Deska do krojenia dębowa NATUR 45x30 cm
Święta to dla wielu czas dość chaotycznych przygotowań, którym daleko do przyjemnych. Dlatego warto zastanowić się, co na wigilię można przygotować wcześniej. Odpowiedni plan przy nadmiarze obowiązków to podstawa. Jak metodycznie podejść do gotowania w wigilię i nie tylko?
Przygotowanie do wigilii – czas pełen zajęć
Czas przygotowań do świąt jest często bardzo zabiegany. Dlatego też warto przygotować się do tego wcześniej, planując wszystko nawet 2-3 tygodnie przed wigilią. Zwykle warto rozplanować:
Nie wszystkie z tych czynności musisz zrobić w wigilię lub dzień przed nią. Dlatego usiądź, przygotuj notatnik i rozpisz, co możesz zrobić wcześniej i kiedy.
- sprzątanie (w tym to dokładniejsze, jak mycie okien),
- strojenie domu,
- zakup prezentów,
- zakupy świąteczne,
- gotowanie.
Nie wszystkie z tych czynności musisz zrobić w wigilię lub dzień przed nią. Dlatego usiądź, przygotuj notatnik i rozpisz, co możesz zrobić wcześniej i kiedy.
Co na wigilię można przygotować wcześniej? Porządek!
Nie da się ukryć – w pełnym ludzi mieszkaniu bałagan może robić się błyskawicznie. Często jednak jest to łatwy do opanowania chaos: zebranie brudnych szklanek, czy ubrań nie jest bardzo czasochłonne i możesz zrobić to bezpośrednio przed wigilią. Bardziej czasochłonne jest „dogłębne” sprzątanie, w trakcie którego myje się okna, piekarnik, czy lodówkę. Ważne jest też uporządkowanie szaf i szafek. Możesz to zrobić nawet kilka tygodni wcześniej, sprawdzając pojemniki kuchenne i określając, jakich przypraw, czy innych dodatków do gotowania Ci brakuje. To pozwoli Ci na lepsze zaplanowanie świątecznej listy zakupów.
Strojenie domu – to też możesz zrobić szybciej
Kolejną rzeczą, którą warto zaplanować wcześniej, jest strojenie domu. Sprawdź, jakie ozdoby już masz w swojej szafce, a jakie przydałoby się dokupić. Strojenie domu warto przeprowadzić po gruntownym sprzątaniu. Jeśli w Twoim domu choinkę ozdabia się w wigilię nic nie stoi na przeszkodzie, aby tę tradycję kontynuować, jednak już wcześniej możesz udekorować okna, stół czy drzwi wejściowe. To pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu później.
Sprawdź nasze akcesoria do organizacji kuchni!
Prezenty – nie czekaj z nimi na ostatnią chwilę
Prezenty to również kolejna rzecz, o której warto pomyśleć wcześniej i kupić je z zapasem. Tuż przed świętami kurierzy mają bardzo dużo pracy i paczki mogą po prostu nie dotrzeć na czas. Zaplanuj, co i dla kogo kupisz, zwracając uwagę również na budżet. Wśród ciekawych i dość uniwersalnych pomysłów na prezent znajdują się różnorodne akcesoria kuchenne, garnki, noże itd. W końcu niemal każdy gotuje przynajmniej od czasu do czasu.
Co na wigilię możesz przygotować wcześniej? Menu!
Gdy ustalisz już listę gości na wigilię, warto usiąść i zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się w świątecznym menu. To pomoże Ci ustalić dalsze kroki, czyli zakupy i gotowanie. Zastanów się, ile dań będziesz przygotowywać, biorąc pod uwagę, ile masz czasu i przestrzeni. W większości domów jest tylko jeden piekarnik i cztery palniki, co oznacza, że np. nie będziesz w stanie jednocześnie zapiekać ryby, robić ciasta i przygotowywać kilku dań na ciepło. Podziel więc dania na te, które podasz na ciepło oraz te, które podasz na zimno.
Ile jedzenia powinno przypadać na jedną osobę?
