Kieliszki do czerwonego wina MODERN 6 el
Czy wiesz, jak podać sery na stół, aby nie tylko smakowały, ale również doskonale wyglądały? Poznaj nasze rady i sprawdź, o czym warto pamiętać. Jakie rodzaje serów warto ze sobą łączyć i dlaczego?
Jak podać sery na stół?
Aby podać sery na stół, przygotuj różne ich rodzaje. Zadbaj również o to, by były podawane w temperaturze pokojowej. Serwuj je na specjalnie przygotowanej tacy (desce, kamieniu, półmisku itd.) wraz z kawałkami wysokiej jakości pieczywa. Możesz podać je z takimi dodatkami jak świeże i suszone owoce, orzechy, miód, czy dżemy.
Jak podać sery na desce?
Wybierz elegancką deskę wykonaną z naturalnego drewna. Możesz użyć np. nowej deski do krojenia. Wyłóż na nie sery, grupując je np. na sery pleśniowe, miękkie, półtwarde i twarde. Ozdób deskę, wykładając na nią pieczywo, wykałaczki i różne dodatki. Pamiętaj, że w przypadku większej liczby gości lepiej przygotować kilka mniejszych desek niż jedną dużą, tak aby każdy miał łatwy dostęp do przekąsek.
Jak podać sery na imprezie?
Podając sery na imprezie warto podpisać każdy rodzaj sera, który się na nim znajduje. Możesz np. do każdego kawałka wbić wykałaczkę z flagą informującą o jego pochodzeniu i/lub nazwą danego sera. Dzięki temu Twoi goście będą mogli lepiej zapoznać się i skojarzyć smaki różnych typów tego mlecznego wyrobu. Pamiętaj też, aby regularnie sprawdzać, czy deski nie wymagają uzupełnienia, a w gorący dzień pilnuj świeżości serów.
Jak podać sery na przyjęciu urodzinowym?
Przyjęcia urodzinowe często mają jakiś motyw przewodni, np. kolorystyczny, lub tematyczny. Dlatego warto zadbać, aby podawana w trakcie deska serów jakoś do niego nawiązywała. Możesz to zrobić poprzez dobranie odpowiednich dodatków, lub też poprzez umieszczenie w każdym kawałku sera tematycznej flagi. Może się na niej znaleźć wiek świętującej osoby, zabawne życzenia lub jakiś graficzny motyw.
Jakie sery podać na stół?
Na stole warto podać różne rodzaje serów. Jeśli wykładasz kilka desek dopilnuj, aby na każdej z nich pojawił się przynajmniej jeden typ, chyba że stawiasz je obok siebie. Wówczas możesz podzielić je tak, aby na jednej desce były sery pleśniowe, na drugiej miękkie itd.
Postaraj się zakupić ciekawe, oryginalne rodzaje serów, tak aby Twoi goście mogli spróbować nowych dla siebie smaków. Jakie gatunki warto wziąć pod uwagę?
- Sery miękkie: brie, camembert, ricotta, mozzarella, feta
- Sery półtwarde: gouda, cheddar (młodszy), edam, havarti, Monterey Jack
- Sery twarde: parmezan, pecorino romano, grana padano, manchego, comté
- Sery pleśniowe: roquefort, gorgonzola, blue stilton, danablu, bleu d'Auvergne
Tak przygotowana deska serów na pewno zyska uznanie wśród Twoich gości!
Jak zastawić stół z deską serów?
Deska serów, nawet z dodatkami, nie powinna być jedyną rzeczą, która znajdzie się na stole. Poza nimi warto zadbać o inne elementy nakrycia. Ważna będzie zastawa szklana. Różne gatunki serów często podaje się w towarzystwie alkoholowych trunków, takich jak wino. Dlatego warto zadbać, aby obok znajdowały się odpowiednio dobrane kieliszki.
W trakcie testowania różnych rodzajów serów Twoi goście mogą chcieć przepłukać usta lub też po prostu się napić. Dlatego zadbaj o to, by na stole znalazły się karafki. W komplecie do nich dobierz odpowiednie, pasujące szklanki.
Sery można jeść za pomocą wykałaczek, lub też przekładać sobie na talerze. Jeśli chcesz postawić na tę drugą opcję, zadbaj o odpowiednie elementy nakrycia. Porcelana pozwoli na piękną prezentację serów. Wybierz niewielkie talerzyki, na których goście będą mogli układać przekąski. Wówczas ważne będą też sztućce. Dopilnuj, aby każdy miał swój własny komplet.
Jakie wino pasuje do deski serów?
Do różnego rodzaju serów pasują różnego rodzaju wina. Dlatego warto zaproponować gościom kilka różnych rodzajów. Możesz np. wybrać popularne, białe Chardonnay, idealne do serów miękkich. Czerwone wino Zinfandel idealnie będzie się zaś komponować z twardymi gatunkami, a Porto perfekcyjnie łączy się z serami pleśniowymi. Proponując trzy różne butelki dasz gościom możliwość wyboru i spróbowała różnych kombinacji smakowych.
Jak długo sery mogą leżeć poza lodówką?
Część rodzajów serów należy trzymać w lodówce. Dlatego też warto zwrócić uwagę na czas jaki spędzą na desce. Najkrócej powinny na niej leżeć sery miękkie, które warto schować po upływie 2-4 godzin. To samo dotyczy serów pleśniowych. Z kolei sery twarde i półtwarde mogą wytrzymać ok. 4-6 godzin. Dlatego też dopilnuj, aby w miarę możliwości deski znajdowały się w chłodnym miejscu. Warto również wyłożyć mniejszą ilość serów miękkich i skupić się na tych twardych, chyba że znasz preferencje swoich gości i wiesz, że te mniej wytrzymałe gatunki szybko znikną z talerzy.
Kiedy podać deskę serów?
Deska serów dobrze sprawdzi się jako przystawka, ale nie tylko. Możesz również podawać ją po daniu głównym, albo jako główną „atrakcję” wieczoru. Idealnie sprawdzą się również do drinków. Moment podania deski serów jest zależny od charakteru przyjęcia oraz zwyczajów Twoich bliskich. Ponadto to idealna przekąska, dlatego możesz ją wystawić w chwili przerwy pomiędzy większymi posiłkami.