Miejsce, w którym śpisz, powinno być przyjemną przestrzenią. Jakie kwiaty do sypialni wybrać, aby czuć się lepiej? Sprawdź najciekawsze gatunki i dowiedz się, czy umieszczanie roślin w okolicy łóżka to dobry pomysł.
Czy kwiaty w sypialni to dobry pomysł?
Jeszcze nie tak dawno często można było usłyszeć, że rośliny w sypialni to nie jest dobry pomysł, ponieważ nocą „zabierają tlen”. Jednakże prawda jest taka, że posiadanie ich w tym pomieszczeniu ma więcej zalet niż wad. Przede wszystkim wyraźnie poprawiają one jakość powietrza. Niektóre rośliny mają zdolność do oczyszczania go z toksyn, takich jak formaldehyd, benzen czy toluen. Ponadto oddają one wodę przez liście i glebę w doniczce, co zwiększa lokalnie wilgotność. Zielona barwa redukuje zaś stres, a niektóre rośliny produkują też tlen nocą. To wszystko sprawia, że ich obecność może poprawiać jakość snu.
Oczywiście mają one też pewne wady. Niektóre gatunki mogą uczulać, a inne wydzielają intensywny zapach, który może drażnić szczególnie wrażliwe osoby. Dlatego warto dobierać je rozsądnie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze rośliny do sypialni?
Wybierając kwiaty do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, warto dobrać takie gatunki, które dobrze oczyszczają powietrze oraz takie, które wytwarzają tlen również nocą. Dobierz je też pod kątem panującym w pokoju warunków. Pamiętaj, że niektóre gatunki preferują mocne oświetlenie, większość – lubi rozproszone światło, a część radzi sobie w miejscach mocno zacienionych. Zwróć też uwagę na swoją wiedzę i możliwości. Jeśli nie znasz się na kwiatach doniczkowych warto wybierać gatunki proste w uprawie, które dobrze znoszą zarówno przesuszenie, jak i przelanie.
Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta zwróć również uwagę na to, czy dany gatunek nie jest trujący. Niektóre rośliny mogą też pylić i uczulać. Zadbaj również o dobranie kwiatów o łagodnych, uspokajających zapachach.
Kwiaty produkujące tlen nocą do sypialni
Kwiaty do sypialni, które produkują tlen również nocą to naprawdę bardzo dobry wybór! Takie gatunki wykorzystują fotosyntezę CAM, dzięki której pobierają dwutlenek węgla z powietrza nawet przy braku dostępu do światła słonecznego. Jedną z najpopularniejszych roślin tego typu jest sansewieria znana także jako wężownica. To jeden z najlepszych wyborów do sypialni, ponieważ ponadto doskonale oczyszcza powietrze z toksyn, jest bardzo odporna i dobrze znosi półcień.
Warto zwrócić uwagę również na aloes, który jest znany ze swoich właściwości leczniczych czy opuncję, która nie jest wymagająca i doskonale radzi sobie w wielu warunkach. Sprawdź też żyworódkę, czyli kalanchoe, niewielką roślinę, która pięknie kwitnie.
Kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni
Oczyszczanie powietrza to niezwykle cenna funkcja wielu roślin doniczkowych i naprawdę warto otaczać się tego typu kwiatami. Wspomniany już skrzydłokwiat nie jest jedynym gatunkiem, który warto wybrać właśnie z tego powodu. Bardzo dobrym wyborem będzie też epipremnum złociste, czyli prosta w uprawie roślina o pnącym się pokroju, która dobrze radzi sobie także w półcieniu. Możesz postawić też na bluszcz pospolity, który może pomóc w np. ograniczeniu ilości pleśni w pomieszczeniu. Inne ciekawe gatunki to zielistka Sternberga, dracena, palma areca, czy paprotka bostońska.
Jakie kwiaty doniczkowe odprężają poprzez swój zapach?
Aromaterapia to nie mit! Istnieją zapachy, które naprawdę mogą rozluźniać i uspokajać. Królową w tym względzie jest bez wątpienia lawenda. Jej zapach jest jednym z najmocniej przebadanych pod kątem uspakajających właściwości. Pomaga ona obniżyć napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie. Dobrym pomysłem może być też jaśmin, który działa dość podobnie do lawendy, a także gardenia, eukaliptus, czy pelargonia pachnąca.
Pamiętaj, że odbiór zapachów jest bardzo indywidualny i choć są takie, które na większość populacji działają odprężająco, Ty możesz być wyjątkiem! Jeśli więc np. po prostu nie lubisz zapachu lawendy, nie musisz próbować tego zmieniać. Osoby wyjątkowo wrażliwe na zapachy mogą poczuć rozdrażnienie przez obecność takich roślin i wówczas lepiej ich po prostu unikać.
Jakie kwiaty do sypialni? Lista
Podsumowując, poniżej znajduje się lista ciekawych kwiatów, które sprawdzą się w sypialni. Pamiętaj, aby przed zakupem dowiedzieć się więcej o konkretnych wymaganiach danego gatunku i odmiany.
- Sansewieria (wężownica)
- Aloes zwyczajny
- Skrzydłokwiat
- Epipremnum złociste
- Bluszcz pospolity
- Zielistka Sternberga
- Dracena
- Palma Areka
- Paprotka bostońska
- Lawenda
- Jaśmin
- Gardenia
- Pelargonia pachnąca
- Eukaliptus doniczkowy
- Zamiokulkas
- Kalanchoe
- Orchidea (Phalaenopsis)
- Aglaonema
- Stefanotis bukietowy
Kwiaty do sypialni – jakich lepiej unikać?
Chociaż większość roślin będzie wspierać zasypianie, istnieją takie kwiaty, których lepiej unikać w sypialni. Przede wszystkim rośliny silnie pachnące, takie jak hiacynty czy frezje mogą być wieczorem drażniące nawet dla osób, które nie są bardzo mocno wyczulone na zapachy. Warto unikać też roślin, które produkują nocą duże ilości dwutlenku węgla. Do takich można zaliczyć duże fikusy, draceny o rozbudowanym systemie liści, czy też bardzo duże palmy.
Jak rozmieścić rośliny w sypialni?
Sam zakup roślin to nie wszystko. Ważne jest też to, aby zadbać o odpowiednie rozmieszczenie ich w przestrzeni. Po pierwsze, nie ustawiaj ich w bliskim sąsiedztwie poduszki, czy na wezgłowiu łóżka. Wiszącym roślinom zapewnij zaś wiszące kwietniki. Pamiętaj, że nie potrzebujesz wielu roślin, aby pozytywnie wpływały one na jakość snu – wystarczy kilka, zwłaszcza jeśli posiadasz małą przestrzeń. Zapewnij roślinom dostęp do światła oraz odpowiednią wentylację, która powinna pomóc w funkcjonowaniu również i Tobie.
Kwiaty do sypialni – warto o nich pomyśleć!
Jeśli jeszcze nie masz kwiatów w sypialni, naprawdę warto wziąć pod uwagę ukwiecenie swojego otoczenia. Chociaż opieka nad nimi na początku może być wymagająca, to obecność roślin po prostu popłaca. Pozytywnie wpłyną one na Twoje zdrowie i samopoczucie, a samo obserwowanie ich wzrostu może być po prostu interesujące. Pamiętaj, że do opieki nad nimi przydadzą Ci się podstawowe akcesoria, takie jak nożyczki, łopatka czy drobny sekator.