Włoska potrawka cielęca to doskonały pomysł na danie zero waste, które można wykonać ze skrawków mięsa pozostałych z przygotowywania innych dań. Poza nimi przydadzą się również szalotki i pomidory z puszki. Warto również stworzyć danie na bazie ciemnego bulionu. Nie zapominaj o aromatycznych i świeżych przyprawach. Wcześniej jednak zaopatrz się w wygodną patelnię.
Co jest potrzebne na włoską potrawkę cielęcą?
- 1,5 kg chudych skrawów cielęciny
- 60 g mąki wymieszanej ze szczyptą soli i pieprzu
- 80 ml oliwy z oliwek
- 2 szalotki
- 100 ml białego wytrawnego wina
- 300 ml ciemnego bulionu
- 240 g pomidorów z puszki, odcedzonych i rozgniecionych
- 1 listek laurowy
- 1 gałązka tymianku
- 1 gałązka zielonej pietruszki
- 2 paski skórki z cytryny
- 160 g pieczarek
- 50 g masła
- posiekana natka pietruszki wg. uznania
Jak przygotować włoską potrawkę cielęcą?
Rozgrzej piekarnik do 160℃.
Kawałki cielęcina obtocz w mące wymieszanej z przyprawami. Następnie na patelnię dodaj oliwę. Zagrzej ją na średnim ogniu. Smaż cielęcinę, ale uważaj, by była równomiernie rozłożona. Najlepiej robić to partiami. Mięso powinno być dobrze przyrumienione z obydwu stron. Zdejmij je z patelni i odstaw.
Przelej tłuszcz z patelni do brytfanny NATUR IRON, ponownie go rozgrzej i dodaj do niej pokrojoną szalotkę oraz rozgnieciony czosnek. Cebula powinna zmięknąć, zeszklić się, ale nie przyrumienić. Następnie dodaj cielęcinę, wino, bulion, pomidory, przyprawy i skórkę z cytryny. Zagotuj całość i przykryj na chwilę i po ok. 5 minutach wstaw do piekarnika na ok. 70 minut, aż do uzyskania idealnie miękkiego mięsa.
Na patelni rozpuść masło, włóż do niego pieczarki i duś na średniej mocy kuchenki przez ok. 3 minuty. Nie przestawaj mieszać! Następnie, gdy mięso jest już gotowe, usuń z powierzchni nadmiar tłuszczu, jeśli takowy się pojawił. Dodaj pieczarki wraz z płynem wytworzonym w trakcie duszenia. Trzymaj na kuchence przez ok. 15 minut. Wyjmij listek laurowy i gałązki oraz skórkę z cytryny.
Wyłóż mięso z pieczarkami na półmisek. Pozostały sos zredukuj, intensywnie go gotując. Przypraw według uznania i polej nim mięso i pieczarki. Udekoruj dowolnie, np. za pomocą natki pietruszki. Podawaj z makaronami, lub ziemniakami. Smacznego!
Dlaczego warto najpierw wymieszać mąkę z przyprawami?
Wymieszanie mąki z przyprawami pomoże w jednolitym rozłożeniu przypraw w panierce. To skuteczny sposób, jeśli chcesz, by danie smakowało wyśmienicie w każdym kawałku. Warto wykorzystać ten sposób zarówno tworząc włoską potrawkę cielęcą, jak i inne dania, takie jak np. różnego rodzaju kotlety.
Czy można dodać do potrawki bulion z kostki?
Tak, możesz dodać bulion z kostki, jednak będzie on znacznie gorszy w smaku, niż naturalny. Jeśli nie chcesz go przygotowywać od podstaw, możesz go zakupić. Warto też przygotować go wcześniej w większej ilości i mrozić w mniejszych porcjach, a następnie wyciągać do obiadu. Bulion możesz mrozić np. w formach silikonowych na muffiny. Dzięki temu w łatwy sposób go wyjmiesz.
Dlaczego nie warto zastępować masła margaryną lub olejem roślinnym?
Masło zawiera zdecydowanie więcej smaku i aromatu, niż margaryna lub zwykły olej słonecznikowy albo rzepakowy. Dlatego też warto dodawać go do dań, nawet w niewielkich ilościach. Jeśli go jednak nie posiadasz, olej roślinny również się sprawdzi. Tłuszcz jest ważnym elementem każdego dania, ponieważ nawet jego niewielka ilość pomaga w lepszym rozprowadzaniu się smaków. Z tego powodu nie warto z niego zupełnie rezygnować.
Należy pamiętać, że masło ma niską temperaturę dymienia i szybko się spala, dlatego nie nadaje się do smażenia w wyższej temperaturze. Wyjątkiem od tej reguły jest masło klarowane, które jest tworzone właśnie w tym celu. Ma ono jednak znacznie mniej smaku, dlatego nie używa się go jako składnik wypieków, czy składnik do nadziewania mięs, czy warzyw.