Czy wiesz, kiedy przekopywać ogródek? To może się przydać nie tylko przed przygotowaniem grządek. Dlaczego to ważna czynność? Jakie akcesoria ogrodowe warto wówczas wykorzystać? Sprawdź nasze porady i stwórz piękny ogród.
Przekopywanie ogródka – tylko przy grządkach?
Przekopywanie ogródka zwykle kojarzy się z ogródkami warzywnymi i rabatkami kwiatów. I choć owszem, to właśnie je zwykle przekopuje się regularnie, to nie oznacza, że zadanie to dotyczy tylko ich. Ziemię warto przekopć również przed posadzeniem trawy, czy drzewek albo krzewów. Jeśli zaś na danym terenie rośnie już trawnik, warto co jakiś czas go nakłuć. Cel tego działania jest zbliżony do powodów, dla których przekopuje się ogródek.
Dlaczego warto przekopywać ogródek?
Przekopywanie ogródka to zadanie, które wykonuje się regularnie i jest jednym z podstawowych zadań pielęgnacyjnych. Dzięki niemu gleba rozluźnia się i napowietrza, co pozwala korzeniom rozwijać się w odpowiedni sposób. Taka ziemia lepiej magazynuje wodę i staje się bardziej przepuszczalna. Ponadto dzięki temu zwalcza się część chwastów, wyrywając je wraz z korzeniami i zapobiegając temu, aby zaczęły ponownie rosnąć. Przekopując, możesz również nawozić ziemię. To wszystko sprawia, że często jest to zadanie niezbędne, aby posadzić nowe rośliny, zwłaszcza jeśli chodzi o wysiew nasion i cebul.
Kiedy przekopywać ogródek?
Ogródek warto przekopać nawet kilka razy do roku. Możesz zacząć już jesienią, jeśli np. chcesz przygotować grządki na kolejny rok. Wówczas dobrym pomysłem jest również wprowadzenie nawozów zielonych z kompostownika. Warto jednak robić to tak, aby ziemia wciąż była częściowo zbrylona, tzw. na ostro.
Następnie ogródek należy przekopać na wiosnę, nim wsadzisz do gleby rośliny. Warto zrobić to 2-3 tygodnie przed sadzeniem, aby w tym czasie dodatkowo nawieźć ziemię. Pamiętaj, aby nie robić tego w momencie, kiedy ziemia jest zbyt mokra. Gliniasta konsystencja utrudni Ci pracę.
Kolejne przekopanie może się odbyć po zbiorach lub kiedy chcesz stworzyć późniejsze nasadzenia, np. na jesienne warzywa.
Jakie narzędzia przydadzą Ci się do przekopania ogródka?
Do przekopania ogródka przygotuj przede wszystkim szpadle ogrodowe oraz wygodne, duże grabie. Stawiaj na dobrej jakości, wzmocnione narzędzia, dzięki czemu nie będą się one wyginać w trakcie pracy. Możesz sięgnąć też po widły, które także sprawdzają się w tych zadaniach. Warto też zabezpieczyć dłonie, np. rękawicami. Możesz przygotować sobie również taczkę, aby np. przetransportować piasek, czy kompost.
Jak przekopywać ogródek krok po kroku?
Zacznij od przygotowania terenu, na którym ma powstać grządka czy rabatka. Warto najpierw oczyścić go z np. gałęzi czy kamieni. W suchym okresie warto ziemię umiarkowanie podlać dzień przed rozpoczęciem pracy – to ułatwi sam proces przekopywania. Warto też oznaczyć granice grządki czy rabatki, zwłaszcza jeśli chcesz stworzyć estetyczny prostokąt czy kwadrat.
Następnie zacznij samo przekopywanie, pracując rzędami, od brzegu aż do środka. Szpadel wbijaj na głębokość ok. 20-30 cm. Odwracaj bryły ziemi i lekko je rozdrabniaj. W tym czasie możesz dodawać do ziemi również obornik lub kompost, mieszając go z glebą. Staraj się też wyrównywać teren i jeśli np. znajduje się w nim wyraźnie wgłębienie, dosyp tam ziemi. Dzięki temu woda nie będzie się tak łatwo zbierać.
Po przygotowaniu grządka powinna mieć ok. 2-3 tygodnie „spokoju”, zwłaszcza jeśli była nawożona. Jeśli posadzisz na niej rośliny od razu mocne stężenie takowego mogą sprawić, że się spalą, dlatego naprawdę warto na to uważać.
Czy glebę trzeba przekopywać przy każdym nasadzeniu?
Nie! To zależy od tego, co dokładnie sadzisz i w jaki sposób chcesz prowadzić swoją przydomową hodowlę. Jeśli np. sadzisz krzewy lub drzewa zwykle wystarczy wykopać sam dół i przekopywanie otoczenia nie jest konieczne. Istnieją też ogrody prowadzone w duchu „no dig”, czyli bez przekopywania. Polega to na regularnym ściółkowaniu i dodawaniu warstwa kompostu oraz materii organicznej na górę. Rośliny wsadza się we wgłębienia, bez kopania.
Czy płodozmian na grządkach jest konieczny?
Płodozmian nie zawsze jest absolutnie konieczny, ale jak najbardziej w większości przypadków jest mocno zalecany. Regularna zmiana pomaga zapobiegać wyjaławianiu się gleby, sprawia, że rośliny rosną szybciej i dają lepsze plony. Jest to też dobre dla utrzymania odpowiedniej równowagi biologicznej. Warto dzielić grządki tak, aby rosły na nich rośliny o różnych wymaganiach, np. w pierwszym roku żarłoczne pomidory, w drugim mniej wymagające marchewki, a w trzecim te o niewielkich wymaganiach, jak sałata.
Dbaj o swój ogród przez cały rok
O ogród warto dbać przez cały rok, aby utrzymywać rośliny w dobrym stanie. To nie tylko przekopywanie ogródka, ale również regularne podlewanie, czy też przycinanie roślin. Ten zabieg, jeśli jest odpowiednio wykonany, odmładza rośliny i pomaga utrzymać je w dobrym zdrowiu. Warto więc zaopatrzyć się w sekatory ogrodowe, dzięki którym w wygodny sposób przytniesz krzewy i mniejsze rośliny. Stawiaj na narzędzia o ostrych, czystych końcówkach.
Oczywiście jeśli posiadasz np. starsze drzewa, konieczne może okazać się użycie piły ogrodniczej. Nie zapomnij też o tym, by zaopatrzyć się w konewkę, czy mniejsze akcesoria, jak np. łopatka, kultywator czy motyczka.