Wegański bigos świąteczny to przepis na tradycyjne danie w nowoczesnym wydaniu. Sprawdź, jak go przygotować krok po kroku. Pomysł na ten świąteczny specjał przygotował Tomek Mędrek. Przygotujesz go w wygodnym, dużym garnku.
Co jest potrzebne na wegański bigos świąteczny?
- 1 kg kiszonej kapusty (pokrojonej drobno)
- 1 kg słodkiej, białej kapusty (pokrojonej dosyć drobno, ale lekko nieregularnie)
- 5-10 łyżek oleju rzepakowego (lub innego o neutralnym smaku)
- suszone grzyby (około 50-80 g – ja dodaję mieszankę borowików, podgrzybków i shiitake)
- 200 g kostki sojowej lub kotletów sojowych (dwie paczki)
- 1,5 l wrzątku
- 2 kostki wędzonego tofu pokrojone w średnią kostkę
- 1 jabłko obrane i pokrojone w grubą kostkę
- 2-3 garści suszonych śliwek
- 2 pokrojone drobno średnie cebule (około 150-200 g każda)
- 5-10 liści laurowych
- 5-10 kulek ziela angielskiego
- 5-10 kulek jałowca
- 1 łyżka tymianku
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka cząbru
- 1 duża szczypta gałki muszkatołowej
- 1 świeżo mielony pieprz
- sól do smaku (ja zazwyczaj nie dodaje w ogóle)
- 1 szklanka czerwonego wina
- 1 duża łyżka koncentratu pomidorowego
- bigos z zeszłego roku (opcjonalnie)
Podane składniki wystarczą na cały garnek bigosu na co najmniej kilkanaście porcji.
Jak zrobić wegański bigos?
Przygotowanie tego przepisu zajmie ok. 30-60 minut przygotowania, a następnie co najmniej 4 godziny gotowania.
Grzyby i kostkę sojową zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw aż się nawodnią (około 10-20 minut). W dużym garnku (będzie potrzebny taki, który pomieści minimum 5 l) rozgrzej olej. Na oleju smaż pokrojone w kostkę: tofu, cebule, liście laurowe, ziele angielskie i jałowiec.
Gdy cebula lekko zmięknie a całość stanie się mocno aromatyczna dodaj białą, słodką kapustę i zalej wodą z kostką i grzybami. Dodaj: tymianek, majeranek, cząber, gałkę muszkatołową, śliwki, jabłko, wymieszaj dokładnie i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 1h aż kapusta nieco zmięknie.
Po tym czasie dodaj kiszoną kapustę, zalej wodą do poziomu kapusty, mieszaj dokładnie, zagotuj na wolnym ogniu. Na końcu gotuj przez kolejne 2 godziny.
Wystudź i wstaw do chłodnego miejsca (najlepiej na balkon/mróz) do kolejnego dnia (12-24h). Kolejnego dnia dodaj wino i koncentrat pomidorowy. Wymieszaj dokładnie i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 3h, mieszając co około 30 minut.
Na koniec sprawdź i dopraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Warto pamiętać, że proces długiego gotowania na wolnym ogniu pod przykryciem i studzenia/wymrażania można powtarzać wiele razy. Powodzenia i smacznego!
Co warto wiedzieć o przygotowanym wegańskim bigosie?
- Przepis możesz dzielić i mnożyć, dostosowując wielkość porcji.
- Bigos mrozić nawet cały kolejny rok.
- Jeżeli wolisz bardziej kwaśny bigos, użyj większych proporcji kapusty kiszonej do słodkiej (np. 1,25 kg do 0,75 kg) lub dolej kwasu spod kapusty. Bigos z przepisu jest średnio-kwaśny.
- Jeżeli chodzi o czas przygotowania, nie ma on maksymalnej, górnej granicy. Za każdym gotowaniem staje się bardziej esencjonalny, ciemniejszy, potężniejszy. Wszystko zależy od tego, za jakim przepadasz.
- By nie tracić zbyt dużo energii na podgrzewanie przemrożonego bigosu warto 1-2 h wcześniej wstawić go do pomieszczenia z temperaturą pokojową i po tym czasie zagotowywać.
- Jeżeli lubisz bardzo tłusty bigos to warto dodać do niego więcej oleju, nieco masła lub/i oleju kokosowego.
- Warto pamiętać, że nie ma dwóch takich samych bigosów.
Czy bigos może być wegański?
Bigos powstał jako danie mięsne około XVII-XVIII wieku. Z czasem jednak zmieniał się, a w jego składzie zaczęło się pojawiać coraz więcej kapusty, a coraz mniej mięsa. Wegański bigos jest więc po prostu dalszym następstwem tych zmian i biorąc pod uwagę, że w przypadku bigosu to kapusta odgrywa główną rolę, można uznać, że dodatek mięsa nie jest w nim aż tak kluczowy.
Dlaczego bigos był dawniej tak popularny?
Bigos był daniem bardzo praktycznym, które można było wziąć ze sobą w podróż i odgrzewać w trakcie. Właśnie z tego powodu w dawnej Polsce naprawdę często go przyrządzano i wdarł się do naszej lokalnej kuchni.
Autor przepisu:
Tomek Mędrek
Bloger, influencer i propagator wegańskiej kuchni. Wraz z żoną od kilku lat tworzy autorskie przepisy w stylu comfort food na swoim blogu veganhigh.pl oraz Instagramie: tomek.medrek. Pokazuje, że dieta roślinna może być tania, pyszna i nie musi wiązać się z wyrzeczeniami.