Jak ugotować dobry rosół? Wydawać by się mogło, że to niezwykle proste. To w końcu najbardziej podstawowa z zup, będąca bazą do bardzo wielu dań. Jednak dla wielu osób to prawdziwe wyzwanie. Sprawdź, jak poprawić smak rosołu!
Wybieraj najwyższej jakości produkty
Aby rosół smakował jak najlepiej, kluczowy jest wybór jak najlepszych produktów. Nie używaj kostki rosołowej. Za to sięgnij po warzywa i mięso pochodzenia ekologicznego. Dzięki temu potrawa będzie naprawdę zdecydowanie bardziej aromatyczna.
Jakie mięso na rosół? Stawiaj na różne opcje
Wybierając mięso na rosół, warto wybrać kilka rodzajów. Dzięki temu stworzysz zupę o prawdziwie głębokim smaku. Nawet, więc jeśli robisz rosół w kury, dodaj do niego np. kawałek surowego boczku. Na co dzień zazwyczaj przygotowuje się oczywiście zupę na drobiu. Poza kurczakiem często w polskich domach pojawia się również gęś, czy indyk. Jeśli jednak chcesz przygotować zupę na wyjątkowe okazje, sięgnij po mięso wołowe.
W przypadku rosołu nie do końca ma znaczenie rodzaj mięsa. Ważniejszy jest jego gatunek. Jednocześnie warto dobrać kawałki tak, aby danie nie było ani zbyt tłuste. Dlatego nie zapomnij dodać do niego trochę chudego mięsa. Oby „odchudzić” drób, możesz zdjąć z niego skórę.
Jak sprawić, by rosół był klarowny?
To, czy rosół będzie klarowny, zależy od wielu czynników. Cały proces musi być odpowiednio przeprowadzony, aby zupa wyglądała odpowiednio. Przede wszystkim absolutnie nie zaczynaj gotować zamrożonego mięsa. To powinno w całości się rozpuścić, nawet jeśli sięgasz po nie do zamrażalki. Nie rozmrażaj też mięsa w mikrofalówce!
Następnie mięso włóż do zimnej wody. Dzięki temu nie zetnie się od razu i „wypuści soki” w trakcie gotowania się. W przypadku gotowania na gorącej wodzie uzyskasz lepsze w smaku mięso, jednak wywar nie będzie tak klarowny i aromatyczny. W trakcie zagotowywania się wody należy pilnować wywaru i usuwać pojawiające się na powierzchni zanieczyszczenia, tzw. szumowiny.
Ważne jest też to, aby rosół gotować na niewielkim ogniu. Nie powinien on nigdy intensywnie wrzeć. Woda może co najwyżej delikatnie bulgotać. W trakcie nie mieszaj również wywaru, ponieważ to może zaburzyć zachodzące w garnki procesy.
Ważne jest też to, aby w trakcie gotowania nie dolewać do bulionu zimnej wody. Jeśli ta zbyt mocno wyparowała, wlej do środka wrzątek.
Gotuj rosół bez przykrycia, ale…
Najlepszy rosół to taki, który jest gotowany bez przykrycia. Jednak pokrywka przyda się w początkowych etapach gotowania, aby wywar szybciej zaczął wrzeć. Istotne jest to, aby pilnować całości i od razu ściągnąć przykrywkę, gdy wywar zacznie się gotować.
Jakie warzywa dobrać na rosół?
Aby ugotować rosół, potrzebna będzie włoszczyzna. Jednak nie może jej być zbyt dużo, ponieważ nie powinna zdominować rosołu. Standardowo zupę tę gotuje się w 5 l garnku, dodając dwie średniej wielkości marchewki, również dwie pietruszki, ok. 1/3 selera, ½ pora, 1/8 kapusty włoskiej. Jeśli chcesz przygotować większą ilość wywaru, po prostu zwiększ ilość warzyw. Ponadto warzywami możesz modyfikować smak zupy według swoich preferencji. Jeśli na przykład lubisz słodkawy rosół, dodaj więcej marchewki.
Jak przyprawić rosół?
Do rosołu należy dodać odrobinę przypraw, lecz wszystko z umiarem! Przede wszystkim należy do posolić do smaku, według własnego uznania. Ważne są też ziarenka pieprzu (zwykle dodaje się ok. 3-4) oraz liście laurowe (2-3 na 5 l garnek). Można też dodać świeże zioła, np. gałązkę lubczyku czy zieloną pietruszkę. Jeśli chcesz, by danie było nieco bardziej ostre, dodaj do niego 3-4 ząbki czosnku, zaś zimą dodaj imbir, aby uzyskać nieco rozgrzewający efekt.
Oczywiście możesz użyć również wielu innych przypraw. W końcu dobry rosół to taki, który smakuje Ci i Twojej rodzinie. Warto zaszaleć szczególnie w przypadku rosołu wołowego lub na dziczyźnie, ponieważ ma on głębszy, mocniejszy smak. Możesz dodać do niego jałowiec czy rozmaryn, a także suszone grzyby.
Jak ugotować dobry rosół? Spróbuj zapiec warzywa
Jeśli mimo wszystko rosół nie smakuje idealnie, spróbuj zapiec warzywa przez 15 minut w rozgrzanym piekarniku. Dzięki temu nieco zmodyfikujesz ich smak i sprawisz, że zupa będzie smakować naprawdę wyjątkowo. Uwaga, ta metoda może sprawić, że stracisz na klarowności bulionu, dlatego należy wziąć to pod uwagę. Do zapiekania użyj form silikonowych SMART.
W jakim garnku gotować rosół?
Rosół ugotujesz w garnku, który ma pojemność co najmniej 5 l. Doskonale sprawdzi się do tego żeliwne naczynie, np. NATUR IRON, które znacznie lepiej utrzymuje temperaturę, niż garnki stalowe. Z tego powodu możesz zaoszczędzić energię. Ponadto tego typu garnek jest wyjątkowo trwałym produktem, które może być używane na kuchence.
Oczywiście dobry rosół przygotujesz również w garnku stalowym. Wybieraj wówczas wysoką jakość, stawiając np. na zestaw garnków MODEL.