Lipiec
W lipcu właściciele przydomowych oczek wodnych powinni zwrócić szczególną uwagę na pojawiające się w wodzie glony. Jest to spowodowane dużą ilością dostającego się do środka światła, które wpływa na ich szybszy rozwój. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, przysłaniajmy zbiornik wodny tak, aby był on nasłoneczniony jedynie przez około 5 godzin. Podczas upałów, zadbajmy o odpowiednie napowietrzanie oczka wodnego oraz uzupełnianie stanu wody po odparowywaniu poprzez włączanie fontanny.
Sierpień
Połowa sierpnia to doskonały czas na sadzenie krzewów i drzew iglastych. Pod koniec miesiąca powinniśmy dokonać ostatniego przycinania naszych roślin tak, aby zdążyły się wzmocnić i zregenerować przed zimą. Jeśli nadal panują sierpniowe upały, podlewajmy obficie nasz trawnik, kwiaty oraz rośliny w pojemnikach i donicach – pamiętajmy jednak, aby wykonywać tą czynność wieczorem lub bardzo późnym po południem.
Wrzesień
Wrześniowe dni i noce są stosunkowo ciepłe, dlatego bez większych obaw możemy zdecydować się jeszcze w tym czasie na sadzenie drzew i krzewów oraz zakładanie nowego trawnika.
Październik
Szczególnie od połowy października, zaczynają pojawiać się systematycznie nocne przymrozki, dlatego na początku miesiąc musimy się zmobilizować i przeprowadzić ostatnie przygotowania ogrodu przed nastaniem chłodu. Grabimy oraz kosimy po raz ostatni trawnik, czyścimy oczka wodne z martwych części roślin i nadmiaru mułu. Pamiętajmy, aby powoli zmniejszać porcje żywności dla ryb w oczku wodny, aby pozwolić im na naturalne zapadanie w sen zimowy.
Listopad
W listopadzie przeprowadzamy już jedynie czynności oczyszczające nasz ogród, głównie ograniczając się do grabienia trawnika z opadających liści oraz gałązek
Grudzień
Ten zimowy czas możemy poświęcić w ogrodzie na formowanie, czyli nadawanie kształtu koronom drzew liściastych - przycinamy tylko te drzewa w ogrodzie, które nie wydziałają dużych ilości soków. Użyjmy do tego celu sekatora teleskopowego, który pozwoli w wygodny sposób przyciąć wyższe drzewa, dzięki możliwości dostosowania długości ramiona narzędzia do przycinanej rośliny. Jeśli posiadamy oczko wodne, wykonujemy przeręble w lodzie, aby ułatwić oddychanie rybom. Wielkość przerębli dostosowujemy do wielkości zbiornika wodnego tak, aby nie doprowadzić do załamania się całej pokrywy lodowej na wodzie.