Idealna zastawa stołowa to ta zaprojektowana na miarę Twojego stylu i potrzeb. To coś znacznie więcej niż zwykły zestaw naczyń i sztućców. Wybór zastawy stołowej to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także estetyki i atmosfery jaką chcemy stworzyć przy naszym stole. Poznaj tajemnicę porcelany Gerlach i stwórz wyjątkową zastawę stołową, która odzwierciedli Twoją osobowość!
Idealna zastawa stołowa dla Ciebie
Zastawa stołowa na co dzień towarzyszy naszej zabieganej rzeczywistości. Łatwo zatem pominąć fakt, jak istotną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu. Jak wybrać idealną zastawę stołową? Przyjrzyj się z bliska procesowi powstawania wyjątkowej porcelany, poznaj sekret sztućców z historią i napisz swoją opowieść utkaną z niezapomnianych chwil podczas posiłków z najbliższymi.
Zastawa stołowa – naczynia z duszą
Historia zastawy stołowej sięga wielu tysięcy lat wstecz. Jest dowodem wielkiego rozwoju estetyki, a także obyczajów związanych z jedzeniem. Pierwsze naczynia wykonane były z gliny i miały ułatwić spożywanie podstawowych pokarmów starożytnym ludom. W miarę rozwoju cywilizacji stawały się coraz bardziej wyrafinowane i bogatsze. W starożytnym Egipcie zaczęto wytwarzać ceramiczne naczynia codziennego użytku i zdobić je malowidłami i hieroglifami. Ceramika została jednak rozsławiona najbardziej przez chińskie dzieła z dynastii Song. To w tym azjatyckim keaju w X wieku opracowano technikę wypalania porcelany w bardzo wysokich temperaturach, która pozwoliła na tworzenie małych, subtelnych naczyń – prawdziwych dzieł sztuki. Sposób jej wytwarzania był jednak tajemnicą dla Europejczyków przez kolejne kilka stuleci. Mimo licznych wcześniejszych prób, została ona odkryta dopiero w XVIII wieku. W 1708 roku została stworzona pierwsza europejska porcelana, znana jako porcelana Meissen.
XIX-wieczny rozwój przemysłu ceramicznego oraz metalurgicznego umożliwił produkcję naczyń i sztućców na masową skalę. Zastawa stołowa zaczęła podlegać trendom swoich czasów, zaczęto eksperymentować z kształtami i wzorami. W jej skład wchodzą naczynia stołowe (w tym również półmiski, salaterki, wazy etc.), sztućce oraz wszystkie akcesoria używane podczas posiłków.
W dzisiejszych czasach zastawa stołowa stała się czymś więcej niż tylko naczyniami używanymi do spożywania posiłkółw. Jest uznawana jako wyraz kreatywności i indywidualnego stylu. Jest również istotnym elementem dekoracji wnętrz. Wraz z tworzeniem wyjątkowych projektów i wzorów zastawy, jedzenie przestało być wyłącznie zwykłym aktem konsumpcji, a stało się przestrzenią spotkań z bliskimi i łącznikiem między ludźmi i kulturami.
Kluczowe cechy zastawy stołowej
Jaka powinna być idealna zastawa stołowa? Na to pytanie nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Szczęśliwie, żyjemy w czasach, w których każdy może wybrać idealny zestaw dla siebie. Są jednak pewne obiektywne cechy, dzięki którym można określić jakość zastawy. Najważniejszą z nich jest klasa materiału, ale istotny jest również styl, barwa, kształt oraz trwałość i oryginalność, a także to aby zastawa stołowa była funkcjonalna.
Idealna zastawa stołowa – wybierz materiał
Jednym z najbardziej tradycyjnych, a zarazem szlachetnych materiałów używanych do produkcji zastawy stołowej jest delikatna, subtelna, a jednocześnie trwała porcelana. Porcelana to nic innego jak najwyższej jakości i czystości ceramika użytkowa, która dzięki specjalnemu procesowi tworzenia jest prawdziwie długowieczna. Materiał ten od setek lat używany jest do tworzenia najpiękniejszych elementów zastawy stołowej. Zastawa stołowa Gerlach tworzona jest z unikatowej mieszank składników - Royal Ivory Porcelain. Tworzona wyłącznie z naturalnych surowców jest w pełni wegańska. Jej unikatowa barwa w odcieniu kości słoniowej, uzyskana jest w masie a nie poprzez szkliwienie co czyni ją wyjątkowo długowieczną i trwałą.
Sama ceramika zaś jest ogólną kategorią materiałów. Obejmuje ona produkty wytwarzane z takich surowców jak glina, kwarc czy kaolin. Zastawa stołowa może być również wykonana z takich materiałów jak szkło, drewno, srebro czy stal, z której wykonywane są przede wszystkim sztućce.
