Patelnia głęboka CONTRAST PROCOAT 24 cm z powłoką ceramiczną
Dorada to pyszna, lecz niedoceniona w Polsce ryba. Jak ją przygotować? Do stworzenia pysznego obiadu wykorzystaj wysokiej jakości patelnie z nieprzywierającą powłoką. Danie stworzył Adam Borowicz.
Co jest potrzebne do przygotowania dorady?
- 1 dorada
- 100 ml wina białego wytrawnego
- 20 ml octu balsamicznego
- zioła prowansalskie
- kilka kropli soku z cytryny
- odrobina oleju rzepakowego
- masło
- szczypta cukru
- sól, pieprz
- sałata rzymska
- kiść pomidorków koktajlowych
Jak przygotować doradę?
Doradę dokładnie oczyść i stwórz z niej filety. Pokrój je na kawałki o długości ok. 6-8 cm.
Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju i smaż rybę z dwóch stron po ok. 3 minuty z każdej. Dodaj łyżkę masła, a gdy to się roztopi, polewaj nim filety przez 1-2 minuty. Tak przygotowaną rybę przełóż na ręcznik papierowy.
Nie zmieniając patelni podsmaż przez ok. 5 minut przekrojoną sałatę rzymską i pomidorki koktajlowe, posypując je solą i pieprzem. Zdejmij je z patelni. Następnie wlej na nią białe wino. Zredukuj je o połowę, dodaj ocet balsamiczny, łyżeczkę masła. Całość dopraw solą oraz pieprzem, wymieszaj i gotuj przez chwilę.
Doradę oraz warzywa wyłóż na talerz, posyp ziołami prowansalskimi, polej sosem i skrop kilkoma kroplami soku z cytryny. Smacznego!
Dorada – co to za ryba?
Dorada, czyli sparus złotogłowy to ryba występująca w Morzu Śródziemnomorskim oraz w pasie przybrzeżnym środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Jest hodowana przez ludzi w sadzach morskich i poławiana przez wędkarzy.
Jak najczęściej podaje się doradę?
Ta ryba jest najczęściej podawana w kuchni śródziemnomorskiej. Zazwyczaj podaje się ją po prostu wypatroszoną i usmażoną.
Dlaczego rybę należy polewać masłem?
Dzięki polewaniu masłem ryba staje się zdecydowanie bardziej soczysta i lepiej usmażona. Dlatego nie pomijaj tego kroku w trakcie przygotowywania!
Autor przepisu:
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.