Jakie niskie iglaki do ogrodu wybrać? Dzięki nim stworzysz piękne, zimozielone klomby, albo niezbyt wysoki żywopłot, który będzie fantastycznie się prezentował, niezależnie od pory roku. Sprawdź, jakie gatunki warto wybrać, jakimi narzędziami o nie dbać i na co zwrócić uwagę.
Jakie niskie iglaki do ogrodu wybrać? Sprawdź warunki
Nim podejmiesz decyzje o wyborze konkretnego gatunku roślin, zwróć uwagę na to, jakie warunki możesz zaoferować konkretnemu gatunkowi bądź odmianie. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać nie tylko takie, które Ci się podobają, ale również takie, które po prostu będą dobrze rosnąć w okolicy Twojego domu. Zwróć szczególną uwagę:
- na standardowe temperatury zimą i latem w Twojej okolicy;
- na jakość gleby;
- na poziom pH gleby;
- na poziom nasłonecznienia w miejscu, w którym chcesz posadzić roślinę.
Możesz np. przygotować sobie specjalną tabelę, w której wypunktujesz wszystkie za i przeciw dotyczące danego gatunku, co pomoże wybrać Ci ten najlepszy. Pamiętaj również o bioróżnorodności. Lepiej postawić na kilka różnych roślin, co zadba o stan gleby wokół Twojego domu.
Niskie iglaki do ogrodu – stwórz żywopłot
Jeśli szukasz niskich iglaków do ogrodu, które stworzą elegancki żywopłot, zwróć szczególną uwagę na żywotniki, jodły oraz jałowce. Stworzysz z nich naprawdę wyjątkowe kompozycje. Żywopłot możesz wykorzystać do odgrodzenia podjazdu samochodowego od reszty terenu, do stworzenia ścieżek czy nawet tajemniczego labiryntu – ogranicza Cię tylko wyobraźnia.
Inne rośliny, które sprawdzą się właśnie jako żywopłoty to różne rodzaje cisów i świerki. Jeśli chcesz postawić na te drugie, zwróć szczególną uwagę na świerk serbski (osiąga ok. 30 cm po 10 latach uprawy), Karel (osiąga ok. 75 cm), czy Nana, osiągający do 1 m wysokości.
Niskie iglaki do ogrodu – ozdoby klombu
Jeśli chcesz stworzyć klomb pełen pięknych roślin, dobierz do niego przynajmniej jeden zimozielony gatunek. W tym przypadku możesz naprawdę przebierać! Dobrym rozwiązaniem może okazać się jałowiec pospolity, czy niektóre odmiany modrzewia europejskiego. Zwróć uwagę na polską odmianę Kórnik, która charakteryzuje się niskimi rocznymi przyrostami. Jego korona tworzy kulę albo stożek. Ciekawy może być również modrzew o nazwie Little Bogle, który po 10 latach osiąga ok. 1,5 m.
Może spodobać Ci się również jodła górska, zwłaszcza w odmianie Compacta. Jest niska i naprawdę zwarta, a po ok. 30 latach osiąga wysokość zaledwie 3-4 metrów. Warto wybrać ją jednak do miejsc, które są stosunkowo ciepłe pod względem klimatu.
Jakie niskie iglaki posadzić przy oczku wodnym?
Rośliny przy oczku wodnym powinny być wytrzymałe i efektowne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się więc cyprysik nutkajski. Jego gałęzie tworzą niezwykłe kształty, dlatego od XIX w. jest sadzony jako roślina ozdobna. W naturalnych warunkach osiąga do 35 m, jednak istnieją obecnie niższe odmiany. Zwróć uwagę na przykład na odmianę Aurea, która osiąga po 10 latach zaledwie 2,5 m. Ciekawe aranżacje stworzysz też z odmianą Aureovariegata.
Inną rośliną, która zwróci uwagę swoim kolorem, jest świerk kłujący. Ma on małe wymagania, dzięki czemu urośnie niemal wszędzie, a przy odpowiedniej pielęgnacji będzie niezbyt wysokim, eleganckim drzewkiem ozdobnym.
Niskie iglaki do ogrodu – kształtuj je odpowiednio
Jeśli chcesz, aby iglaki w Twoim ogrodzie nie tylko zdrowo rosły, ale również pięknie wyglądały, koniecznie musisz je odpowiednio kształtować poprzez przycinanie. Dzięki temu będą miały idealną wysokość. Dotyczy to szczególnie żywopłotów, które w sezonie należy przycinać nawet kilkukrotnie. Warto pamiętać, że przycinanie odmładza rośliny i sprawia, że przez wiele lat będą wyglądały naprawdę bujnie.
Żywopłoty możesz ukształtować dzięki specjalnym nożycom od GERLACH. Z kolei pojedyncze krzewy uformujesz dzięki sekatorom jedno- lub dwuręcznym.
Zielony ogród jest łatwiejszy w utrzymaniu
Zielony ogród pełen przemyślanych, wytrzymałych roślin może być łatwiejszy w utrzymaniu, niż idealny trawnik. Dlatego sadzenie różnorodnych iglaków to idealne rozwiązanie dla tych, którym brakuje czasu na regularne koszenie. Ważne jest to, aby stworzyć przestrzenie specjalnie dla roślin, które będą cieszyć oko niezależnie od pory roku. Znacznie zmniejszy to połać terenu, która będzie wymagała użycia kosiarki. Dlatego nie czekaj i wybierz odpowiednie rośliny dla siebie.