Patelnia stalowa Prestige 28 cm
Kaczka z purée z ziemniaków i buraczkami to pomysł na naprawdę smaczny obiad. Ten drób to, oprócz gęsi prawdziwy drobiowy lider w kategorii „zero waste”. Praktycznie każda jej część może być wykorzystana w kuchni. Do celów kulinarnych możesz wykorzystać te części tuszy, które u drobiu grzebiącego uznawane są za niejadalne, jak głowa czy język. Oprócz popularnych piersi i nóżek można wykorzystać także tłuszcz kaczki do smażenia lub pieczenia, a nawet wykorzystać kości do przygotowania aromatycznego bulionu. Sprawdź przepis opracowany przez Adama Borowicza. Do jego przygotowania przyda Ci się wygodna patelnia.
Co jest potrzebne na kaczę z purée z ziemniaków i z buraczkami?
- 2 piersi z kaczki
- 500 g ziemniaków
- 3 średnie buraki
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz do smaku
- świeże zioła, np. tymianek, rozmaryn, liście botwinki (opcjonalnie)
Jak przygotować kaczę z purée z ziemniaków i z buraczkami?
Kaczkę oczyść z nadmiaru tłuszczu i skórki. Posól ją i popieprz z obydwu stron. Patelnie rozgrzej na średnim ogniu. Gdy będzie gorąca, dodaj piersi z kaczki skórą w dół i smaż przez 5-7 minut. Skóra powinna stać się złocista i chrupiąca. Polecamy szczególnie patelnię PRESTIGE.
Odwróć pierś z kaczki i smaż je przez kolejne 5-7 minut, aż mięso dobrze się usmaży. Zdejmij je z patelni i odstaw na bok.
Jak przygotować purée ziemniaczane?
Ziemniaki obierz, umyj i pokrój je w kostkę. Zagotuj wodę, w międzyczasie ją soląc. Dodaj do niej ziemniaki i gotuj aż do ich miękkości. Następnie odcedź je i rozgnieć lub przetrzyj przez praskę do ziemniaków, w ten sposób tworząc gładką masę. Dopraw je solą i pieprzem. Możesz dodać masło lub śmietanę, aby uzyskać kremową konsystencję.
Jak przygotować buraczki?
Buraczki obierz i pokrój w kostkę. Zagotuj wodę w garnki, posól ją i dodaj buraczki. Gotuj je, aż będą miękkie, lecz dalej chrupkie. Odcedź je i odstaw aż wystygną.
Jak podać kaczkę z purée z ziemniaków i z buraczkami?
Na talerzu ułóż porcję purée ziemniaczanego. Tuż obok umieść kawałki buraczków. Piersi z kaczki pokrój na plastry i również dodaj je na talerz. Opcjonalnie możesz udekorować danie świeżymi ziołami, np. tymiankiem, rozmarynem lub liśćmi botwinki.
W jakich krajach kaczka to popularne danie?
Kaczka jest popularnym składnikiem w kuchni wielu kultur na całym świecie. Na przykład w kuchni chińskiej podawana jest w formie kaczki pekińskiej, a z kolei w kuchni francuskiej jest często wykorzystywana do przygotowania dań takich jak confit de canard (kaczka konfitowana) lub magret de canard (pierś kaczki).
Dlaczego warto jeść kaczkę?
Kaczka ma dużo żelaza, białka, witamin i indeks glikemiczny równy zero. Tłuszcz z kaczki, zwłaszcza gdy jest zdrowo wykorzystywany (na przykład do pieczenia mięsa zamiast smażenia), może zawierać korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą mieć pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Dlatego też może być dobrym dodatkiem do zbilansowanej diety.
Jak smażyć kaczkę?
Pierś trzeba ponacinać, by tłuszcz mógł się swobodnie wytopić. Dlatego kaczkę smaż najpierw w niższej temperaturze, później w wyższej.
Dlaczego kaczka powinna częściej gościć na stołach?
Kaczkę, wielu smakoszy uważa jest za najszlachetniejszy rodzaj mięsa drobiowego. Jej mięso, nawet podczas pieczenia, zachowuje soczystość i kruchość. Zawiera dużo białka.
Adam Borowicz
Adam Borowicz – kucharz ze Śląska, popularny vloger, autor i gospodarz wielu znanych programów kulinarnych m.in. „To je Borowicz" w TVP oraz „Co je Borowicz na Śląsku" na antenie Canal+ Kuchnia. Charyzmatyczna postać i wymagający juror (możecie kojarzyć go m.in. z jury I edycji „Family Food Fight. Pojedynek na smaki"), który obecnie inspiruje kulinarnie w programach grupy mediowej Polsatu. Łączy pasję i pracę — w poszukiwaniu nowych smaków odwiedził ponad 40 krajów. Bardzo ceni różnorodność kuchni świata, ale kocha również śląskie smaki, tworząc z nich wyśmienite sezonowe dania.