Czy wiesz, jakie kieliszki do czerwonego wina wybrać? Dowiedz się, jaki powinny mieć kształt i na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru. Czy jakość szkła ma znaczenie i jaki model najlepiej sprawdzi się na prezent dla bliskiej osoby?
Kieliszki do czerwonego wina – dlaczego wybór odpowiednich jest ważny?
Wybór odpowiednich kieliszków do czerwonego wina jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, wymaga tego kultura picia tego alkoholu. Nie robi to aż takiego znaczenia w sytuacjach prywatnych, jednak w sytuacjach formalnych, lub w trakcie ważnych uroczystości po prostu warto o tym pamiętać.
Ponadto odpowiedni kształt kieliszków pozwala na adekwatne do pitego trunku uwalnianie się aromatów, czy zachowanie temperatury. Dlatego też wybór odpowiednich kieliszków do wina jest istotne również ze względów praktycznych.
Główne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kieliszków do czerwonego wina
W trakcie wyboru kieliszków do wina należy zwrócić uwagę na:
- ich kształt,
- grubość ścianek,
- nadają się do zmywarki,
- na materiał wykonania,
- miejsce produkcji.
Jakie kieliszki do czerwonego wina?
Kieliszki do czerwonego wina powinny mieć stosunkowo szeroką czaszę. Są też nieco większe od kieliszków do wina białego. Powinny być wykonane z cienkiego, idealnie przejrzystego szkła. Sprawdź np. kieliszki do czerwonego wina FLOW lub MODERN.
Jakie są kieliszki do czerwonego wina Gerlach?
Kieliszki do czerwonego wina od marki Gerlach zostały wykonane z crystalline premium glass, czyli bezołowiowego szkła kryształowego. Zapewnia ono wyjątkową przejrzystość i piękny dźwięk uzyskiwany w trakcie toastu, co podkreśli każdą chwilę spędzaną z bliskimi. Stabilna nóżka oraz gładka, łagodna dla ust krawędź czynią korzystanie z nich wyjątkowo przyjemnym.
Takie szkło jest również trwalsze od standardowego. To zapobiega łatwemu rysowaniu się kieliszków, dzięki czemu przez dłuższy czas zachowają swój elegancki wygląd.
Kieliszki nadają się do mycia w zmywarce, a ponadto można wykorzystywać je na wiele różnych sposobów, np. do podawania wody, czy przygotowywania deserów zaprezentowanych w ciekawy sposób.
Wszystkie modele znajdziesz w zestawach dla 6 osób. Każdy z nich jest idealnie dopasowany do porcelany oraz sztućców z tej samej linii, co pozwoli Ci w prosty sposób stworzyć idealnie skomponowaną zastawę stołową.
To też produkty, które doskonale sprawdzą się jako kieliszki do wina na prezent.
Kieliszki do czerwonego wina FLOW – prostota i funkcjonalność
Kieliszki do czerwonego wina FLOW łączą w sobie prostotę i funkcjonalność. Posiadają tradycyjny, opływowy kształt, który jest ponadczasowy i doskonale sprawdzi się w większości nowoczesnych jadalni. Pojemność 390 ml pozwoli na podanie czerwonego wina, jak i innych napojów. To doskonały wybór dla osób, którym zależy na uniwersalnym komplecie kieliszków.
Kieliszki do czerwonego wina MODERN – kieliszki w nowoczesnym wydaniu
Kieliszki do czerwonego wina MODERN posiadają nieco wyraźniej zaznaczony kształt. Geometryczny kształt sprawia, że doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Są też większe od kieliszków FLOW – ich pojemność wynosi 550 ml. To sprawia, że doskonale nadają się również do podawania różnorodnych drinków, także bezalkoholowych.
Jaki kieliszek uniwersalny wybrać?
Jeśli nie przepadasz za czerwonym winem, a jednak chcesz mieć w domu komplet kieliszków, który sprawdzi się również do niego, postaw na kieliszek uniwersalny. W ofercie marki Gerlach znajdziesz dwa takie modele, które znajdziesz w linii CELESTIA oraz VALOR. Ten pierwszy model to tradycja w unowocześnionym wydaniu. Doskonale sprawdzi się on w trakcie wesel oraz innych ważnych uroczystości. Z kolei kieliszek VALOR to idealny wybór dla osób, które szczególnie cenią sobie nowoczesne podejście do aranżacji wnętrz. Jego kształt idealnie łączy się z kwadratowymi naczyniami oraz sztućcami o bardziej wyrazistych kształtach.
Czy szkło jest bezpieczne w użytkowaniu?
Współcześnie wykorzystywane, bezołowiowe szkło kryształowe jest w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, ponieważ nie wchodzi w reakcję z alkoholem i innymi płynami. Używają szkła, należy jednak zawsze zachować ostrożność. Kieliszek, który spadnie na podłogę może się po prostu stłuc. Jeśli coś takiego się wydarzy, pamiętaj o tym, aby dokładnie posprzątać po użytkowaniu. Warto nie tylko zmieść szkło, ale również odkurzyć i przemyć podłogę, aby zebrać wszystkie kawałki szkła.
Jak ułożyć kieliszki do czerwonego wina na stole?
Ułożenie kieliszków do czerwonego wina na stole powinno być zgodne z przyjętymi zasadami etykiety. Zgodnie z nimi, kieliszki układa się po prawej stronie talerza, nieco powyżej noża. Układa się je od najmniejszego do największego, co zwykle oznacza, że pierwszy z kolei jest kieliszek do wody, następnie do wina białego i czerwonego. Jeśli w trakcie danego posiłku nie podawany jest jakiś rodzaj wina, kieliszek należy pominąć. Takie ułożenie kieliszków na stole pozwala na stworzenie zastawy stołowej, która nie tylko elegancko się prezentuje, ale również jest wygodna i użyteczna dla gości.
Pamiętaj, że układając kieliszki na stole należy upewnić się, czy są one czyste i lśniące. Układając je, staraj się nie dotykać czaszy, a przed przyjściem gości możesz delikatnie wypolerować te sztuki, które tego wymagają. Zastawa szklana jest nie mniej ważna, niż ta z porcelany!
Jak dbać o kieliszek do czerwonego wina?
Kieliszki do czerwonego wina należy myć po każdym użyciu. Możesz zrobić to ręcznie lub za pomocą zmywarki. Po umyciu warto wypolerować kieliszki, używając czystej, suchej szmatki bądź ręcznika papierowego. Tak przygotowane, przechowuj w pozycji stojącej lub wykorzystaj specjalne systemy do przechowywania kieliszków, które pozwalają na trzymanie ich stopką do góry. To pozwoli na uniknięcie zbierania się kurzu i brudu w czaszy kieliszka. Jeśli nie posiadasz tego typu systemów pilnuj, aby kieliszki nie dotykały jeden drugiego, stojąc w szafce.
W razie konieczności transportu kieliszków zadbaj o to, by odpowiednio je zabezpieczyć. Szkło jest twarde, ale przy tym dość kruche, dlatego w łatwy sposób można je uszkodzić. Kieliszki włóż do kartonu, wyłożonego wypełnieniem, np. ręcznikami papierowymi, czy materiałem.