NATUR). Do ciepłego już mleka dodaj dorsza w całości. Zaczekaj ok. 2 minuty, aż całe białko zawarte w dorszu się zetnie i ten zmieni kolor na biały. Następnie dodaj wędzoną rybę razem z ościami na ok. 3-4 minuty.
W tym czasie możesz obrać ziemniaki za pomocą niewielkiego nożyka bądź obieraczki SOLID. Pokrój je w większe kawałki. Do garnka wlej wodę (może być gorąca), posól ją i ugotuj w niej ziemniaki.
Przelej zupę przez sitko do garnka. W międzyczasie pokrój cebulę i podsmaż ją na czystej patelni z użyciem masła, aby zmiękła. Następnie ręcznie podziel część ugotowanej ryby na większe kawałki. Pozostałe fragmenty możesz dodać do zupy.
Zmiażdż ziemniaki za pomocą tłuczka lub widelca i dodaj do nich podsmażoną cebulkę. Podgrzej całość, aby część wody mogła odparować. Pamiętaj, aby w trakcie cały czas kontrolować ziemniaki.
Ziemniaki wyłóż na bok głębokiego talerza, posypując je szczypiorkiem. Obok nich połóż rybę i dodaj do dania wywar z ryby. Smacznego!
Jak przygotować szkocką zupę rybną?
Przygotuj szkocką zupę rybną razem z Adamem Borowiczem! Nasze wspólne wideo znajdziesz tutaj.
Karmazyn – co to za ryba?
Karmazyn, a dokładniej karmazyn atlantycki, to ryba, której nazwa wzięła się od jej charakterystycznej, czerwonej barwy. Można ją znaleźć m.in. przy wybrzeżach Norwegii, Szkocji czy Islandii. Standardowa ryba z tego gatunku ma ok. 45 cm długości. Pojawiają się jednak osobniki o długości ciała 100 cm. Przez całą długość swojego życia ryby z tego gatunku żyją w ławicach.
Dlaczego karmazyn to ryby istotne gospodarczo?
Ryby te są regularnie odławiane przez kutry z całej Europy. W 1999 roku roczny połów wyniósł 7264 ton. Jest to bardzo istotny gatunek konsumpcyjny. Ryby te podaje się w postaci smażonej, grillowanej czy pieczonej.
Jak jeszcze nazywa się szkocką zupę rybną?
Szkocka zupa rybna może też być nazywana cullen sink. W tej wersji jest ona powiązana z miasteczkiem Cullen z północno-wschodniego wybrzeża Szkocji. Charakterystycznym dla tej zupy jest dodatek ziemniaczanego puree. Często podaje się ją jako przystawkę.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.