Każdy z miesięcy w roku oznacza inne obowiązki do wypełnienia dla ogrodnika, dlatego poniżej przygotowaliśmy kalendarz prac ogrodniczych, aby zebrać wszystkie najważniejsze prace, które należy wykonać, aby nasz ogród był piękny i zadbany. Nie zapomnij zaopatrzyć się wcześniej w wysokiej jakości narzędzia ogrodnicze.
Styczeń
Styczeń często zaskakuje nas dosyć obfitymi opadami śniegu, dlatego pamiętajmy, aby regularnie odśnieżać i strzepywać nadmiar śniegu z naszych roślin. Gdy odśnieżamy ścieżki w ogrodzie, nie przerzucajmy śniegu na trawnik – ubity śnieg wolniej topnieje i może spowodować gniecie trawy.
Jeśli tylko to możliwe, unikajmy chodzenia po trawniku zimą, gdyż trawa jest wtedy znacznie osłabiona i łatwo ją uszkodzić pod wpływem naszego ciężaru.
Luty
Wraz z nadejściem końca miesiąca, możemy rozpocząć pierwsze pielęgnacyjne przycinania drzew i krzewów. Bądźmy jednak ostrożni, gdyż nie wszystkie gatunki mogą być przycinane tak wcześnie. Na przykład, drzewa i krzewy wydzielające dużo soku (klon, topola, wiśnia) powinny być przycinane latem.
Marzec
Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie żywopłot z bukszpanu lub cisu, możemy zabrać się za jego przycinanie w połowie marca. Możemy również zająć się naszym trawnikiem — oczyśćmy go z liści, gałązek i suchej trawy, zakopmy i wyrównajmy kretowiska oraz usuńmy pojawiające się chwasty.
Kwiecień
W tym miesiącu słoneczna i ciepła pogoda pozwala nam na wykonanie bardziej wymagających prac ogrodniczych. Możemy posadzić drzewka, krzewy zimozielone oraz rośliny iglaste, skosić trawę po raz pierwszy w sezonie oraz przystrzyc trawnik w miejscach niedostępnych dla kosiarki, najlepiej za pomocą nożyc do trawy.
Maj
W tym miesiącu trawa rośnie jeszcze intensywniej, niż w kwietniu, dlatego koszenie trawnika powinniśmy wykonywać raz w tygodniu, na wysokość około 5 cm. Nie odkładajmy tej pracy na koniec miesiąca, gdyż będziemy zmuszeni przyciąć ją zbyt mocno, co spowoduje jej osłabienie.
Czerwiec
Druga połowa czerwca to czas na strzyżenie żywopłotów iglastych jak i liściastych. Aby uformować ładnie nasz żywopłot, najlepiej skrócić go o 2/3 długości pędów. Dzięki temu nadamy elegancką formę oraz pobudzimy roślinę do szybszego wzrostu.