Jak używać kubka termicznego? Sprawdź, jak o niego zadbać i sprawić, by służył przez długie lata. Dowiedz się krok po kroku, jak należy do użytkować, aby wydłużyć jego trwałość oraz aby sprawić, by przed dłuższy czas utrzymywał ciepło lub chłód napoju.
Po pierwsze, sprawdź zalecenia producenta
Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany Twój kubek termiczny, najpierw koniecznie sprawdź zalecenia producenta co do jego użytkowania. Powinien on informować m.in. co do rodzajów napojów, które można w nim przechowywać, sposobów mycia czy odpowiedniej impregnacji kubka. Różne materiały zachowują się na różnorodne sposoby, dlatego po prostu jest to absolutnie kluczowe.
Z jakiego materiału wykonany jest Twój kubek?
Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału został wykonany kubek termiczny. Najtrwalsze są stworzone ze stali nierdzewnej tak jak kubki ASSIST o pojemności 0,3 lub 0,5 l. Posiadają podwójne ścianki, szczelne i wygodne zamknięcia, a ich zewnętrzna część została pomalowana proszkowo na czarno. Takie kubki są łatwe w czyszczeniu i nie transferują smaków oraz zapachów.
Kubek może być jednak wykonany również ze szkła, porcelany, czy z tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów ma inne cechy charakterystyczne i wymaga innej pielęgnacji.
Jak przechowywać kubek termiczny?
Jeśli nie używasz kubka termicznego, w większości przypadków najlepiej przechowywać go w czystej i suchej szafce lub szufladzie. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu brzydkiego zapachu, w uszczelkach nie będzie osadzała się wilgoć. To zapobiegnie również powstawaniu rdzy w przypadku kubków z metalu, zwłaszcza tańszego i przedłuży trwałość farb oraz innych zdobień.
Jak sprawić, by napój był ciepły na długo?
Szczególnie w chłodne dni, kiedy zależy Ci na długim utrzymaniu ciepła napoju w kubku, warto odpowiednio się do tego przygotować. Przygotuj napój zgodnie z preferencjami. Jeśli zamierzasz wypić go od razu po przelaniu do kubka zaczekaj, aż jego temperatura będzie odpowiednia, jednak jeśli nie i wiesz, że sięgniesz po niego dopiero po kilku godzinach zrób to od razu. Najpierw jednak odpowiednio przygotuj kubek.
Zagotuj wodę i wlej ją do naczynia. Zaczekaj chwilę, aby ogrzała ścianki, a następnie wylej płyn i wlej swój napój. Dzięki temu kubek będzie rozgrzany i płyn nie straci energii (a więc i temperatury) na wyrównanie temperatury wewnątrz.
Podobnie ma się sytuacja w przypadku chłodnych napojów, jednak w tym przypadku kubek możesz zalać najpierw chłodną wodą prosto z lodówki. Pamiętaj, że lepiej nie wkładać go do lodówki lub zamrażarki, chyba że producent pisze inaczej.
Jak transportować kubek termiczny?
Kubek termiczny warto przenosić tak, aby nie obijał się o inne przedmioty. Dlatego też możesz trzymać go w ręce, postawić w uchwycie w samochodzie, czy włożyć do plecaka i torebki, wcześniej go zabezpieczając. Upewnij się, że produkt „nie lata”. Możesz np. zabezpieczyć go kawałkiem ubrania czy ręcznikiem. Oczywiście jeśli posiadasz odpowiednią przegródkę na kubek to również jest doskonały pomysł.
Nie przenoś kubka luzem i staraj się nie dopuszczać, by leżał bądź stał do góry nogami. Jeśli nie został zakręcony w pełni poprawnie może to doprowadzić do wylania się płynu!
Kiedy i jak myć kubek termiczny?
Kubek termiczny należy umyć dokładnie po każdym użyciu. Nawet jeśli procent pozwala na mycie w zmywarce, aby przedłużyć jego trwałość, lepiej robić to ręcznie. Dzięki temu unikniesz zarysowań i dopilnujesz, aby był dokładnie oczyszczony.
Kubek (o ile producent nie zaleca inaczej) myj pod bieżącą wodą za pomocą delikatnej gąbeczki oraz szczotki do butelek. Przyda się również delikatny detergent. Usuń z niego wszystkie zabrudzenia, a następnie osusz go, np. za pomocą ręcznika papierowego. Zwróć szczególną uwagę na uszczelki. Nim schowasz kubek, te powinny być idealnie suche.
Kubek termiczny jest bardzo przydatny
Kubek termiczny to niezwykle przydatny gadżet, który pomoże Ci również zadbać o środowisko i zaoszczędzić pieniądze. Dzięki niemu Twój ulubiony ciepły napój zawsze będzie przy Tobie, niezależnie od tego, czy idziesz biegać, jedziesz do pracy, czy wybierasz się w góry.
To z kolei sprawi, że nie będziesz kupować tak często napojów na mieście i przy okazji zużywać jednorazowych pojemników. Ponadto, jeśli nie masz czasu na poranne przygotowanie kawy, w coraz większej ilości lokalów możesz poprosić obsługę o to, by to właśnie w nim podała Ci zamawiany napój. Dlatego też możesz po prostu mieć go ze sobą i prosić o napełnienie, jeśli akurat będziesz mieć ochotę na coś ciepłego lub zimnego do picia.