0

Styl skandynawski – prostota we wzornictwie

Styl skandynawski zapanował na dobre w polskim designie. Powód jest bardzo prosty. Podobnie jak w krajach skandynawskich, również w Polsce ilość słonecznych dni jest o wiele mniejsza, niż na południu Europy, dlatego tak chętnie sięgamy po rozwiązania zaproponowane przez Skandynawów – jasne, przestronne pomieszczenia przełamane kolorowymi dodatkami. Przebywanie w takich miejscach pozwoli nam uspokoić się, zrelaksować się i wypocząć.

Kolory w stylu skandynawskim

Jednym z najważniejszych rozwiązań przy projektowaniu mieszkania lub domu w stylu skandynawskim jest zastosowanie jasnej kolorystyki, która optycznie powiększy pomieszczenie. Najpopularniejsze kolory to biel, szarości, ecru lub beże. Wykorzystuje się także różne odcienie błękitu, fioletu i różu –najczęściej w delikatnych, pastelowych odcieniach. Jeśli myślicie, że ta paleta barw jest nudna i nieciekawa, nic bardziej mylnego. O charakterze pomieszczenia decydują dodatki w mocnych kolorach - czerwone poduszki, czarny dywan lub różowe świeczki doskonale zaprezentują się na tle ścian o neutralnej barwie.

Styl skandynawski

Funkcjonalność i minimalizm stylu scandi

Wybierając dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim nie zapominajmy, iż jedną z głównych cech Skandynawów jest pragmatyzm. Wszystkie meble, dodatki i sprzęty oprócz swojej roli estetycznej i dekoracyjnej powinny być również praktyczne i funkcjonalne. W domu przeciętnego Duńczyka, czy Norwega raczej nie znajdziemy przedmiotów, które są nieużywane, stare i niepotrzebne. Każdy element w pomieszczeniu ma swoją określoną funkcję i wykorzystywany jest każdego dnia. Zepsuta, nieświecąca lampa lub przeszklone gabloty z porcelanowymi figurkami czy zastawami, które nie były wyciągane od lat nie znajdą miejsca w domu Skandynawów. Takie użytkowe podejście do posiadania przedmiotów owocuje w uporządkowaną i minimalistyczną przestrzeń mieszkalną, w której panuje ład i harmonia.

Styl skandynawski

Postaw na naturalne materiały

Dla Skandynawów istotną kwestią w projektowaniu i wyposażeniu jest dbałość o środowisko. Dlatego do urządzenia pomieszczenia wykorzystuje się naturalne i ogólnodostępne materiały takie jak drewno, kamień, wiklina, len, wełna, bawełna i juta. W pomieszczeniach w stylu scandi znajdziemy piękną, dębową podłogę, marmurowe blaty kuchenne, wiklinowe bujane krzesło lub pledy o grubym splocie. Dodatki z naturalnych materiałów nadają pomieszczeniom ciepłego, przyjaznego i przytulnego charakteru oraz sprawiają, że wnętrze wypełnia harmonia i spokój.

Styl skandynawski

Nagrody
i wyróżnienia

© Gerlach 2023

Created by: Xann Marketing

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności