Przepis na żur wielkanocny z pulpetami z białej kiełbasy to propozycja świątecznego dania przygotowana przez Adama Borowicza. Sprawdź jak przygotować go krok po kroku, aby móc cieszyć się jego unikatowym smakiem! Do stworzenia takiego dania przyda Ci się wygodny komplet garnków.
Co jest potrzebne na żur wielkanocny z pulpetami z białej kiełbasy?
- 1,5 l bulionu warzywnego
- 750 ml zakwasu żytniego do żurku
- 300 g żeberek wędzonych
- garść suszonych borowików
- 2 szklanki maślanki
- 2 ząbki czosnku
- 300 g surowej kiełbasy białej
- 1 mała cebula
- łyżka startego chrzanu
- majeranek
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- pieprz
- sól
- natka pietruszki
Jak zrobić żur wielkanocny z pulpetami z białej kiełbasy?
Do bulionu wrzucić umyte żeberka, liście laurowe, ziele angielskie, namoczone grzyby i gotować 1 godzinę (polecamy garnek NATUR 28 cm).
Cebulę bardzo drobno posiekać i podsmażyć na odrobinie oliwy np. na patelni SMART z odczepianą rączką. Surową kiełbasę naciąć i wyjąć z osłonek, przełożyć do miski, dodać wystudzoną cebulę, starty chrzan i pieprz. Całość wymieszać, formować małe pulpety i wrzucić do gotującego się bulionu na kilka minut, wyjąć i odstawić.
Z gotowego bulionu wyjąć żeberka, następnie wlać zakwas na żurek, majeranek i przeciśnięty przez praskę czosnek, gotować 10 minut. Zabielić zupę dodając maślankę i dobrze wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Wcześniej przygotowane pulpety przełożyć do gotowego żurku do podgrzania.
Podawać z jajkiem na twardo i posiekaną natką.
Czy żur wielkanocny można przygotować poza okresem świątecznym?
Magia takich dań, jak żur wielkanocny, polega na tym, że zwykle przygotowuje się je tylko raz do roku. To sprawia, że ich smak i aromat jest niezapomniany i wyjątkowy. Nie ma jednak żadnych reguł co do ich przygotowywania, dlatego jeśli szczególnie lubisz konkretny przepis możesz przygotować go w dowolnym momencie. Zwłaszcza że bogactwo smaków dań świątecznych sprawia, że trudno się im oprzeć!
Dlaczego warto używać liści laurowych?
Liście laurowe to niezwykle aromatyczna przyprawa, która sprawia, że dania pachną jeszcze lepiej. Dlatego też warto używać ich w trakcie gotowania. Nie rezygnuj z nich! Są naprawdę łatwo dostępne, a dodanie ich do przepisu nie zajmuje przecież dużo czasu.
Dlaczego patelnia z odczepianą rączką to dobry wybór?
Patelnia z odczepianą rączką pozwala zaoszczędzić do 50% miejsca i jest komfortowa do użytkowania nawet w niewielkich przestrzeniach. Świetnie sprawdzi się również w okresie świątecznym, kiedy duży gotujesz i wszystkie palniki są cały czas zajęte. Dzięki odczepianej rączce patelnia zajmie mniej miejsca na blacie oraz na kuchence.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.