Chochla to przedmiot, którego używa się regularnie, przede wszystkim do podawania zup, ale nie tylko. Skąd jednak wzięło się to słowo? Jaka jest etymologia „chochli”? Pochodzenie tego słowa jest starsze, niż myślisz!
Historia słowa „chochla” to historia sztućców!
Człowiek od zawsze tworzył różnorodne narzędzia, które pomagały mu w codziennym życiu. Sztućce jednak również należało najpierw wymyślić. Słowo „chochla” prawdopodobnie pochodzi zaś z czasów, gdy jeszcze nie wszystkie używane dziś przedmioty uławiające spożywanie posiłków w ogóle istniały.
Jako pierwszy powstał najprawdopodobniej nóż, który początkowo spełniał liczne funkcje, także gastronomiczne. Do jedzenia potraw płynnych, takich jak zupy, wykorzystywano zaś różne naturalne formy z zagłębieniem: nie wymagały dodatkowego nakładu pracy, a zwykle dobrze spełniały swoje funkcje. I tak oto w języku łacińskim do dziś istnieje słowo „cochleari” oznaczające „łyżkę”. Prawdopodobnie wywodzi się ono od greckiego słowa „cochlea”, czyli spiralnej muszli ślimaka. W rejonach starożytnej Grecji i/lub Rzymu była być może wykorzystywana właśnie jako pierwotna łyżka.
Cochlearium – wyjątkowa rzymska łyżka
Pozostałości po słowie „cochlea” widać też w nazwie dawnej, rzymskiej łyżki, która nazywa się Cochlearium. Nie była ona zbyt duża. Posiadała za to długą rączkę oraz charakterystyczne łączenie pomiędzy uchwytem a częścią użytkową. Nie jest to znalezisko rzadkie: archeolodzy znaleźli podobne egzemplarze na licznych stanowiskach datowanych na IV i V wiek naszej ery.
Najprawdopodobniej były używane do spożywania posiłków, w przeciwieństwie do rzymskich łyżek nazywanych „ligula”. Korzystano z nich do spożywania jajek, ślimaków, a także do spożywania sosów i deserów. Cochlearium posiadała ostre zakończenie uchwytu, który być może był używany jako widelec. Wykonywano je m.in. z mosiądzu.
Skąd słowo „chochla” pojawiło się w Polsce?
Pochodzenie słowa „chochla” od greckiego „cochlea” wydaje się jasne, ale skąd dotarło ono do Polski? Być może z Niemiec, gdzie używa się słowa „kochle” oznaczającego warząchew, także określaną słowem „kopyść”. To narzędzie kuchenne, które jest wszystkim dobrze znane do dziś, choć w wielu domach nie używa się już tych słów: chodzi po prostu o łyżkę kuchenną wykonaną z drewna.
Jak inaczej można określić chochlę?
W gwarze śląskiej „chochla” jest często określana jako „kielnia”. Co zaskakujące, to słowo określa też narzędzie do nakładania tynku czy zaprawy murarskiej. Wywodzi się ono najprawdopodobniej od niemieckiego słowa „kelle”.
Słowo to może być też czasem używane zamiennie ze słowami „łyżka wazowa”. Różnica polega jednak na tym, że chochla wykorzystywana jest w kuchni, np. w trakcie gotowania. Łyżka wazowa pojawia się zaś na stole, zazwyczaj wraz z – jak jej nazwa wskazuje – wazą, najlepiej wykonaną z wysokiej jakości porcelany. To wiąże się z tym, że jest często bardziej ozdobna od chochli i np. posiada ozdobny uchwyt. Bywa też nieco mniejsza.
Chochla – niezastąpione narzędzie kuchenne
Chochla to bez wątpienia niezastąpione narzędzie, które musi znaleźć się w każdej kuchni. Jest przydatna zarówno w trakcie samego gotowania, jak i nalewania zup oraz sosów w trakcie codziennych posiłków, nie raz spożywanych „na szybko”.
W ofercie GERLACH znajdziesz obecnie trzy modele, co pozwala na dobranie odpowiedniej chochli do potrzeb i designu wnętrza kuchni:
- chochla NATUR – posiada drewniany trzonek i silikonową część użytkową w czarnym kolorze. Będzie doskonała do nowoczesnych wnętrz z dodatkiem naturalnego drewna;
- chochla SOLID – klasyczne narzędzie w całości wykonane ze wzmocnionej, połyskującej stało. Niezwykle uniwersalne, będzie pasowało szczególnie dobrze do minimalistycznych pomieszczeń;
- chochla AMBIENTE – to stalowe narzędzie, którego uchwyt został pokryty czarnym matowym lakierem, a część użytkowa została wykończona w szczotkowanej stali. Doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza tych wykończonych w loftowym stylu.
Wszystkie chochle możesz zakupić również w zestawie składającym się z sześciu akcesoriów kuchennych. Dodatkowo w linii SOLID znajdziesz również mniejsze narzędzia kuchenne, które znacznie ułatwią pracę w kuchni. Z kolei w trakcie rodzinnego obiadu możesz używać łyżek wazowych, które znajdziesz w linii ANTICA czy RETRO.