Ogrody w stylu japońskim to wyjątkowo piękne miejsca, w których przede wszystkim podkreślane są naturalność, równowaga, spokój i piękno przyrody. Nie znajdziemy w nich symetrycznych kształtów, rabatek pełnych krzykliwych barw, ani przesadnie wypielęgnowanych roślin. Najważniejszą zasadą przy tworzeniu ogrodu japońskiego jest stworzenie przestrzeni, gdzie ingerencja człowieka jest praktycznie niewidoczna, a wszystkie elementy tworzą harmonijną i spójną całość.
Charakterystyczna roślinność w ogrodzie japońskim
Jedną z głównych zasad przy kupowaniu roślinności do ogrodu japońskiego jest wybieranie sprawdzonych i sadzonych od wieków gatunków. Nie kierując się nowościami w sklepach ogrodniczych, skupmy się na takich roślinach jak ozdobne wiśnie, klon palmowy, sosny japońskie, sosny czarne, klony japońskie, azalie japońskie, magnolie, peonie, chryzantemy i astry. Pamiętajmy, że klimat w Polsce jest chłodniejszy, niż w Japonii, dlatego szukajmy odmian odpornych na niższe temperatury. Tworząc i pielęgnując ogród japoński, nie zapominajmy, iż to natura i wszelkie procesy zachodzące w przyrodzie wysuwają się tutaj na główny plan. Dlatego też roślinność taka jak mchy i porosty, czy stare konary wcześniej formowanych drzew przy użyciu sekatora są nieodłącznym elementem ogrodów japońskich. Nie usuwajmy ich na siłę, pozwólmy rosnąć i koegzystować z posadzonymi przez nas wcześniej gatunkami. Nawet opadłe liście pozostawione pod drzewami będą tworzyć atmosferę ogrodu japońskiego, przywołując na myśl spacer wśród górskich lasów i szlaków.
Głazy, strumyki i kamienne rzeźby — nieodłączne elementy ogrodu japońskiego
W ogrodach japońskich oprócz bujnej roślinności ważnymi elementami są okazałe głazy, kamienie porośnięte mchem oraz strumienie i stawy ukryte wśród drzew, czy krzewów. Do każdego z nich przypisana jest konkretna symbolika, znaczenie, jakie niosą za sobą. Głazy i kamienie przypominające górskie szczyty symbolizują stałość, zielone rośliny długowieczność, wartkie potoki oznaczają mężczyznę, te łagodne zaś kobietę. Warto, aby kompozycje ogrodowe symbolizowały obie siły — męską i żeńską, jak i odwieczną równowagę między nimi. Taki efekt można uzyskać poprzez grę światłem – zestawienia światło i cień, oraz poprzez układ kamień – woda.
Tworząc ogrody w stylu japońskim, wybierajmy kamienie o ciekawym kształcie oraz oryginalnej fakturze. Strumyki, wodne kaskady, wodospady i stawy mogą zostać wzbogacone o drewniany mostek lub kamienną rzeźbę ulokowaną gdzieś w pobliżu brzegu, lub wśród drzew i krzewów. Alejki do spacerowania najlepiej, aby były kamienne lub wysypane żwirem. Zachowajmy jednak umiar w tworzeniu powyższych elemntów, gdyż w ogrodach japońskich nie powinien panować chaos, ani przepych.