Zestaw noży w bloku białym MODERN
Sałatka ziemniaczana z kolendrą to idealna przystawka. Sprawdzi się też wyśmienicie na grilla, czy na kolacje, a do jej przygotowania potrzebujesz tylko kilku podstawowych składników. Jak ją przygotować? Sprawdź przepis stworzony we współpracy z Pracownią Smaku. Do stworzenia tego dania na pewno przyda Ci się wygodna, drewniana deska – dzięki niej Twoje noże na dłużej utrzymają ostrość.
Co jest potrzebne na sałatkę ziemniaczaną z kolendrą?
- 30 niedużych młodych ziemniaków
- 1 szalotka
- 2 ząbki czosnku
- 8 łyżek oliwy extra vergine
- 4 łyżki octu winnego
- pęczek kolendry
- sól, pieprz
Składniki na porcję dla 4 osób.
Jak przygotować sałatkę ziemniaczaną z kolendrą?
W garnki zagotuj wodę. Posól ją, dodaj do niej ziemniaki i gotuj je do miękkości. Szalotkę i czosnek obierz, a następnie drobno posiekaj. W misce wymieszaj oliwę i ocet. Dodaj cebulę, czosnek i połowę drobno posiekanej kolendry. Dopraw sos solą oraz pieprzem. Dodaj wystudzone ziemniaki. Wymieszaj, przełóż na 4 talerzyki lub do 4 salaterek. Ozdób danie pozostałą kolendrą. Danie możesz podawać jako przystawkę lub jako jeden ze składników kolacji. Smacznego!
Czy młode ziemniaki trzeba obierać?
Nie! Możesz gotować je w skórce. Pamiętaj, tylko aby wcześniej dokładnie je oczyścić. Mycie jest ważne nie tylko przez wzgląd na znajdującą się z nich ziemię, ale również przez chemikalia, którymi mogły być pryskane. Ponadto ziemniaki w procesie produkcji oraz w trakcie sprzedaży mogły być dotykane przez wiele różnych osób.
Dlaczego należy dodać szalotkę, a nie zwykłą cebulę?
Sałatka ziemniaczana wymaga ugotowania ziemniaków, ale nie cebuli. Szalotka jest zaś łagodniejsza w smaku, dlatego lepiej sprawdza się do tego typu przepisów. Podkreśli ona smak warzyw, zamiast go zdominować.
Jak zawsze mieć dostęp do świeżej kolendry?
Aby zawsze mieć dostęp do świeżej kolendry, warto zacząć jej hodowlę w domu! Jeśli posiadasz w kuchni parapet to może być idealne rozwiązanie na rozpoczęcie swojej niewielkiej hodowli ziół. Poza kolendrą możesz hodować na parapecie również bazylię, oregano, mięte i inne tego typu rośliny.
We współpracy z:
Pracownia Smaku w Katowicach
Autorka przepisu: Jola Kleser
Zdjęcia: Karol Fatyga Fotografia
Miejsce warsztatów: Pracownia Smaku Jolanty Kleser, ul. Kościuszki 12/oficyna 9 w Katowicach