Scyzoryk to z pewnością niezawodne narzędzie, które pomoże nam w wielu codziennych sytuacjach. Jednak, aby w pełni korzystać z jego możliwości przez długi czas, musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących jego utrzymania i pielęgnacji takich jak czyszczenie, oliwienie czy też ostrzenie.
Czyszczenie
Czyszczenie scyzoryka po każdym intensywnym użytkowaniu jest kwestią kluczową. Niedomyte resztki jedzenia pozostawione na przykład na ostrzu noża, zawierają kwasy, które w reakcji ze stalą mogą wywoływać korozję. Korozję może powodować również brak lub niedokładne wysuszenie wszystkich części narzędzia. Ponadto, zabrudzenia typu piasek lub ziemia w szczelinach scyzoryka będą przyczyniać się do większych zarysowań oraz mogą negatywnie wpływać w przyszłości na wysuwanie się poszczególnych elementów.
Samo czyszczenie nie należy do zbyt trudnych czynności. Pamiętajmy jedynie, że należy je wykonywać bardzo starannie. Najlepiej wykorzystać do tego celu wilgotną szmatkę nasączoną płynem do mycia naczyń. Każdy z elementów, który intensywnie używaliśmy, musi zostać dokładnie opłukany i przetarty wilgotną szmatką. Zwracajmy szczególną uwagę na miejsca pomiędzy poszczególnymi częściami scyzoryka oraz na mechanizmy otwierania i zamykania.
Postarajmy się kilka razy otworzyć i zamknąć poszczególne części, do momentu, gdy przestaną stawiać większy opór. Pod koniec czyszczenia koniecznie musimy opłukać oraz wysuszyć wszystkie te partie, które były myte – używamy w tym celu suchej, cienkiej szmateczki lub suszarki do włosów (będzie przydatna zwłaszcza podczas osuszania zakamarków scyzoryka). Jeśli pominiemy ostatni etap czyszczenia jakim jest suszenie, w przyszłości nasze narzędzie może pokryć się rdzą.
Oliwienie
Aby scyzoryk pracował długo bez zarzutu, po czyszczeniu możemy dodać kilka kropli w ruchomych miejscach naszego narzędzia. Stosujmy olej, który posiada neutralny zapach i smak, może mieć styczność z żywnością oraz gwarantuje odpowiednią ochronę przed korozją.
Ostrzenie
Często zapominamy o ostrzeniu elementów scyzoryka, pomimo że w wielu przypadkach to właśnie ostrość stosowanego narzędzia wpływa na komfort i efektywność naszej pracy. Dostępnych jest wiele ostrzałek w zależności od naszych potrzeb, umiejętności ostrzenia i rodzaju używanego ostrza. Ostrza zawsze ostrzymy za pomocą ostrzałki, która pozwala na utrzymanie stałego kąta ostrzenia. Podczas ostrzenia staramy się uzyskać ostrze o kącie 30°-40° poprzez wybranie kąta ostrzenia 15 - 20°.