Pieczony królik z jabłkami to przepis, który sprawdzi się nie tylko na święta, ale w tym czasie szczególnie warto go przygotować. Pamiętaj, aby przygotowanie zacząć już dzień wcześniej, by mięso mogło być naprawdę miękkie i soczyste. Do przygotowania dania na pewno przydadzą Ci się naczynia żeliwne, które możesz wkładać do piekarnika.
Co jest potrzebne na pieczonego królika z jabłkami?
- Królik tuszka 1,5 kg
- 2 l maślanki
- 3 jabłka
- 2 cebule
- 5 ząbków czosnku
- Tymianek
- Rozmaryn
- Oliwa
- 5 łyżek oleju
- ½ szklanki wody
- Sól i pieprz
Jak przygotować świątecznego pieczonego królika z jabłkami?
Podziel królika na kawałki i zalej mięso maślanką tak, aby było w niej całkowicie zanurzone. Wstaw królika do lodówki na całą noc.
Kolejnego dnia wyjmij mięso z lodówki i umyj pod bieżącą wodą. Osusz dokładnie za pomocą ręczników papierowych, a następnie natrzyj oliwą. Do nacierania oliwą możesz wykorzystać np. pędzel silikonowy z linii NATUR.
Przypraw mięso tymiankiem, rozmarynem, solą oraz pieprzem i ponownie wstaw mięso do lodówki na 3 godziny.
W międzyczasie obierz cebulę i pokrój ją na ćwiartki. Obrane ząbki czosnku przekrój na pół. Umyte jabłka obierz ze skórki i pokrój na duże kawałki. Do krojenia polecamy m.in. noże w bloku NATUR. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
Włóż królika do brytfanny żeliwnej NATUR IRON. Na spód naczynia wyłóż cebulę, czosnek i jabłka. Wlej do naczynia olej i wodę. Zamkniętą brytfannę wstaw do piekarnika na 2 godziny.
Czemu warto dodać tymianek oraz rozmaryn do przepisu?
Tymianek i rozmaryn to aromatyczne zioła, które doskonale komponują się z różnego typu mięsami. Z tego powodu warto dodawać je do takich przepisów. Ponadto mają one pozytywne dla zdrowia właściwości. Na przykład tymianek łagodzi podrażnienia dróg oddechowych. Prawdopodobnie pomaga również osobom, których cera jest tłusta i problematyczna.
Czemu należy maczać mięso z królika w maślance?
Mięso z królika maczane w maślance stanie się kruche i soczyste, dlatego nie warto z tego rezygnować. W ten sposób możesz przygotować również wszystkie inne mięsa, które planujesz przygotować następnego dnia.
Dlaczego w kuchni polskiej jabłka dodaje się do mięs?
Jabłka są popularnym owocem na terenie Polski i z tego powodu są łatwo dostępne. Nic więc dziwnego, że są często wykorzystywane w lokalnej kuchni. Ich słodko-kwaśny smak idealnie łączy się z różnego rodzaju mięsiwami, podkreślając ich walory. Ponadto jabłka nadają potrawom wyjątkowego aromatu.