Jak wybrać idealną zastawę stołową? Styl i wzornictwo
Wzornictwo zastawy stołowej w różnych epokach wyglądało inaczej. Dzisiejsze trendy często czerpią ze wcześniejszych epok oraz bazują na dawnych ludzkich doświadczeniach i można odnaleźć w nich zarówno elementy baroku i rokoko, art déco, a nawet nawiązanie do stylu starożytnego.
Odpowiedni dobór stylu naczyń ma kluczowe znaczenie dla prezentacji dla stole. Zastawa stołowa powinna komponować się ze stylem wnętrza, a także charakterem domu i jego domowników. W końcu zastawa to coś więcej niż tylko komplet naczyń. Jest to element sztuki oraz jeden ze sposobów na wyrażenie naszej estetyki. Ma to związek również z tym, że zdecydowanie wyróżniającymi się trendami we współczesnej sztuce użytkowej są ekologia i minimalizm. Te dwa elementy znajdziesz również we wzornictwie zastawy stołowej Gerlach. Wybierając zastawę stołową o jednostajnej i harmonijnej kolorystyce złamanej bieli, z subtelnymi detalami i dekorami tworzysz ponadczasową kompozycję, która będzie mogła pasować do wnętrza, a także towarzyszyć jego zmianą. Linia FLOW przykładowo, doskonale komponować się będzie z oszczędnym wnętrzem skandynawskim jak i modnym stylem vintage. Idealna zastawa stołowa to ta, która towarzyszy naszemu rozwojowi i zmianom.
Funkcjonalność zastawy stołowej
Funkcjonalność jest jedną z kluczowych cech idealnej zastawy obiadowej. Podstawową rolą naczyń używanych do spożywania jedzenia jest zapewnienie komfortu oraz higieny. Zastawa stołowa powinna zatem być wykonana z materiałów umożliwiających łatwe utrzymanie czystości. Funkcjonalna zastawa stołowa powinna zawierać również różnorodne naczynia. W komplecie powinny znajdować się między innymi talerze, miseczki, miski, salaterki, wazy, filiżanki do kawy i herbaty, a także pełny zestaw sztućców.
Na użytkowy charakter zastawy składają się również styl i wzornictwo przez kształt i rozmiar naczyń. Naczynia powinny być tak, aby wygodnie się nich jadło, mieć odpowiedni rozmiar dostosowany do poszczególnych dań – dość niewygodne i mało eleganckie może być spożywanie tortu z głębokiego talerza na zupę, zdecydowanie bardziej komfortowo będzie go jeść ze specjalnie stworzonego na te okazje talerzyka deserowego. Funkcjonalna zastawa stołowa powinna być uniwersalna i pasować do różnych charakterów posiłków.
Pielęgnacja zastawy stołowej i przechowywanie
Zastawa powinna być łatwa w obsłudze. Niedekorowana zastawa stołowa Gerlach daje nadaje się do czyszczenia w zmywarce, co sprawia, że jest wygona w użytkowaniu.
Istotne jest również wygodne przechowywanie. Zastawa stołowa powinna być dopasowanym kompletem, który umożliwia przechowywanie poszczególnych elementów w ograniczonej przestrzeni szafy czy komody. Warto zwrócić na to uwagę wybierając zastawę do swojego domu.
Warto pamiętać, aby zawsze przechowywać dobrze wysuszone naczynia. Dzięki temu przedłużysz ich żywotność. Jeśli posiadasz kruchą zastawę, która przeżyła już wiele lat, warto korzystać z materiałów ochronnych, oddzielając poszczególne elementy i tym samym zabezpieczając je przed zadrapaniami i zarysowaniami.
Zastawa stołowa – co wchodzi w jej skład?
Idealna zastawa stołowa to komplet naczyń i sztućców, który pozwala na przygotowanie wszystkich typów posiłków. W jego skład wchodzą talerzyki, talarze, miseczki i salaterki, podstawki, misy, wazy, kubki, filiżanki, karafki, sztućce oraz wszystkie akcesoria kuchenne potrzebne do komfortowego nakładania i spożywania posiłków. Warto poświęcić również chwile ważnemu elementowi zastawy stołowej jakim są sztućce.
Sztućce – ozdoba każdego stołu
Komplet sztućców powinien składać się zarówno ze sztućców obiadowych (łyżka, nóż, widelec) jak i sztućców deserowych (łyżeczka do herbaty, widelczyk do ciasta), a także akcesoriów do nakładania. Warto więc postawić na większy komplet sztućców. Doskonałym przykładem idealnego zestawu sztućców komplet sztućców ANTICA składający się a aż 68 elementów. Dodatkowym atutem jest możliwość przechowywania sztućców w wygodnej i bezpiecznej walizce. Dzięki temu można sztućce podzielić na te używane na co dzień i na szczególne okazje.
