Wysokie temperatury mogą być niezwykle męczące. Czy wiesz, jak przetrwać upał? Poznaj nasze porady i sprawdź, jak sobie pomóc, nawet gdy w Twoim mieszkaniu panuje skwar. Na co zwrócić szczególną uwagę przy takiej pogodzie?
Dlaczego upał jest niebezpieczny?
Ludzki organizm posiada mechanizmy, które pozwalają na termoregulacje. Jednakże gdy temperatura wynosi powyżej 30°C zaczyna sobie radzić z tym po prostu gorzej. Można wówczas bardzo łatwo odczuć, że organizm mocniej się poci, a pragnienie wzrasta. Dlatego też wówczas należy szczególnie uważać na objawy odwodnienia, przegrzania, a czasem nawet – udaru.
Na negatywne skutki upału najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży oraz osoby chore, zwłaszcza obciążone chorobami serca, układu oddechowego, czy cukrzycą. Ponadto należy uważać też na zwierzęta domowe, które w takie dni polegają wyłącznie na swoich opiekunach.
Jak przetrwać upał?
Istnieje kilka podstawowych zasad, jeśli chodzi o funkcjonowanie w trakcie upału. Kluczowe jest przebywanie w cieniu, obniżanie temperatury w mieszkaniu tak mocno, jak tylko jest to możliwe, unikanie wychodzenia z domu w godzinach 11-17, a także dobór odpowiednich ubrań. Należy też pamiętać o tym, że zamknięte pojazdy w słoneczne, gorące dni bardzo szybko się nagrzewają. Nie zostawiaj więc w nich dzieci ani zwierząt!
Co i jak pić w trakcie upałów?
W trackie upałów organizm może w błyskawicznym tempie tracić wodę, a warto pamiętać, że już 1-2% odwodnienia może powodować pogorszenie się samopoczucia. Dlatego też sięganie po napoje jest niezwykle ważne! Oczywiście podstawą jest woda – najlepiej niegazowana, w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzona. Można sięgać też po zimne napoje z ograniczoną ilością cukru, np. po lemoniadę z cytryną, napary ziołowe i herbatę na zimno, wodę kokosową itd. Sprawdź TUTAJ, po jakie inne zimne napoje warto też sięgnąć!
Pamiętaj, że alkohol wpływa na organizm odwadniająco. Nadmierne ilości kawy również nie są wskazane, ponadto należy unikać częstego sięgania po napoje słodkie.
Aby pamiętać o nawadnianiu, warto przygotować sobie odpowiednie naczynia, które pomogą Ci w tym zadaniu. I tak oto w domu możesz mieć przy sobie dzbanek termiczny oraz szklanki, dzięki czemu nalanie napojów będzie wygodne i szybkie. Poza domem warto zaś wziąć ze sobą butelkę termiczną, która utrzyma chłodną temperaturę.
Co jeść latem, by lepiej znosić upały?
Latem warto zmodyfikować dietę tak, aby wspierać naturalne mechanizmy chłodzenia się organizmu. Warto stawiać na lekkie potrawy z wysoką zawartością wody. To pozwoli na dodatkowe nawodnienie organizmu, a ponadto nie obciąży tak mocno systemu trawienia. Warto sięgać po takie warzywa, jak ogórki, pomidory, sałatę czy szpinak. W ramach przekąski sprawdza się arbuz, truskawki czy borówki. Jeśli chodzi o dania, warto przygotowywać różnego rodzaju zupy, np. chłodniki. Możesz też poznać przepis na hiszpańską zupę na zimno, czyli Gazpacho. TUTAJ dowiesz się, jak ją zrobić.
Jak schłodzić mieszkanie w upały?
Gdy na zewnątrz panuje upał, warto też zadbać o obniżenie temperatur w mieszkaniu. Nie zawsze jest to jednak proste – mieszkania na poddaszach nagrzewają się szybko, podobnie jak te z dużymi oknami wystawionymi na południe, a nie zawsze istnieje możliwość zamontowania klimatyzacji. Dlatego też warto znać kilka zasad, które pomogą na obniżenie temperatury.
Po pierwsze – zasłaniaj okna! Rolety, żaluzje czy zasłony z grubego materiału zatrzymają część ciepła i nie pozwolą mu dostać się w głąb mieszkania. Wietrz mieszkanie tylko wtedy, gdy temperatura spada, najlepiej pomiędzy 21 a 7 rano. Staraj się wówczas stworzyć przeciąg, otwierając okna po dwóch stronach mieszkania. Warto też wykorzystać domowe sposoby na chłodzenie powietrza, np. ustawić zamrożoną butelkę przed wentylatorem.
W ciągu dnia unikaj nadmiernego gotowania, aby ograniczać nagrzewanie się przestrzeni. Wyłączaj nieużywane urządzenia elektroniczne i stawiaj na oświetlenie LED. Warto też stawiać na lekkie, naturalne i jasne tkaniny. Dbaj też o nawilżenie powietrza i pamiętaj, że rośliny domowe pomagają regulować klimat wewnątrz.
Jak ubierać się w upały?
Dobór odpowiedniego ubrania na upały również jest kluczowy. Może to w znaczny sposób wpłynąć na możliwości termoregulacji organizmu. W tym okresie warto wybierać tkaniny oddychające, stworzone z takich materiałów jak bawełna, len, wiskoza czy tkaniny bambusowe. Wchłaniają one nadmiar potu, zmniejszają ryzyko podrażnień i tworzą odpowiedni przewiew. Unikaj zaś materiałów syntetycznych: poliester czy akryl nie wpływa pozytywnie na organizm.
Stawiaj też na kolory jasne, odbijające słońce. Biele, beże, pastelowe odcienie, szarości – mogą Ci w tym czasie pomóc. Stawiaj też na luźne ubrania, o lekkim kroju. Warto jednak pamiętać, że często bardzo skąpe ubrania mogą raczej przeszkadzać, niż pomagać i tak np. dobrym pomysłem w szczególnie upalne dni może być osłonięcie ramion.
Nie zapominaj o nakryciu głowy, zwłaszcza jeśli planujesz spędzać czas poza domem. Wybieraj czapki z daszkiem, kapelusze, chusty lub opaski. Warto też stawiać na okulary z filtrem UV.
Co robić, gdy poczujesz się źle podczas upału?
W trakcie upału mogą pojawić się różnorodne objawy, takie jak poczucie suchości w ustach, zawroty głowy, znaczne osłabienie i senność, skurcze mięśni, czy zwiększone tętno. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, należy natychmiast podjąć działanie. Przenieś się w chłodne, zacienione miejsce i zadbaj o to, by nawodnić swój organizm. Zdejmij zbędne ubrania. Warto też nałożyć chłodne okłady na kark, nadgarstki i pachwiny. Możesz też wziąć letni prysznic, jeśli jest taka możliwość.
Jeśli objawy są mocno nasilone lub nie mijają, konieczne może okazać się wezwanie pogotowia. Zbyt wysoka temperatura ciała, gorąca skóra bez potu, problemy z mówieniem i utrata równowagi oraz nudności i wymioty oznaczają, że należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, dzwoniąc pod numer ratunkowy, dlatego że takie objawy mogą oznaczać wystąpienie udaru.
Dbaj o siebie w upalne dni
Upalne dni mogą być dla niektórych osób nie lada wyzwaniem. Warto w tym czasie szczególnie na siebie uważać. Nawadniaj organizm, staraj się szukać chłodnych miejsc i unikaj aktywności w godziny największego skwaru – to wszystko pomoże Ci przetrwać w trakcie zbyt wysokich temperatur.