- zupa – 200-250 ml/osoba
- ciasto – 1 kawałek/osoba
- uszka do barszczu – 6-8 szt/osoba
- pierogi – 5-6 szt/osoba
- porcja ryby – 150-200 g/osoba
- sałatki – 100 g/osoba
- kompot z suszu – 200-250 ml/osoba
- kutia – 100-150 g/osoba
- krokiety – 1 sztuka/osoba
- paszteciki – 2-3 sztuki/osoba
Pamiętaj, że nie są to ścisłe reguły. Jeśli w Twoim domu wszyscy uwielbiają np. krokiety, zwiększ ich ilość. Zawsze też przygotowuj 10-15% więcej, niż wyjdzie Ci z obliczeń, aby dla nikogo nie zabrakło. Większość wigilijnych przepisów dobrze się przechowuje, dlatego nie martw się o to, że nie będziecie w stanie ich zjeść.
Przygotowując rozpiskę dań, sprawdź też, czy masz odpowiednie narzędzia do ich przygotowania, takie jak garnki, patelnie itd. oraz naczynia do ich podawania, takie jak zastawa szklana.
Spożywcze zakupy przed wigilią – co kupić wcześniej?
Niektóre składniki spożywcze szybko się psują i prawdopodobnie będzie trzeba kupić je przed samą wigilią. Jednak co możesz, postaraj się kupić wcześniej, ponieważ bezpośrednio przed świętami możesz nie znaleźć części z nich w sklepach. Stwórz listę produktów na podstawie przygotowanego menu. Wśród składników, które możesz kupić przed wigilią, znajdują się:
- różnego typu mąki,
- cukier biały i brązowy,
- mak czarny i biały,
- ryż i kasza,
- ziemniaki,
- groch i fasola,
- bułka tarta,
- kiszona kapusta,
- suszone grzyby,
- suszone owoce,
- bakalie,
- śledzie w słoiku,
- koncentrat pomidorowy,
- ogórki kiszone,
- mrożone warzywa.
Co na wigilię można przygotować wcześniej? Gotowanie
Niektóre potrawy wigilijne należy przygotować w dniu, w którym będą serwowane, lecz część z nich możesz przygotować wcześniej. Oto lista dań, które możesz przygotować wcześniej!
2 tygodnie wcześniej
- suszone grzyby (po ugotowaniu możesz zamrozić grzyby i wywar)
- pierogi i uszka (po ulepieniu możesz je zamrozić)
- mak do kutii (możesz go wcześniej zmielić)
- ciasto na piernik lub pierniczki (potrzebuje czasu, aby dojrzeć)
1 tydzień wcześniej
- śledzie w occie lub w śmietanie (przechowuj w słoiku w lodówce)
- kapusta z grzybami (przechowuj w lodówce)
- surowe paszteciki (zamrożone)
2-3 dni wcześniej
- barszcz czerwony
- kutia
- sałatka jarzynowa
- ryba po grecku
- kompot z suszu
- ciasta kruche
1 dzień wcześniej
- ryba smażona
- kapusta z grochem
W przypadku niektórych dań wcześniejsze przygotowanie będzie doskonałym pomysłem, dlatego że dzięki temu smaki „przegryzą się”, a dania zyskają na charakterze i głębi.
Sprawdź nasze noże kuchenne.
Jak pamiętać o przygotowaniach do wigilii?
Gdy już rozplanujesz plan działania, rozpisz sobie konkretne kroki w kalendarzu: papierowym lub online, zależnie od tego, z czego korzystasz. Dzięki temu w łatwy sposób przypomnisz sobie, co musisz zrobić danego dnia, aby przygotowania do świąt przebiegały spokojnie i pomyślnie. Dzięki temu zminimalizujesz szansę na niedokończenie czegoś, a ponadto prawdopodobnie wydasz też mniej pieniędzy. Przygotuj się do świąt z marką Gerlach i sprawdź naszą ofertę pełną wysokiej jakości sztućców, garnków, noży czy akcesoriów kuchennych.