Zastawa stołowa – niezastąpiona porcelana Gerlach
Porcelana Gerlach to wyjątkowe linie zaprojektowane z myślą o różnych charakterach wnętrz, które składają się z trzech rodzajów talerzy (głębokie, obiadowe, deserowe) a także kompletu deserowego.
Jeśli lubisz minimalizm i funkcjonalność, chcesz, aby nakrycie na stole było lekkie i subtelne idealnym wyborem będzie linia FLOW. Prosta i czysta forma nawiązuje do stylu skandynawskiego. Ta propozycja idealnie sprawdzi się w minimalistycznych i naturalnych wnętrzach.
Dla tych, którzy pragną, aby ich zastawa stołowa była z jednej strony delikatna , ale jednocześnie stanowiła element dekoracyjny, idealnym rozwiązaniem będzie linia porcelany CELESTIA. Łączy ona klasykę z nowoczesnością. Nieoczywiste załamanie linii brzegu naczyń oraz subtelny wzór (relief) nawiązujący do drapowanej tkaniny tworzą małe dzieło sztuki. Jest to kompozycja, która sprawdzi się zarówno w nowoczesnych jak i w tych bardziej klasycznych wnętrzach.
Linia RETRO to najbardziej wyrazista i tradycyjna propozycja, zaprojektowana z myślą o eleganckich, klasycznych wnętrzach. Ta zastawa będzie też idealnie komponować się z wnętrzami w stylu boho, country czy glamour.. Royal Ivory Porcelain RETRO to ponadczasowy projekt obok którego nie da się przejść obojętnie. Stół nakryty tą zastawą będzie jednocześnie romantyczny jak i elegancki.
Warto zwrócić też uwagę na bardzo nowoczesną linię VALOR, którą charakteryzuje kwadratowy kształt naczyń.
Akcesoria stołowe o których warto pamiętać
Warto pamiętać o dodatkowych elementach, które znajdują się na stole i są przydatne w trakcie posiłków. W skład akcesoriów kuchennych wchodzi np. chochla do nalewania zupy, która powinna pasować do całego nakrycia stołu czy w przypadku kuchni włoskiej nóż do pizzy. Przydatny może być również dzbanek termiczny, czy solniczka z pieprzniczką. Pamiętaj, aby wszystkie elementy na stole do siebie pasowały. Wybierając akcesoria kuchenne Gerlach zyskujesz gwarancje jakości i estetyki.
Zastawa stołowa – odpowiednie nakrycie stołu
Sposobów nakrywania do stołu jest bardzo wiele. Zależy od rodzaju posiłku, charakteru imprezy oraz miejsca. Jest to jednak bardzo ważny element, który ma bezpośredni wpływ na atmosferę oraz odbiór posiłku.
Zacznij od tego, aby na każdym miejscu dla gościa postawić talerz główny. Ułożenie poszczególnych naczyń zależy od kolejności i rodzaju planowanych dań. Naczyń nie należy układać jedno na drugim – chyba, że talerz wykorzystywany jest jako podstawka. Kolejne talerze wymienia się z każdym daniem. Głębokie talerze należy ustawiać na podstawce.
Przy talerzach bazowych powinien znajdować się komplet sztućców. Jeżeli do dania serwuje się pieczywo należy podać osobny mały talerzyk i postawić go po lewej stronie. Pamiętaj o tym, żeby każdy gość siedzący przy stole miał odpowiednio dużo miejsca. Zaleca się, aby każda osoba miała wyznaczone ok. 60 cm miejsca przy stole wyłącznie dla siebie. W wypadku sztućców do standardowego, trzydaniowego posiłku należy podać: łyżkę do zupy, nóż, widełek, widelczyk oraz łyżeczkę deserową. Sztućce układa się po obu stronach talerza bazowego w kolejności podawanych potraw, licząc od zewnątrz nakrycia. Ostrze noża ułożonego po lewej stornie powinno być skierowane do wewnątrz. Obok niego po lewej stornie powinna być ułożona łyżka. Widelec natomiast bezwzględnie znajduję się po stronie prawej. W przypadku dania bez bez zupy widelec i nóż mogą być ułożone razem po prawej stornie, przy czym bliżej talerza znajduje się widelec, a następnie nóż ponownie z ostrzem skierowanym w stronę brzegu talerza. Sztućce deserowe mogą być ustawione równolegle do krawędzi stołu nad talerzem. Jeśli na stole pojawia się pieczywo warto również podać dodatkowo widelczyk do masła. Umieszcza się go na bocznym talerzyku. Łyżeczka do kawy powinna być przy filiżance i spodeczku.
Idealna zastawa obiadowa daje możliwość kreowania rzeczywistości i tworzenia niezwykłej atmosfery wokół stołu. Stwórz niezapomniane chwile, zadbaj o komfort i wygodę bliskich i podaruj sobie radość celebrując codzienność z Gerlach.