Gazpacho na lato to przepis Adama Borowicza, który doskonale sprawdzi się w każdy upalny dzień. Jeśli lubisz smak pomidorów, po prostu musisz przygotować tę zupę! Wybierz do niej swoje ulubione pomidory, najlepiej rzymskie. Nie zapomnij też o innych warzywach, takich jak ogórek i papryka.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania gazpacho na lato?
- 1 kg pomidorów rzymskich
- 1 ogórek zielony
- 1 papryka zielona
- ½ czerwonej cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1 kromka pszennego chleba
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki octu winnego
- garść bazylii
- garść szczypiorku
- ½ łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
- sól
- pieprz
Jak przygotować gazpacho na lato?
Rozpocznij od przygotowania pomidorów na gazpacho. Pokrój je na kawałki i usuń z nich gniazda nasienne. Następnie obierz ogórka i pokrój go na mniejsze kawałki, np. w kostkę. Paprykę dokładnie oczyść z nasion i również pokrój. Używaj do tego ostrego noża (np. COUNTRY). Obierz cebulę i czosnek, a następnie przełóż je do miski blendera. Dodaj kromkę chleba bez skórki, wcześniej namoczoną w wodzie (konieczne odciśnij nadmiar!). Nie zapomnij o oliwie i occie winnym. Wszystko razem zmiksuj.
Zupę dopraw solą, pieprzem i kminem rzymskim. Wymieszaj dokładnie, a na końcu schładzaj w lodówce przez co najmniej godzinę. Podawaj z drobno pokrojonymi warzywami i/lub grzankami, a także z bazylią i szczypiorkiem. Smacznego!
Skąd wzięło się gazpacho?
Gazpacho to hiszpańska zupa, którą przygotowuje się bez gotowania i podaje na zimno. Prawdopodobnie dotarła do Andaluzji na Półwyspie Iberyjskim dzięki Rzymianom. Swoją obecną formę przyjęła jednak dopiero w XIX wieku, kiedy do dania zaczęto dodawać pomidory.
Czy gazpacho można gotować?
W niektórych wersjach gazpacho nie tylko się gotuje, ale wręcz przypala, aż do uzyskania ciemnego koloru. Jednak zazwyczaj zupę podaje się na zimno jak polski chłodnik.
Czy gazpacho można podać zaraz po przygotowaniu?
Jeśli nie masz czasu, jak najbardziej możesz podać zupę gazpacho zaraz po jej przygotowaniu. Warto jednak dodatkowo ją schłodzić, używając np. kostek lodu. Dzięki temu będzie naprawdę pyszna i orzeźwiająca!
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.